Na letošním veletrhu AGRITECHNICA předvedla společnost John Deere svoji vedoucí pozici v zemědělství, a to v zóně budoucích technologií. Devět různých vývojových a výzkumných projektů v oblasti elektrifikace, autonomie prostřednictvím automatizace a umělé inteligence výrobků ukazuje, jak by zemědělství mohlo v budoucnu fungovat ještě udržitelněji a produktivněji.
Elektrifikace
Kompaktní traktor s nulovými emisemi
Tento elektrický kompaktní traktor vychází z řady John Deere 1. Hlavním rysem tohoto stroje je jeho vysoký výkon na vývodové hřídeli, který umožňuje posekat více než 10 000 m² na jedno nabití baterie, které trvá 4,5 hodiny. Kromě vysokého výkonu získají zákazníci také prospěch z velmi nízkých nákladů na údržbu. Možná použití jsou hlavně tam, kde je požadována nízká hladina hluku a provoz bez emisí.
Převodovka eAutoPowr
eAutoPowr je prvním plynule měnitelným převodem s elektromechanickým rozdělením výkonu. Ve srovnání s konvenčními variátory je pohon účinnější a bez opotřebení. Další speciální vlastností je zajištění elektrického výkonu až 100 kW pro vnější spotřebu. Kvůli předvedení této vlastnosti vytvořily společnosti John Deere a Joskin cisternu na kejdu se dvěma elektricky poháněnými nápravami. Díky tomuto systému pohonu osmi kol je možný mnohem účinnější přenos tažné síly. To může také snížit náklady na přimíchávání kejdy až o 25 %.
(Další informace naleznete v samostatné tiskové zprávě o převodovce eAutoPowr, která získala zlatou medaili.)
Autonomie
Autonomní elektrický traktor
Nový koncept autonomního traktoru od společnosti John Deere představuje velmi kompaktní elektrickou pohonnou jednotku s integrovaným závěsným zařízením. Traktor má celkový výkon 500 kW a může být vybaven buď koly, nebo pásy. Za účelem snížení utužení půdy je možné přizpůsobit zatížení stroje od 5 do 15 tun v závislosti na použití. Díky elektrickému pohonu neexistují žádné provozní emise a hladina hluku je mimořádně nízká. Mezi další výhody patří nízké náklady na opotřebení a údržbu.
Poloautonomní traktor
Tento traktor jezdí poloautonomně a je vybaven integrovaným postřikovačem plodin. Pomocí vestavěné kamery je možné pracovat s řádkovými plodinami nebo v sadech. Plnění nádrže postřikovače probíhá zcela automaticky na čerpací stanici, díky čemuž se uživatel nevystavuje pesticidům. Navrženo je to tak, aby došlo ke snížení nákladů a zvýšení produktivity o více než 30 %.
Autonomní postřikovací dron
Tento dron je vybaven skenerem plevele a postřikovačem plodin, což mu umožňuje snímat plevel ze vzduchu a pak ho speciálně ošetřit. Nádrž s objemem 10,6 litru se automaticky naplní v dokovací stanici umístěné na hranici pole, kde se také provádí automatické nabíjení baterie. Doba letu s plně nabitými bateriemi je 30 minut. Hlavní výhodou tohoto dronu je přesná aplikace pesticidů, které významně snižuje použité množství. Postřik ze vzduchu je také možný bez ohledu na stav terénu.
Autonomní postřikovač
Tento nový autonomní postřikovač má nádrž na 560 litrů. Vysoká světlá výška 1,9 m a čtyřpásové řízení mu propůjčují mimořádnou všestrannost. Pásy minimalizují tlak na půdu a výrazně rozšiřují provozní okno tohoto stroje.
Umělá inteligence
Technologie společnosti Blue River
Pomocí technologie See & Spray dokážou kamery s vysokým rozlišením pořídit až 20 snímků za sekundu. Na základě těchto snímků a umělé inteligence systém rozpozná rozdíl mezi pěstovanými rostlinami a plevelem tak, aby mohl jednotlivé rostliny konkrétním způsobem ošetřit. Tato nová generace technologií pro likvidaci plevelů může výrazně snížit používání pesticidů.
Řídicí kabina
Budoucí vize kabiny řidiče odhaluje nové možnosti pro umělou inteligenci. Prostřednictvím pákového ovladače, dotykového displeje a síťovému propojení všech součástí stroje společnost John Deere nabízí zcela nové pojetí provozu. Se začleněním údajů o počasí v reálném čase, osobních přednastavení a postupů správy úloh se kabina stává řídicím střediskem zemědělského provozu, díky které můžete řídit další stroje
Velký postřikovací dron (VoloDrone)
Velký dron, který společně vytvořily společnosti John Deere a Volocopter, má průměr 9,2 m a je poháněn 18 rotory. Má plně elektrický pohon s vyměnitelnými, lithium-iontovými bateriemi. Doba letu na jedno nabití baterií je až 30 minut. VoloDrone lze ovládat dálkově nebo automaticky na předem naprogramované trase. Rám dronu je vybaven přizpůsobitelným, standardizovaným systémem pro připevnění užitečného nákladu. To znamená, že v závislosti na použití lze na rám připojit různá zařízení. V případě ochrany plodin je velký dron vybaven dvěma nádržemi na kapalinu, čerpadlem a postřikovacími rameny rámem. Výkonnost tohoto postřikovacího dronu je až 6 ha/hod.
(Další informace naleznete v samostatné tiskové zprávě o dronu VoloDrone.)