Společnost Agrospol Jezeřany hospodaří na výměře 630 hektarů v okrese Znojmo. Od roku 2018 zde využívají traktor John Deere 7290R, který se na farmě stal stěžejním strojem. Při výběru traktoru sehrála roli jeho univerzálnost a moderní technologie pro využití v precizním zemědělství. Hlavní využití traktoru je v rozmetadle minerálních hnojiv, postřikovači a při setí. Dále je využíván v dopravě, na rozmetání hnoje a jako záskok do přípravy půdy.
Univerzál do pole i na cestu
V roce 2018 hledali v Agrospolu Jezeřany výkonný a zároveň univerzální traktor do všech polních operací, ale i do dopravy. „Sedmičková řada nám všechny tyto požadavky splnila. Nakonec jsme se rozhodli pro model 7290R,“ přibližuje výběr modelu s 9litrovým motorem o jmenovitém výkonu 290 koní pan Marek Čáp a dodává: „Momentálně je to pro nás stěžejní traktor, který výkonově dokáže zastoupit i druhý náš traktor John Deere 8330, kterému dnes zůstalo jen setí kukuřice a příprava půdy.“
V Agrospolu Jezeřany využívají traktor 7290R na pneumatikách 480 mm. „Tyto pneumatiky máme na stroji celoročně a na setí to doplňujeme o dvoumontáže. Pokud je potřeba vyrazit např. s postřikovačem, je to za 20 minut ve dvou lidech přehozené,“ říká pan Ondřej Čáp.
Přesná navigace a moderní technologie
Při výběru nového traktoru sehrála důležitou roli navigace. „Pokud se má takový velký traktor využívat na práci s postřikovačem a při rozmetání hnojiv, musí se umět pohybovat po jasně definovaných liniích, do kterých se bude opětovně vracet,” říká Marek Čáp. Proto je traktor vybaven signálem SF3, který umožňuje sezonní opakovatelnost linií. Samozřejmostí je sekční kontrola a možnost nahrávání variabilních předpisových map.
Hranice pozemků v displeji
V Agrospolu Jezeřany také využívají Operační středisko v portálu MyJohnDeere.com. „Když jsme pořizovali nový traktor, neměli jsme pořádné povědomí o tom, co nám tato služba může přinést. Vnímali jsme MyJohnDeere jako nějakou telematiku, která nám zobrazuje pohyb strojů. Byla to pro nás služba zdarma, která přišla s novým traktorem, tak jsme ji začali využívat,“ popisuje začátky se službou MyJohnDeere.com Marek Čáp a dodává: „MyJohnDeere nám nabízí hodně možností, hlavně je to ale místo, kde máme uložené hranice pozemků a jejich naváděcí linie. Hranice jsme měli natažené nejdříve z portálu farmáře LPIS, poté jsme si je upřesnili přes satelitní snímky a do budoucna máme v plánu je najezdit ručně při podmítce. Zároveň nám umožnil si vytvořit takové “naše malé CTF” v 30 metrovém rastru. Přestože to není ideální rastr, snažíme se se stroji, které nám sedí záběrově na násobek, jezdit ve stejných liniích.“
„Nechtěli jsme žádné další displeje a terminály. Jedeme jen přes jeden GS4,“ říká Marek Čáp
Bratři Čápové oceňují i přidružené aplikace, pomocí kterých snadno vytvoří zdarma předpisové mapy. Dále jim MyJohnDeere usnadňuje evidenci chemie a hnojiv. „Když dělám evidenci, rozkliknu pozemek a vidím kdy, co a kolik toho bylo aplikováno,” dodává Ondřej Čáp. Díky licenci Connect pro bezdrátový přenos dat již ani nepoužívají flashky. Vše je velmi jednoduché, při výběru pole zadají, co a kolik toho bude aplikováno. To se hned samo přenáší do MyJohnDeere.com. „Nejdřív jsme si to vyzkoušeli na rok zdarma. Loni jsme využili akce „digitální revoluce“ a službu máme na pět let. Spolu s tím jsme dostali tablet a otevřela se nám možnost pasivního navádění na secím stroji,“ říká Marek Čáp.
Pasivní navádění
Během loňského podzimu koupili v Jezeřanech kabeláž na pasivní navádění, které začali ihned využívat. „Máme dlouhý secí stroj, který má na svazích tendenci ujíždět. Přestože jsme měli přesný signál a vytvořenou jednu hlavní linii pro pozemek, nebyly jsme schopni díky driftování zaset kolejové řádky do požadovaného místa. Následně traktor s postřikovačem jel ve správné linii, ale kolejové řádky byly zaseté mimo. Pasivní navádění nám toto skvěle vyřešilo”.
Čápovi mají v displeji traktoru 7R nahrané hranice pozemků. Díky tomu mohou a dokonce i využívají automatického otáčení traktoru na souvrati. Díky němu jsme byli schopni ušetřit peníze za osivo. Připravujeme si své farmářské osivo a vždy jsme byli zvyklí dělat si rezervu 10 %. První rok jsme s pasivním naváděním a automatickým otáčením zaseli a naše rezerva nám zbyla. Hned během prvního roku se nám výdaj za pasivní navádění vrátil.
Na traktoru 7290R využívají balíček Ultimate, který umožňuje mimo jiné využívat možnosti pasivního navádění secího stroje a automatického otáčení na souvrati
Optimalizace vstupů
Do budoucna plánují v Jezeřanech snížit vstupy z hlediska osiva a postřiků. Proto zde v loňském roce realizovali ve spolupráci se Zemědělskou akademií inovací pokus setí kukuřice s variabilním výsevkem. Porost byl založen secím strojem John Deere 1725NT ExactEmerge a následně sklizen předváděcí sklízecí mlátičkou S785i. Můžete tak díky tomuto příkladu nahlédnout na praktické možnosti moderních technologií John Deere. „Neměli jsme žádné velké očekávání, ale stejně jako při výživě rostlin jsme k pozemku přistupovali jako k nehomogennímu. Podle map výnosového potenciálu jsme si stanovili výsevky pro jednotlivé zóny, od 75 do 85 tis. jedinců. Nejvýnosnější zóny pozemku s vysokým výsevkem nám nakonec úplně propadly. Vysoký výsevek v kombinaci se suchým rokem 2019 nedopadl nejlépe. Naopak zóny, kde se nám výsevek pohyboval okolo 75 až 78 tis., dosáhly nadprůměrného výnosu. Z pokusu si odnášíme jedno velké ponaučení. Důležité je porost nepřehustit. Vždy jsme seli 78 tis. jedinců bez závislosti na pozemku. Pomohlo nám to ke zvolení optimálního počtu jedinců na hektar do sezóny roku 2020,“ komentuje loňskou zkušenost pan Ondřej Čáp.