Nedaleko Domažlic v obci Petrovice hospodaří pan Pavel Schleiss. Od loňského roku využívá kolový nakladač s pevným rámem Kramer KL30.5T. V tomto stroji, který je vybavený čtyřválcovým motorem Kohler o výkonu 55 kW, našel ideálního pomocníka pro svoji farmu. Využívá ho především v živočišné výrobě k manipulaci s balíky a vyvážení hnoje. Nakladač Kramer pracuje od loňského roku k jeho plné spokojenosti.
Kompaktní nakladač s pevným rámem
„Ke značce Kramer jsem se dostal náhodou přes kolegu ze sousední vesnice. Líbilo se mi, že to není klasický kloubový nakladač, má pevný rám a krabí chod. Oceňuji jeho kompaktnost, která je k nezaplacení, když s ním pracuji ve stáji. S nakladačem jsem si pořídil paletizační vidle a ještě klasickou lopatu. Používám na něm i příslušenství, které mám na manipulátor a čelní nakladač,“ říká na úvod pan Pavel Schleiss.
Kolové nakladače Kramer vynikají svým malým poloměrem otáčení
Ideální pomocník na farmu
Pan Schleiss hospodaří na celkové výměře 80 hektarů. Mimo rostlinné výroby se věnuje také chovu skotu. „Pěstuji hlavně krmné plodiny, tzn. pšenice, triticale a ječmen. Dobytek chovám ve volném ustájení na hluboké podestýlce. Potřebuji hodně slámy, sena a senáží,“ říká pan Schleiss ml. Největší využití nachází kolový nakladač pana Schleisse právě v živočišné výrobě, při manipulaci s balíky podestýlky, krmení a odklízení hnoje. Kramer si pan Schleiss pořídil za účelem obměny starého manipulátoru. „Díky tomu, že jsem chtěl tímto strojem částečně nahradit manipulátor, rozhodl jsem se pro verzi s teleskopickým ramenem, které dosáhne až do výšky 4 a půl metru. Od té doby, co jsem si Kramer pořídil, tak jezdí skoro denně, prakticky ho potřebuji víc než traktor. Když jsem ho přivezl, měl okolo 60 motohodin, teď už jich má víc než 300,“ přibližuje vytížení nakladače Kramer na své farmě pan Schleiss.
Pan Schleiss využívá nakladač Kramer především v živočišně výrobě
Komfortní kabina a ovládání
„Nakladač využívám skoro denně, a proto na něm také oceňuji klimatizovanou kabinu. Díky ní mi v létě není horko a zimě nemusím jezdit v zimníku. Navíc je samotná kabina velmi prostorná,“ pochvaluje si komfort kabiny pan Schleiss a dodává: „Kladně hodnotím i funkci inteligentní lopaty a hydrostatického pohonu, díky němuž je třeba nakládání hnoje rychlejší.“ Největší výhoda hydrostatické převodovky pramení z uživatelské přívětivosti – stačí pouze plynem regulovat rychlost a není třeba se o víc starat. U moderních manipulátorů čerpadlová část dovoluje svým výkyvem plynulou změnu rychlosti od 0 mnohdy až do 40 km/hod dle typu stroje, takže není potřeba dělit točivý moment ještě zubovou převodovkou. Navíc není nutné při změnách směru využívat klasické brzdy, převodovka svou konstrukcí umožňuje brzdění pouhým uvolněním plynu. A to je při opakujících se cyklech nakládky velmi zásadní výhoda, řidiči stačí pouze měnit směr jízdy reverzorem a ovládat plynový pedál. Výhodou jsou i plazivé rychlosti při práci s aktivním nářadím.
Pan Pavel Schleiss využívá na své farmě kolový nakladač Kramer KL30.5T s teleskopickým ramenem
Autor: Lešek Podhorský