HarvestLab 3000 pomáhá navzorkovat porosty a stanovit postup sklizně. Ale umí toho ještě mnohem více.
Délka čtení: 8 min
Systém HarvestLab 3000 byl vyvinut a patentován ve spolupráci s firmou Carl Zeiss a využívá blízké infračervené (NIR) spektroskopie za účelem analýzy různých složek sklízených plodin, siláže nebo kejdy. Již v roce 2009 byla tato technologie certifikována společností Deutsche Landwirtschafts Gesellschaft (DLG) pro analýzu obsahu sušiny v siláži kukuřice se zanedbatelnými odchylkami mezi 0,67 až 1,85 %. Kalibrace byly v průběhu dalších let zdokonalovány přidáváním vzorků více typů plodin/kejdy, odrůd i různorodosti regionů. Od uvedení v roce 2008 byly na celém světe do provozu zavedeny tisíce jednotek HarvestLab.
4000 měření za vteřinu
Mobilní laboratoř HarvestLab 3000 reflektuje moderní technologie a opírá se o miliony hodin zkušeností z provozu na poli. Snímač je nyní schopen zlepšit přesnost zabráním o 12 % širšího spektra vlnových délek a zajistí více než 4000 měření za vteřinu. To se běžně rovná zhruba 1 milionu měření na náklad. To vám dokáže zajistit nikoliv jen náhodný vzorek, nýbrž statisticky spolehlivá data. Chyby, které se obvykle vyskytují během manuálního sběru vzorků, jsou zde zcela eliminovány. V neposlední řadě se data zobrazují a dokumentují v reálném čase. To obsluze umožňuje upravovat nastavení a umožnit automatizovanou optimalizaci stroje přímo na poli bez toho, aniž by musela obsluha stroje čekat několik dní na výsledky rozboru z laboratoře.
Jeden snímač, tři aplikace - HarvestLab 3000
Mobilní laboratoř HarvestLab 3000 najde své využití hned ve 3 různých provozech - na sklízecí řezačce, na aplikační cisterně nebo stacionárně kdekoli si bude přát. Získáte tak vysoce přesná data o řezance nebo tekutých statkových hnojivech v reálném čase. Jak vidíte, tak tato investice má smysl, protože když máte kvalitní data, tak se můžete kvalitně rozhodovat.
Manure Sensing - přesná a efektivní aplikace digestátu či kejdy
Zní to jako sci-fi, avšak se současnými moderními technologiemi toho lze dosáhnout vcelku snadno. Již je tomu několik let, kdy se u nás na kejdu nebo digestát přestalo nahlížet jako na odpad a ze systému rychlé recyklace jsme se postupem času vypracovali až k systému cílené aplikace. Není důležité, zda před setím či na list. U obou systémů se v současné době setkáváme s některými úskalími, mezi něž patří i homogenita aplikovaného materiálu. Podíváme-li se na systém aplikace, měli bychom udržet materiál co nejvíce homogenní tak, abychom jak v prvním, tak i v posledním kubíku měli v každém vzorku stejný obsah živin. Tomu pomůžeme především tím, že před samotnou aplikací kejdu nebo digestát intenzivně promícháváme již v jímce a s mícháním by se mělo pokračovat i v cisterně při transportu a při samotné aplikaci. Systémy míchání existují různé. Z praxe víme, že účinnost a funkčnost těchto systémů míchání, jak v jímce, tak v cisterně, je různá a mnohdy bohužel zcela nedostačující, můžeme říct přímo nefunkční.
HarvestLab 3000 v hlavní roli
Pokud zařízení HarvestLab 3000 (které jsme před tím provozovali na sklízecí řezačce) umístíme na aplikační cisternu, získáme tak velmi cenné údaje o aplikovaném materiálu. Zařízení je třeba umístit nejlépe těsně z vyústění cisterny před vstupem do aplikátoru. V tomto místě se bude po skle čočky posouvat aplikovaný materiál, zdroj světla tento materiál nasvítí a odražené vlny pojme NIR senzor. Každý materiál má své specifické chování, z toho důvodu proto jsou v HarvestLabu 3000 nahrané referenční sady křivek, kdy se hodnota odražená od tohoto materiálu přirovnává k informacím v těchto sadách obsažených. Obsluha pak získává přesný přehled o tom, jaký materiál a v jaké kvalitě aplikuje.
