Společnost BEDNAR vyrábí meziřádkové kypřiče Row-Master více než 6 let. Mezi českými zemědělci si tyto stroje našly nespočet spokojených majitelů z řad předních pěstitelů cukrové řepy a kukuřice. Jedním z nich je i Žehuňská zemědělská společnost, s.r.o., která meziřádkový kypřič BEDNAR Row-Master RN6000S používá od roku 2018. O zkušenosti z provozu stroje se s námi podělil spolumajitel, jednatel a obsluha stroje v jedné osobě pan Radek Bartoníček a spolu s ním i další z majitelů společnosti pan Jan Jehlička.
Výroba od roku 2014
Meziřádková kultivace je obecně velmi aktuálním tématem, doslova boom v uplynulých letech zažívá u širokořádkových plodin. Tento fakt potvrzuje i snaha o efektivnější využívání postřiků nebo dokonce snižování jejich použití. Rozšíření popularity meziřádkové kultivace je vidět i na změně zaměření velkých výrobců půdozpracující techniky, kteří se začali věnovat vývoji strojů pro meziřádkovou kultivaci nebo dokonce koupili malé firmy zaměřující se na výrobu právě meziřádkových kypřičů. Společnost BEDNAR zahájila výrobu meziřádkových kypřičů Row-Master RN_S v roce 2014. Od té doby došlo k rozšíření nabídky o model RN se světlou výškou rámu 80 cm. V nabídce tohoto českého výrobce zemědělských strojů najdeme stroje od záběru 3 až po 12 metrů. Pro všechny varianty meziřádkových kypřičů BEDNAR Row-Master je využíváno optického navádění kultivačních jednotek pomocí systému Culti Cam, za jehož využívání na strojích Row-Master získala společnost BEDNAR na mezinárodním veletrhu Agritechnica 2017 první stříbrnou medaili Innovation Award pro Českou republiku.
B
BEDNAR Row-Master RN6000S vybavený optickým naváděním CultiCam pracuje v Žehuňské obchodní společnosti, s.r.o. od roku 2017 a od letošního roku ho nově agregují se šestiválcovým traktorem John Deere 6155M.
Likvidace plevele
Žehuňská obchodní společnost hospodaří na celkové výměře cca 1500 hektarů a plečkování zde mělo a má své místo. „Plečky u nás využíváme už od začátku našeho hospodaření, tzn. od roku 1994. Dříve jsme s nimi plečkovali přesevky, ale teď díky agregaci přesného secího stroje s novým traktorem John Deere používáme sekční kontrolu. Hospodaříme na těžkých černozemích. S půdním škraloupem nemáme až takový problém, plečku proto používáme hlavně pro regulaci plevelné řepy a mechanickou likvidaci plevele,“ říká na úvod Jan Jehlička. Meziřádkový kypřič Bednar Row-Master využívají v Žehuňské obchodní společnosti pouze k meziřádkové kultivaci porostů cukrové řepy, kterou pěstují na výměře okolo 15 %. „Letos máme nasetých 271 hektarů,“ upřesňuje pan Bartoníček, který s plečkou Row-Master také sám jezdí.
Radek Bartoníček, obsluha, jednatel a spolumajitel společnosti Žehuňská obchodní společnost, s.r.o.
Jednoduchý a robustní rám
Meziřádkový kypřič si v Žehuňské obchodní společnosti vyzkoušeli již v roce 2017. Na základě tohoto předvedení se rozhodli pro jeho pořízení. „Tenkrát jsme tu zkoušeli čtyři tyto stroje. Plečka Bednar obstála díky robustnímu pevnému provedení. Ten rám je bytelný, ani po čtyřech letech provozu na něm nic nepovoluje a z hlediska údržby je ten stroj velmi jednoduchý,“ hodnotí meziřádkový kypřič BEDNAR Row-Master RN 6000S se světlou výškou rámu 42 cm pan Bartoníček.
V Žehuňské obchodní společnosti využívají meziřádkový kypřič BEDNAR Row-Master především pro mechanickou likvidaci plevele
Snadné přizpůsobení podmínkám
Každá pracovní jednotka kypřiče BEDNAR Row-Master pracuje na paralelogramu uloženém na silentblocích. Toto unikátní bezúdržbové řešení vytváří neustálý přítlak na opěrné kolo a zlepšuje vstup pracovních částí do půdy. U kypřiče lze zvolit různé pracovní orgány v závislosti na stupni zapojení porostu a požadované intenzitě operace. Pracovní hloubku lze nastavit od 2 do 10 cm a na každém vozíku individuálně. „První dva roky jsme novou plečku používali od raných fází růstu. To jsme s ní vyplečkovali cca polovinu výměry cukrové řepy. Loni bylo velké sucho, takže jsme s ní vyrazili těsně před zakrytím porostu, ale vždy využíváme pouze pracovních sekcí se třemi radličkami,“ komentuje využití stroje pan Bartoníček.
Optické navádění
Na přání zákazníka mohou být plečky vybaveny snímací optikou CultiCam, která je schopna navádět pracovní jednotky již od raného vzcházení porostu a významně zvyšuje produktivitu a komfort práce. „Ovládání je jednoduché, nastavím si jen výšku a šířku rostliny. Funguje to pěkně,“ hodnotí přínos optického navádění pan Bartoníček.