Sklízecí mlátička je nástroj zhodnocení celoročního snažení. Na jedné straně je drahá, velká, složitá a náročná na péči. Na druhé ale uzavírá kruh všech činností a dává nám pocit naplnění z dobře odvedené práce. Když však večer odjíždí z posekaného pole a celý den šlo vše hladce, zažíváme svůj pocit úspěchu. K tomu, aby vše šlo co nejhladčeji, je důležité si vybrat stroj, který bude vyhovovat přesně daným potřebám.
Pro Evropu z Evropy
Jedním z hlavních hráčů na poli sklízecích mlátiček je i firma John Deere. Celkově vyrábí více než 50 % světové produkce mlátiček. Na evropský trh vstoupila v roce 1956 a v dnešní době produkuje ve výrobním závodě v německém Zweibrückenu až 17 nových mlátiček modelů W, T, S denně. Tím zvládá pokrýt celoevropskou poptávku. Samotná výroba jednoho kusu trvá od zformování prvního plechu až po finální jízdy na polygonu celých 10 dní.
Není jediný, je jedinečný
Co dělá mlátičky John Deere zajímavými, je řada unikátních řešení. Unikátní však neznamená neprověřený. John Deere pouze vždy měl a má dostatečnou technologickou sílu přijít s vlastním řešením, o kterém je právem přesvědčen, že je pro danou věc nejvhodnější. Množství jedinečných řešení by vydalo na mnoho článků, proto se teď podívejme na několik z nich.
Unikátní tok materiálu
V nadcházející sezoně oslaví řada T první velmi úspěšné desetiletí na trhu. Od ostatních hráčů se Tčko liší právě zcela jiným tokem materiálu. Svůj původ má ve stacionárních mlátičkách Lanz, část byla již použita u mlátiček CTS/C. Důvodem vykročení vlastní cestou je hlavně šetrnost ke slámě i zrnu a zvýšení aktivní separační plochy s co nejnižší energetickou náročností, potažmo spotřebou paliva.
Díky tomuto na trhu stále ojedinělému toku materiálu lze využít maximálně možných úhlů opásání – tudíž skutečně největší možné aktivní separační plochy (3,3 m2 u pětivytřásadla, u šestivytřásadla 4,0 m2). Navíc si jednotlivé bubny materiál předávají, nemění jeho plynulý tok. To vede k menšímu nalámání slámy a k nízké spotřebě energie/nafty.
Čištění
Jedinečné je také čištění nové generace, DynaFlo Plus, ve všech modelových řadách. Využívá technologií a zkušeností původem z letecké konstrukce. Boky sítové skříně jsou z profilovaných lehkých vysoce pevných materiálů a celá konstrukce je nýtována. To, a logické snížení hmotnosti, vedlo ke zvýšení pevnosti i zvětšení profukované plochy. Velkou roli také hraje použití vynášecích šneků místo vynášecí desky. Řada S pak navíc přidává automatické nastavování při jízdě do kopce/z kopce.
Šneky vynesou materiál na velmi krátké vzdálenosti a tím dávají prostor větší ploše sít. Zároveň zajistí vyšší profukovaný schod předčištění a bez ohledu na podélný či příčný náklon stroje vždy podají hmotu na stejné místo. Zároveň nevyžadují jakoukoli údržbu či čištění.
Skutečný mistr svahů
John Deere rozhodně není jediný, kdo poskytuje skutečné svahové řešení, je ale jedinečný v tom, že si jej můžete pořídit na jakýkoli model, a to od pětivytřásadlového W až po axiál s více než 600 koňmi. Nic vás neomezuje při výběru té správně konfigurace pro vaše potřeby. Samozřejmě ale i rovinné verze nabízejí svůj způsob řešení pro kompenzaci práce ve svahu.
Kompenzace svahů se sklonem až 22 % díky systému Hillmaster.
Nezastavujeme!
Nejen v kopcovitém terénu oceníte převodovku ProDrive, další unikát mezi mlátičkami. V mlátičkách ji používáme již od roku 2009. Převodovka automaticky řadí dva rychlostní stupně, nestane se tak, že byste museli v kopci zastavit, přeřadit a znovu se rozjíždět. Stejně tak při delších přejezdech na souvrati. Pouze regulujete rychlost pohybem páky od 0 až do případných 40 km/hod. Dalšími bonusy je automatická regulace otáček při přepravě, uzávěrka diferenciálu i automatika plnění HarvestSmart (pro sezonu 2018 s ještě komfortnějším ovládáním).
Volitelnou přepravní rychlost 40 km/hod můžete využít u všech modelů T i S, a to jak v pásové, tak v kolové verzi, bez ohledu na šíři pneumatik. Na přejezdu 120 km tak ušetříte až hodinu času a adekvátně k tomu nafty.
Integrovaná řešení
Automatické řízení mlátičky bereme u techniky John Deere už trochu jako samozřejmost, ale technologie jdou dále. Proto je pro nás běžnou výbavou mapování výnosů, automatické odesílání výnosových map na webový portál MyJohnDeere.com, kompletní přehled telematických dat včetně analýzy časů práce, prostojů, vysýpání, přepravy, ale také bezdrátový přístup na displej pro rychlou pomoc s nastavením.
Víc informací o jednotlivých modelech