Při výběru nové řezačky je důležitým faktorem a výkonnostním limitem samotného stroje složení celé sklizňové linky, tzn. od dopravy, přes dusání, až po provedení silážního žlabu. Od toho by se měl odvíjet i samotný výběr výkonnostního modelu, resp. průchodnosti sklízecí řezačky. Otázku jaký vhodný výkonnostní model zvolit, řešil i pan Antonín Šťastný z Vědlic na Litoměřicku, který do loňského roku provozoval dvě řezačky řady 7000. Nakonec oba staré stroje nahradila řezačka 9600i, kterou jsme dodali prostřednictvím obchodního zástupce Jana Šonky ze střediska Roudnice nad Labem.
22 tisíc tun kukuřice
„Když jsme jeli na obě řezačky, sklízeli jsme denně cca tisíc tun kukuřice. Při obměně těchto řezaček jsme se rozhodovali mezi modelem 8600 a 9600. Nakonec kvůli širokému vkládání padlo rozhodnutí na řadu 9000,“ říká na úvod pan Antonín Šťastný, který hospodaří na výměře 2010 hektarů zemědělské půdy. Řezačka 9600i disponuje vkládáním o šíři 830 mm. V závislosti na sušině a aktuálních podmínkách dosahuje tento model průchodnosti okolo 180 t/h. Mimo rostlinné produkce se pan Šťastný věnuje také chovu skotu: „Máme celkem 650 ks plemene Blonde d´Aquitaine a provozujeme i bioplynovou stanici. Ročně sklízíme 22 tisíc tun kukuřice na siláž.“
Řezačka 9600i nahradila na farmě pana Šťastného dva stroje řady 7000. Na fotografii: Pan Šťastný ml., Antonín Šťastný st., Petr Horák (obsluha řezačky) a Jan Šonka (obchodní zástupce STROM PRAHA)
Náhrada dvou řezaček
Nová řezačka 9600i nahradí stroje s označením 7400i a 7750i. „Tu slabší jsme kupovali jako novou před třinácti lety, než jsme spustili bioplynku. 7750tku jsme dovezli jetou z Německa před sedmi lety. Věříme, že se nám s novým strojem podaří obě výkonnostně nahradit a doufáme, že bude opět sloužit 10 až 12 let,“ představuje historii řezaček a plány do budoucna pan Šťastný, na jehož farmě bude mít nová řezačka za úkol každoročně sklízet 550 hektarů kukuřice, 150 hektarů vojtěšky ve třech až čtyřech sečích a 150 hektarů žita, pro jehož sklizeň bude využívat 10řádkového adaptéru Kemper 475 plus.
Nová sklízecí řezačka 9600i pana Šťastného bude pracovat s adaptérem 693 Premium a Kemper 475 plus
Plynulost sklizně
„Máme celkem tři skladovací místa. Většinou jsou dojezdy z pole na jámu okolo 5 km. Do sklizně jsme schopni nasadit čtyři tříosé a dva dvouosé návěsy. Na jámě pak rozhrnuje velký kloubový nakladač a dusá systémový nosič nástaveb dotížený na 32 tun. Myslím, že linku máme sestavenou velmi dobře,“ hodnotí sklizňovou linku pan Šťastný, který se rozhodl řezačku dovybavit i polní laboratoří HarvestLab 3000. Jedná se o NIRs senzor, který umí ve sklízeném materiálu v reálném čase vyhodnotit zejména obsah sušiny, škrobu, ADF, NDF, N-látek, cukrů a popelovin. Data jsou následně dostupná nejen na displeji v řezačce, ale také v počítači, tabletu či chytrém telefonu prostřednictvím rozhraní myjohndeere.com nebo aplikace Operations Center. Takže můžete přesněji reagovat na měnící se sklizeň, např. změnou délky řezanky, změnou konzervačních látek nebo případně změnou pozemku. „Snažíme se o plynulou sklizeň kukuřice. Začínáme sklízet kukuřici 280 FAO a končíme na 320 FAO. HarvestLab chceme využít hlavně při sklizni, abychom si určili její průběh. Dříve to u nás fungovalo tak, že si agronom vzal vzorky a poslal je do laboratoře. Než je tam vyhodnotili, obvykle to zabralo 2 dny. Věřím, že nám HarvestLab v tomto směru ulehčí práci,“ komentuje důvod pořízení polní laboratoře pan Šťastný.