V současné době lze pozorovat obecné snahy o zmírnění následků působení vodní eroze na zemědělské půdě. Své o tom ví i v Zemědělském družstvu „ROŠTÝN“ Hodice, kde protierozní opatření zapříčinily změnu v technologii zpracování půdy a tím i ve strojovém parku. „Hospodaříme na Vysočině, tzn. musíme řešit veškerá nařízení týkající se protierozních opatření. S tím například souvisí, že řadu našich pozemků nemůžeme zpracovávat klasicky orbou. Proto jsme v roce 2018 museli částečně změnit technologii zpracování půdy a nakoupit potřebnou techniku, mezi kterou bylo potřeba řešit i traktory o výkonu okolo 370 koní,“ říká na úvod předseda představenstva Ing. Jiří Pittner.
Obměna strojového parku
„Ohledně technologie zpracování půdy jsme našli řešení v radličkovém kypřiči a secím stroji s diskovou přípravou. Pro tyto dva stroje jsme hledali potřebné tažné prostředky. Nakonec jsme se na základě referencí z řady zemědělských podniků rozhodli pro značku John Deere,“ komentuje pořízení dvou traktorů John Deere 8370R v roce 2019 pan Ing. Pittner a dodává: „Volba na značku John Deere padla jednak díky dobrým referencím, ale také díky blízkému servisnímu středisku a kvalitnímu navigačnímu systému.“
Ing. Jiří Pittner, předseda představenstva Zemědělského družstva „ROŠTÝN“
Dříve využívali v Zemědělském družstvu „ROŠTÝN“ pro zakládání nových porostů dvou secích kombinací o záběru 4,5 metru. To bylo z hlediska logistiky a počtu pracovníků velmi náročné. „Tyto dvě kombinace jsme nahradili secím strojem o záběru 9 metrů, který agregujeme s jedním z traktorů John Deere 8370R. Druhý traktor řady 8R připravuje v kombinaci s šestimetrovým kypřičem.“
Správná konfigurace, základ úspěchu
Oba traktory 8370R s převodovkami e23 jsou vybaveny satelitní navigací, ve které vidí v Hodicích jasný přínos. „Podařilo se nám tím jednak ušetřit naftu, ale také zvýšit efektivitu práce. Obsluhy si na to rychle zvykly. Dělení pozemků do 30 hektarů bylo díky navigaci také naprosto bez problémů. Aktuálně máme navigaci John Deere na třech zelených traktorech a na jednom červeném, který jezdí s rozmetadlem průmyslových hnojiv. Na zpracování půdy máme neplacený signál SF1 a na setí používáme ten placený, SF3,“ říká Jiří Pittner a dodává: „Volbu převodovky hodnotím u obou traktorů velmi kladně. Převodovku e23 jsme dali po zkušenostech i do traktoru 7290R, který využíváme především v orbě a také pro další polní práce.“
Oba traktory John Deere 8370R využívají v Zemědělském družstvu „ROŠTÝN“ pro těžké polní práce, příležitostně v dopravě a agregaci s rozmetadly statkových hnojiv
Po dobrých zkušenostech s oběma traktory řady 8R následoval nákup traktoru 6130M, 7290R a 6175R. „Aktuálně využíváme pět traktorů John Deere, od 130 až po 370 koní,“ přibližuje složení traktorového parku v podniku předseda představenstva.
Zemědělské družstvo „ROŠTÝN“ hospodaří na výměře 2650 hektarů. Společnost se zaměřuje na pěstování obilovin, řepky a specialitou je pěstování osiv semenných trav. „Na to jsme vybaveni jak sklizňově, tak i co se týká posklizňové linky. Věnujeme se také pěstování sadbových brambor, přibližuje zaměření společnosti pan Pittner a dodává: „Co se týká živočišné produkce, tak chováme 800 ks holštýnských krav s průměrnou užitkovostí 11,400 litrů.“