Společnost AGRO Kluky s.r.o. vznikla v roce 1992 a hospodaří na celkové výměře bezmála 1700 hektarů zemědělské půdy v okolí Kutné Hory. V současnosti se zaměřují na rostlinnou produkci, v rámci které pěstují klasické tržní plodiny. V posledních letech se ve společnosti AGRO Kluky věnovali obnově a doplnění strojového parku. Díky tomu jsme během 6 let prostřednictvím obchodního zástupce Michala Dirbáka ze střediska Ovčáry do této společnosti dodali dva dlátové pluhy, mulčovač, diskový podmítač, dvě rozmetadla průmyslových hnojiv, manipulátor a také tři traktory o výkonu 370 koní.
„Do roku 2006 jsme měli i živočišnou výrobu se zaměřením na chov prasat, ale díky starým stájím a nepříznivému vývoji cen padlo rozhodnutí pouze na rostlinnou výrobu. V té se zaměřujeme na pěstování pšenice ozimé, u které dosahujeme desetiletého průměrného výnosu 7,10 t/ha, řepky ozimé, u které máme desetiletý průměr 3,86 t/ha, ječmene jarního s průměrným výnosem 6,50 t/ha, kukuřice na zrno s výnosem 10,2 t/ha a poslední pěstovanou plodinou u nás je cukrová řepa, u které desetiletý výnos máme 75,5 t/ha,“ představuje zaměření a agronomické výsledky Ing. Šejvl st.
Podrývání jako doplněk orby
Co se týká technologie zpracování půdy, tak ve společnosti Agro Kluky zastávají názor, že je potřeba volit vhodný způsob zpracování půdy podle předplodiny a počasí. „Část výměry oráme a na části, zejména po řepkách, pšenici a cukrové řepě, podrýváme. Je potřeba mít stroje na jakékoliv podmínky. Např. pod cukrovou řepu oráme a následně ještě podrýváme na hloubku 35 až 40 cm. Naopak po pšenicích zpracováváme půdu jen dlátovým pluhem, zhruba na 25 až 30 cm,“ představuje technologii zpracování půdy Ing. Šejvl ml. a dodává: „První dlátový pluh Bednar Terraland jsme pořídili v roce 2014. V té době se vyráběl jen ve verzi TN s klasickými hrotovými válci, proto jsme koupili tento model s třímetrovým záběrem.“
Na základě spokojenosti s klasickým dlátovým pluhem Terraland posílili v roce 2020 strojový park o další dlátový pluh, tentokrát ve verzi TN 3000Profi. „Chtěli jsme technologii posunout zase o kus dál, po těch cultrových discích je půda jemněji zpracovaná,“ hodnotí přínos Profi verze pan Šejvl ml. a dodává: „Na obou Terralandech využíváme dláta 70 mm v provedení s karbidovými destičkami. Obvykle nám tahle dláta vydrží 400 až 500 hektarů.“
„Na obou Terralandech využíváme dláta 70 mm v provedení s karbidovými destičkami. Obvykle nám tahle dláta vydrží 400 až 500 hektarů.“
Jindřich Šejvl. ml
Management posklizňových zbytků
Dalším strojem českého výrobce BEDNAR ve společnosti AGRO Kluky je mulčovač posklizňových zbytků. Stroj o pracovním záběru 6 metrů si v Klukách koupili v roce 2015. Po dvou letech provozu byl na stroj navíc domontován systém kontinuálního ofukování Trash-Fan.
„Kompletně mulčujeme kukuřičné i řepkové strniště a veškeré meziplodiny. Ročně to vychází cca 700 až 800 hektarů. Po prvních dvou sezónách jsme dokupovali ofuk. Bez něj už bych tento stroj nechtěl. Díky tomu během pracovního dne uděláme i o 10 hektarů víc a to nemluvím o bezpečnosti práce,“ komentuje využití stroje Bednar Mulcher Ing. Šejvl.
Ve společnosti AGRO Kluky využívají hned čtyři stroje BEDNAR – dva dlátové pluhy, mulčovač a od letošního roku také diskový podmítač. Na fotografii zleva Jaroslav Procházka – hlavní mechanizátor, Ing. Jindřich Šejvl st. – ředitel a Jindřich Šejvl ml. – hlavní agronom
Po prvních dvou sezónách jsme dokupovali ofuk. Bez něj už bych tento stroj nechtěl.
Jindřich Šejvl. ml
Podmítka a předseťová příprava
Letos v červnu si zástupci společnosti Agro Kluky s.r.o. převzali na středisku v Ovčárech další stroj Bednar, tentokrát diskový podmítač Swifterdisc o záběru 8 metrů. V Klukách mají v plánu tento stroj využít jednak pro podmítku po sklizni, ale také pro letní předseťovou přípravu.
„K setí u nás využíváme secí stroj John Deere 740A bez přípravy, proto chceme diskový podmítač s předním páskovým smykem využít hlavně před setím řepky,“ komentuje využití nového podmítače Ing. Šejvl a dodává:
„Díky tomu, že je páskový smyk hydraulicky nastavitelný z pohodlí kabiny traktoru, věřím, že to obsluhám ulehčí práci.“
Rozhodl blízký servis a sklad náhradních dílů
Rostlinná výroba ve společnost Agro Kluky je postavená na deseti traktorech.
„Máme tu dva 140koňové, dva 220koňové, tři 300koňové a tři s výkonem 370 koní,“ komentuje složení flotily traktorů ve společnosti Ing. Šejvl ml. První traktor John Deere, konkrétně model 8370R, pořídili už v roce 2018.
„Nejstarší traktor této výkonové kategorie byl ve stáří 8 let, a protože se v Ovčárech budoval centrální sklad náhradních dílů a nové středisko, tak jsme se rozhodli právě pro značku John Deere,“ říká Ing. Šejvl ml. Po kladných zkušenostech s prvním traktorem John Deere následoval v loňském roce nákup dalšího 8370R a letos 8R370 již v novém designu.
Trojice traktorů řady 8R v AGRO Kluky
První traktor 8370R byl mimo klasických polních prací využíván také v agregaci s překládacím vozem. V tom jej nahradí letošní traktor 8R370 s převodovkou AutoPowr. Traktor o výkonu 370 koní zvolili kvůli výkonové rezervě při práci s tříosým překládacím vozem, se kterým pracují i během nepříznivých podmínek při podzimním vyorávání cukrové řepy, kterou zde pěstují na výměře bezmála 200 hektarů. V těchto náročných podmínkách, které na sklonku sezóny při vyorávání panují, je znát velmi dobrá trakce traktoru díky ideálnímu rozložení hmotnosti 55:45.
Služby precizního zemědělství
Roční nájezd všech traktorů John Deere řady 8R v AGRO Kluky se pohybuje okolo 900 mth.
„Na všech třech si také platíme služby FarmSight,“ říká Ing. Šejvl ml. a hlavní mechanizátor Jaroslav Procházka dodává přínos těchto služeb:
„Využíváme to hlavně kvůli přehledu údržeb strojů, ale také mají všechny obsluhy traktorů John Deere nahrané pozemky v displejích a dost nám to pomohlo při zmenšování pozemků na 30 hektarů.“
Nejstarší traktor 8370R byl přihlášen do programu Garance spotřeby paliva. V rámci něj si jeho obsluha pan Vladmír Cempírek vyjezdila svou hospodárnou obsluhou pro podnik 61 624,63 Kč.