Přesná data, přesná dávka
Hodnoty, které díky tomuto systému získáváme, jsou z vepřové, či hovězí kejdy a digestátu. Jedná se o sušinu, celkový dusík, dusík ve formě NH4, fosfor a draslík. V tomto případě opouštíme dobu aplikace m3 na hektar a přichází precizní doba aplikace kejdy nebo digestátu v závislosti na obsahu živin v kg/ha. Agronom, popřípadě osoba odpovědná za výživu rostlin, například určí, kolik kg dusíku na hektar je třeba aplikovat. Tuto hodnotu vloží obsluha do systému.
Traktory John Deere si automaticky upraví pojezdovou rychlost dle stanovené dávky
Pokud se bude jednat o ideální soupravu traktoru John Deere s plynulou převodovkou a jednou z podporovaných cisteren, například výrobců Fliegl či Joskin, případně další, bude se poté automaticky upravovat aplikační pojezdová rychlost traktoru takovým způsobem, aby se na každý m2 dostalo přesně požadované množství živin, v tomto případě dusíku. V reálu to potom může vypadat tak, že se při začátku aplikace bude do aplikátoru dostávat materiál s vyšším obsahem dusíku, souprava na to pak zareaguje tím, že pojede rychleji, a na konci aplikace (při vyprázdnění cisterny) se sníží obsah dusíku a souprava tak zpomalí, aby dosáhla požadovaného množství živin na jednotku plochy. Nebo to může být přesně naopak.
Díky přesným dátů získáte aplikační mapu
Jednou z podmínek použití tohoto systému je využití satelitního přijímače StarFire, který dodává informace o pojezdové rychlosti. Druhou a důležitou informaci, kterou systém díky přijímači získává, je informace o poloze. Na základě této informace systém se zaznamenává aplikační mapa, ve které lze při nahrání do systému MyJohnDeere.com vidět, jaké množství které živiny bylo kde aplikováno. Ještě než se zaměříme na to, jaký přínos pro vás tento systém má, podíváme se, jak může tato technologie fungovat s traktory a cisternami jiných značek.
Řešení pro všechny traktory
Zákazníci, kteří provozují konkurenční traktor a jiné cisterny nemusí věšet hlavu, neboť i pro ně máme řešení. Systém sice nebude fungovat tak autonomně, jako s traktory John Deere a podporovanými cisternami, ale zákazník získá důležitý přehled o množství aplikovaných živin zanesených do aplikační mapy. V případě takového využití nebude souprava automaticky zrychlovat ani zpomalovat, to musí provádět obsluha na základě hodnot, které budou na displeji. Nicméně seznam podporovaných cisteren se neustále rozšiřuje.
Co si počít s aplikační mapou?
Nyní se pojďme podívat, jak s údaji z aplikační mapy naložit. V případě ideální soupravy traktoru John Deere s podporovanou cisternou můžeme hovořit o velmi vysoké přesnosti aplikace s minimální odchylkou, neboť systém se řídí zcela sám a to regulací aplikační pojezdové rychlosti. Při použití konkurenčního traktoru s nepodporovanou cisternou jde o vyšší odchylky. Nicméně v tomto případě má pro nás aplikační mapa vyšší hodnotu, protože jednoduše zjistíme, kolik živin a kde bylo aplikováno. S pomocí intuitivního systému MyJohnDeere.com velmi snadno vytvoříme variabilní mapu hnojení pro hnojení minerálními hnojivy a požadovanou zbytkovou dávku dusíku nám systém sám vygeneruje. Tu snadno přeneseme do displeje, který ovládá rozmetadlo na průmyslová hnojiva a dávka se bude automaticky upravovat dle aplikační mapy. Tímto způsobem poté doplníme požadované množství živin na velmi přesnou hodnotu.