Každý rok se snaží investovat do techniky a rozvoje farmy. Bezmála již čtvrt století vsází právě na značku John Deere. Vyučený opravář zemědělských strojů pan Jaroslav Peřina je jedním ze dvou majitelů Farmy Opatov na Svitavsku, která hospodaří na výměře okolo 1500 hektarů. Aktuálně od společnosti John Deere využívají 9 traktorů, 3 sklízecí mlátičky, řezačku, tažený postřikovač, lis a manipulátor. Po příjezdu na farmu zaujme na první pohled její zázemí a nově vybudovaná stavba sloužící jako dílny.
Úspora díky navigacím
První strojem John Deere Jaroslava Peřiny byl v roce 1996 traktor 8300. Ten využíval v kombinaci s pluhem nebo secím strojem pro poskytování služeb v zemědělství hlavně v oblastech Svitavska, Chrudimska, Ústí nad Orlicí a Rychnova nad Kněžnou. Po pěti letech pořídil druhý traktor John Deere s označením 7810. V roce 2002 se stal jedním z majitelů Farmy Opatov na Svitavsku, kam hned v témže roce pořídil druhý traktor 7810. Dalším důležitým milníkem ve strojovém parku, v té době již na Farmě Opatov, byl nákup traktoru 6430 a taženého postřikovače 740i se systémem PowrSpray.
„Tento traktor jsme v roce 2008 pořídili již s navigací AutoTrac. Byli jsme tu jedni z prvních, kdo se rozhodl pro navigace. Umožňuje nám to se více věnovat nastavení stroje a nepochybně také lépe stroje využívat,“ komentuje začátky navigací na farmě pan Peřina a dodává:
„Jsem přesvědčený, že nám navigace zvýšily výkonnost o více než 10 %.
Postupně jsme přešli i na sekční kontrolu, kterou využíváme v kombinaci právě s postřikovačem, s neseným rozmetadlem na průmyslová hnojiva a přesným secím strojem na kukuřici. Od roku 2008 kupujeme stroje vždy jedině s navigací.“
Jaroslav Peřina, spolumajitel Farmy Opatov
Dalším krokem byl HarvestLab
Rok 2008 byl důležitým nejen z hlediska strojů, ale také v chodu celé farmy.
„Dohnala nás k tomu situace. Ten rok jsme se rozhodli vybudovat bioplynovou stanici o výkonu 1,2 MW. Spustili jsme ji o tři roky poté.“ Spolu se spuštěním bioplynové stanice v roce 2011 přišla na farmu řezačka John Deere 7350i.
„Již v té době jsem přemýšlel o HarvestLabu. Nakonec nás od něj odradila jazyková bariéra, protože v tu dobu fungoval pouze v angličtině. Z toho důvodu jsme do něj nakonec nešli. Až když jsme řezačku v loňském roce obměňovali, byl jsem již na 100 % přesvědčený, že bude s HarvestLabem.“
Sklízecí řezačka 8300i je součástí výkonné linky, a to jak při sklizni senáží, tak i siláží. V Opatově sklízí řezačkou celkem 30 tisíc tun
Generační obměna
Po devíti letech služby byla stará řezačka nahrazena novou s označením 8300i o výkonu 453 koní.
„K výměně jsme přistoupili primárně z důvodu stáří původní řezačky, tím druhým důvodem, který nás popostrčil, byl právě HarvestLab. Díky němu se nám podařilo posunout se zase o trochu dál, co se precizního zemědělství týče,“ vzpomíná na obměnu pan Peřina.
Řezačka 8300i s 8miřádkovým adaptérem při loňské sklizni kukuřice na siláž.
Přehled o množství a kvalitě sklizené hmoty
K odvozu materiálu od řezačky využívají v Opatově také tříosých návěsů.
„Máme tu váhu, na kterou se s nimi nevejdeme,“ komentuje Jakub Peřina, který se na farmě zaškoluje na agronoma a dodává:
„Většinou jsme výnos jen odhadovali.
S HarvestLabem máme k dispozici nejen informace o množství, ale hlavně o kvalitě sklizené píce.“
Zkušenost s HarvestLabem mají v Opatově více než dobrou.
„Porovnávali jsme si sušinu ze vzorků, které jsme poslali do laboratoře a sušinu z HarvestLabu. Musím říct, že mě přesnost velmi překvapila. To je taky velká výhoda, že nemusíme jezdit 40 km do laboratoře a dva dny čekat na výsledky. Díky HarvestLabu okamžitě víte, jestli je to ke sklizni nebo ne,“ hodnotí HarvestLab Jakub Peřina.
Převážně pro chod bioplynové stanice sklízí okolo 15 tisíc tun kukuřice a 10 tisíc tun jetelotrav. Řezačka sklízí ještě zhruba 200 až 300 hektarů ve službách.
„Celkově děláme řezačkou 30 tisíc tun materiálu.
Denní výkonnost se pohybuje okolo cca 1300 až 1500 tun kukuřice, při senážích uděláme 800 tun,“
přibližuje množství sklizené hmoty a denní výkonnost řezačky 8300i Jaroslav Peřina a dodává zkušenost z její první sezóny:
„Loni byla kukuřice dost narostlá, vyšší výkon nové řezačky byl dost znát. Řekl bych, že zrnové procesory Premium dělají velmi dobrou práci. Zrno je narušeno i při delší řezance. U staré řezačky jsme museli mít délku řezanky u kukuřice nastavenou na 6 až 7 mm, u nové jezdíme na 8 mm. Samozřejmě se délka řezanky odvíjí od sušiny.“
Jakub Peřina (agronom), Jaroslav Peřina (spolumajitel Farmy Opatov) a Pavel Boštík (obchodní zástupce, STROM PRAHA)
Výkonná linka
Dle slov Jaroslava Peřiny je řezačka 8300i výkonově optimální k ostatním článkům linky na farmě, tzn. k sečení, shrnování, dopravě a dusání.
„Řezačka tvoří důležitý článek výkonné linky, a to jak při sklizni senáží, tak i siláží. Při sklizni jetelotrav sečeme žací trojkombinací o záběru 10 metrů, nahrabujeme shrnovačem o záběru 12 metrů a při odvozu využíváme dva tříosé a několik tandemových návěsů. Na jámě dusají většinou dva velké traktory a rozhrnujeme kolovým nakladačem,“ popisuje celou senážní linku Jaroslav Peřina a dodává:
„Při silážích máme na řezačce osazen 8řádkový adaptér.“