V tomto pokračovaní se zaměříme na éru dvouválců, tedy strojů vyráběných ve Waterloo po převzetí firmy společností John Deere v roce 1918 až po konec let padesátých. Evropskou část, tedy historii továrny v Mannheimu, si necháme až do třetího pokračování.
Vybrané modely ze stoleté historie traktorů John Deere
Původní výrobní koncepce zůstala zachována a modely, které následovaly, byly pouze vylepšenými nebo modernizovanou původní konstrukcí. Proč zrovna dvouválce? Protože jsou jednodušší, spolehlivější, snadno opravitelné, ale také levnější než 4válce používané ve většině traktorů tehdejší konkurence. V roce 1923 bylo schváleno spuštění sériové produkce čtvrtého vylepšení původního Waterloo Boye, pro jehož označení byl použit čtvrtý znak abecedy, proto písmeno D. Zdvihový objem byl zachován, 7,6 litrový motor měl již tlakové mazání, převodovka a diferenciál pracovaly v olejové lázni. Postupně se měnilo řešení setrvačníku nebo řízení. Rovněž i výkon se měnil, u prvních modelů to bylo na řemenici 30,4 koně při 800 otáčkách. Na typu D je nepozoruhodnější to, že se udržel ve výrobě plných 30 let, tedy až do roku 1954! Pochopitelně to nebylo jen tak, bylo potřeba vyvinout celou řadu inovací, kdy původní dvoustupňovou převodovku nahradila 3stupňová, otáčky se zvýšily na 900 otáček za minutu a výkon na 42 koní, taktéž přibylo elektrické startování a osvětlení.
John Deere model D
Model D při práci statku v Rantířově u Jihlavy, u předků pana Vladimíra Šaška současného majitele 4 traktorů John Deere. (fotografie z archivu pana Šaška)
Dalším modelem a rokem u kterého se zastavíme je rok 1938 a s ním spojený model A. Traktory této malé řady se začaly vyrábět již v roce 1935 a tři roky poté (roku 1938) dostaly jako první nový vzhled kapoty. Ten byl charakteristickým znakem značky řadu následujících let. Bylo to vůbec poprvé, kdy si firma z oblasti výroby zemědělských strojů najala designéra, aby pracoval na vzhledu jejích strojů.
John Deere model A
Přesouváme se do poválečného období k modelu M, který byl prvním traktorem John Deere, jenž měl vývodový hřídel, zadní ramena s regulací a vnější hydraulický okruh. Traktor byl prezentován jako kultivační, tedy často v provedení s jedním předním kolem, případně dvěma u sebe. Také proto byl stále dvouválcový motor umístěný svisle. Šlo o první produkt ze zcela nového výrobního závodu v Dubuque (Iowa). Byl také prvním traktorem, u kterého bylo možné zvolit pásový podvozek. Ten se nejprve montoval ve firmě Lindeman, ta byla posléze společností zakoupena a výroba pásových podvozků se převedla do Dubuque. V této továrně se v současné době vyrábí stavební stroje a vozidla Gator, tedy v principu pokračování původní výroby malých strojů, traktorům přibyly radlice a výložníky.
John Deere model M
V současné době ve výrobním závodu v Dubuque (Iowa) společnost Deere & Company vyrábí stavební techniku a užitková vozidla Gator
První diesel, to jsou traktory série R, stále ještě ležatý dvouválec o objemu 6,8l s výkonem 47 koní, při 1000 ot/min. Elektrickým startérem se nejprve nastartoval pomocný benzínový dvouválec a teprve potom zahřátý hlavní motor. Zajímavostí je to, že již tehdy byl při testech ve zkušebně Nebraska naměřen výkon 51 koní na řemenici, 45,8 koní v tahu a rekordně nízká spotřeba paliva.
John Deere model R
Model 730 je již zástupcem číslované řady. V roce 1952 bylo totiž rozhodnuto o jiném systému značení. První číslo udává velikost/výkon a druhé generaci. V roce 1958 již tedy byla představena třetí a poslední inovace dvouválců. Mohli jste si vybrat z 3 variant provedení, a to ze standardní, kultivační se dvěma koly u sebe anebo Hi-Crop s vyšší světlostí. Ještě více variant bylo při výběru paliva, zde bylo možno vybrat petrolej, benzín, plyn nebo naftu. To, v čem byla tato řada revoluční, je jednoznačně ergonomie. Volant je umístěn šikmo pro pohodlné řízení, traktor má přístrojovou desku a v zadních blatnících jsou vestavěné světlomety.
John Deere model 730
Související články
Zdroje
MACMILLAN, Don. Velká kniha traktorů John Deere: encyklopedie model po modelu, klasické modely, prospekty. Praha: Vladimír Pícha, c2011. ISBN 978-80-904879-0-1.
PÁNEK, Pavel. Po stopách jelena: historie zemědělské techniky John Deere. Slaný: Žentour, 2007. ISBN 978-80-239-9205-2.
Autor: Pavel Fiala
Fotogalerie