Na Vlašimsku, konkrétně ve Střechově nad Sázavou, hospodaří pan Stanislav Zeman se svým otcem. Koncem loňského roku se Zemanovi stali novými majiteli kolového nakladače Kramer KL25.5T s teleskopickým ramenem. Pan Zeman ml. se s námi podělil o důvody pořízení právě tohoto nakladače Kramer a o své první dojmy z jeho používání.
Zemědělství jako koníček
Pan Zeman ml. má zemědělství jako koníček při práci. Potřebný čas dohání kvalitními stroji a pracovním záběrem. V uplynulém roce řešil spolu s otcem nákup nového nakladače. „Vyzkoušeli jsme i variantu traktoru s čelním nakladačem. Přemýšlel jsem i o použitém stroji, ale s ojetými stroji nemám moc dobré zkušenosti, proto jsem se začal poohlížet po něčem novém. Nakonec jsme se rozhodli pro kolový nakladač Kramer s pevným rámem a teleskopickým ramenem,“ komentuje nákup nového nakladače pan Zeman ml. a dodává hlavní přednosti nového stroje: „S Kramerem se snadno otočím ve stodole, dílně i na dvoře. Když jsem tu zkoušel ostatní nakladače nebo manipulátory, žádný z nich nebyl tak snadno manévrovatelný jako tento. Kramer má skvělý rejd. Oceňuji také dlouhé teleskopické rameno a celkovou stabilitu stroje.“
Kramer nejsou jen stavební nakladače
Zkoušel jsem všechny možné varianty strojů od různých výrobců. Nakladače Kramer jsem si všimnul až jako posledního na rekonstruovaném úseku dálnice. Do Země Živitelky jsem navíc žil v domnění, že Kramer dělá pouze stavební nakladače. Po agrosalónu jsme si vyzkoušeli kolový nakladač Kramer KL19.5 již v zelené zemědělské barvě. U něj se nám konstrukce pevného rámu osvědčila a volba padla na provedení KL25.5T s nosností 1650 kg a paletizační výškou 4,01 m.
Zemanovi si pořídili kolový nakladač Kramer KL25.5T s nosností 1650 kg a paletizační výškou 4,01 m.
Využití především v živočišné výrobě
„U nás na farmě manipulujeme hlavně s balíky sena, slámy, senáže a občas s paletami. Většinou manipuluji s břemeny do 2 tun. Ročně děláme okolo 570 balíků. Manipulátor pro nás tedy není. Na nakladač jsme zatím pořídili lžíci o objemu 0,8 m3 a paletizační vidle. Rádi bychom nový nakladač využili ještě více a přemýšlíme i o dalším nářadí. Kabina je prostorná a výhled z ní více než dobrý. Je krásně vidět do všech stran a především na manipulovaný náklad. Nakladač máme krátce, ale vůbec nelituju investovaných peněz. Maximálně splnil naše očekávání,“ hodnotí pořízení nakladače Kramer pan Zeman ml.
Hlavní využití nakladače Kramer bude na farmě v živočišné výrobě.
Hydrostatický pohon
„Chtěl jsem hydrostatický pohon kvůli většímu citu při práci s paletizačními vidlemi. Navíc oproti dynamice nemusím stát pořád na brzdě,“ komentuje největší výhodu hydrostatického pohonu v podobě uživatelské přívětivosti pan Zeman ml. Při změnách směru není potřeba využívat klasické brzdy, převodovka svou konstrukcí umožňuje brzdění pouhým uvolněním plynu. To je při opakujících se cyklech nakládky velmi zásadní výhoda, řidiči stačí pouze měnit směr jízdy joystickem a ovládat plynový pedál. Výhodou jsou i plazivé rychlosti při práci s aktivním nářadím.
Další předností, kterou pan Zeman oceňuje je také vysoká přepravní rychlost 30 km/h a jednoduché ovládání. „Kramer nemá žádnou složitou elektroniku a další blázince, to se mi líbí. Stroj máme od prosince a již za prvních 14 dní odpracoval 30 mth. Spotřebu počítám do 3 l/mth. Jak se otevře sezóna, tak bude skládat/nakládat hnojiva a pak senáže a sena. Naplno tak ukáže své další přednosti,“ uzavírá pan Stanislav Zeman.
Pan Zeman ml. oceňuje vysokou přepravní rychlost, manévrovatelnost a hydrostatický pohon.
Lešek Podhorský
Marketingový specialista
STROM PRAHA