Rozhodování na farmách může být dnes podloženo celou řadou dat. Mezi jeden z nejpopulárnějších způsobů monitorování pozemků patří bezesporu pohled z ptačí perspektivy pomocí multispektrálních snímků a jejich přepočtu přes tzv. vegetační indexy. Nejznámější je dnes satelit Sentinel-2 s ostrostí jednoho pixelu 10 x 10 metru. Nabízí se však možnosti využití bezpilotních prostředků pro detailnější pohled. Kdy je však vhodné toto řešení využít?
Satelit nebo dron
Pro sledování stavu porostu za účelem přípravy předpisových map je zcela určitě dostatečná přesnost ze satelitních snímků. Z těchto dat je možné sledovat relativní stav porostu na pozemku. V případě sledování polních pokusů či za účelem lokálně cílené aplikace postřiku je již nutný detailnější pohled na pozemek v řádech centimetrů na pixel a s tím nám pomohou právě bezpilotní prostředky.
Pohled z ptačí perspektivy Vám dává možnost mít větší přehled o Vašich pozemcích. Díky dronům můžete například zmapovat aktuální stav porostů a připravit si podklady pro cílenou aplikaci přípravků na ochranu rostlin nebo hnojiv. Od loňského roku jsme předali zákazníkům bezmála dvě desítky dronů DJI Mavic 3M s multispektrální kamerou
Snímání pozemku
Nabídka bezpilotních prostředků pro mapování je dnes vcelku široká – vysokou výdrží, ale horší stabilitou letu se vyznačují křídla, opačné vlastnosti mají drony. Při výběru je také nutné zvolit model, který podporuje plánované mise (autonomní létání), dostatečnou výdrž baterie a také vhodnou kameru. Pro základní přehled o pozemku stačí obyčejná RGB kamera, avšak některá stádia porostu lze mapovat pouze pomocí multispektrální kamery, která je schopna zachytit i spektra okem neviditelná. Kvalitní multispektrální kamera obvykle cenou převyšuje samotný dron. Během letové mise dron létá po naplánované trase obdobně jako funguje navádění AutoTrac a v pravidelném intervalu zaznamenává fotografie s překryvem alespoň 75 %. S výběrem bezpilotního prostředku a také zajištěním veškeré podpory v legislativě jsou Vám připraveni pomoci kolegové z firmy DJI TELINK, se kterými jsme před dvěma lety navázali spolupráci.
Bezpilotní prostředek je řízen autonomně na základě předem vygenerovaných trajektorií
Zpracování dat
Po získání snímků nastává důležitější krok a tím je zpracování. K tomu je možné využít například fotogrammetrický software (Pix4Dfields) od firmy Pix4D. Tento program složí jednotlivé fotografie do celistvého náhledu na pozemek a pomůže provést výpočet vegetačních indexů ze zaznamenaných spekter. Pohled na pozemek ve vegetačním indexu nám umožní identifikovat lokální místa bez porostu (např. poničená zvěří či nevzejité oblasti) nebo výskyt plevelů (např. sveřep, chundelka nebo výdrol).
Rozhraní softwaru Pix4Dfields je dostupné v českém jazyce
Aplikace
Závěrem této práce je samotná aplikace postřikovačem. Aplikace je možné realizovat postřikovačem, který je vybaven možností variabilní aplikace a sekční kontrolou. Vhodné je pro tyto účely využít postřikovač s co nejmenším záběrem sekční kontroly. Realizace je tedy možná nejen se samochodnými, ale i taženými postřikovači, které umožňují vypínání sekcí po jednotlivých tryskách.
Díky telematice John Deere můžete snadno aplikovat na základě předpisových map, ale také snadno dokumentovat práci
Bezmála dvě desítky
Jen za loňský rok jsme našim zákazníkům dodali bezmála dvě desítky dronů DJI Mavic 3M s multispektrální kamerou. Své zkušenosti s bezpilotními prostředky tak mají např. v Mikálka s.r.o., Agro Kunčina, Družstvo Agricola Bylany, Emil Franěk s.r.o., Agri Libochovice s.r.o. a další.
Od loňského roku využívají dron DJI Mavic 3M ve společnosti Agro Kunčina. Na fotografii Ing. Vladimír Tyller, agronom a Bc. Rudolf Malina, konzultant pro precizní zemědělství
Přínos
Cílená (selektivní) aplikace umožňuje efektivní cílení nebo vynechání aplikace přípravků na ochranu rostlin (a hnojiv) v rámci pozemku. Nejvyšší potenciál technologie vidíme u aplikací herbicidů potlačující trávovité plevele, kde náklady na aplikaci přesahují hranici 1 000 Kč/ha a dále možnost omezení aplikace POR na poškozená místa pozemku bez porostu. Náklady na vytvoření předpisové mapy pro selektivní aplikaci se pohybují zpravidla mezi 200 až 500 Kč/ha, což nám zaručuje rentabilitu provedeného herbicidního zásahu i při širokém procentuálním rozmezí zaplevelení. Dalším, těžko vyčíslitelným benefitem, je eliminace stresu pěstovaných plodin a udržení tak výnosové úrovně.
Začátkem roku převzala dron od konzultanta pro precizní zemědělství Bc. Rudolfa Maliny (vlevo) Ing. Helena Honková (vpravo) ze společnosti Družstvo Agricola Bylany.
V letošním roce jsme předali dron DJI Mavic 3M s multispektrální kamerou včetně licence Pix4Dfields do společnosti ZS Slatina pod Hazmburkem a.s. Na fotografii ředitel společností ZS Slatina pod Hazmburkem a.s. a AGRI LIBOCHOVICE a.s. Ing. Ondřej Prášil (vlevo) a Ing. Jiří Mezera, konzultant pro precizní zemědělství. (vpravo)
V polovině dubna jsme předali dron DJI s multispektrální kamerou včetně licence na Pix4Dfields také do společnosti Emil Franěk s.r.o., na fotografii zástupce společnosti Miroslav Bajer agronom a konzultant pro precizní zemědělství Ing. Jiří Mezera
Zkušenosti s precizním zemědělstvím a drony ve společnosti Mikálka s.r.o.
Získejte i Vy přehled o Vašich polích. Objednejte balíček FarmSight Spot již nyní!