Nástup digitálních technologií do zemědělství posouvá možnosti nejen v agronomii, ale také v oblasti servisu strojového parku, např. formou prediktivní údržby. Zkušenosti z provozu říkají, že právě prediktivní údržba dokáže zvýšit efektivní využití strojů až o 20 % a snížit celkové náklady na údržbu až o 10 %. Nejen o zkušenosti z provozu strojů John Deere a využívání prediktivní údržby prostřednictvím služby Expert Alert se s námi podělil Petr Pazdera, vedoucí mechanizace akciové společnosti Agrosumak.
Prediktivní technologie v praxi
Prediktivní údržba je založena na průběžném sběru dat o provozu monitorovaného stroje. Na základě nich lze vyhodnotit nestandardní vývoj v provozu stroje a snadno naplánovat jeho případnou opravu v čase než dojde k jeho poškození, a navíc v okamžiku s již předem připravenými náhradními díly. Odstavení stěžejního stroje, např. polního tahače nebo samochodného postřikovače je tak možné provést v momentě, kdy má výpadek stroje minimální dopady na polní práce. „V tomhle směru bych chtěl vyzdvihnout spolupráci se střediskem Nový Jičín, a to zejména, že se na ně mohu spolehnout právě v oblasti monitorování strojového parku. Hlídají nám jednak pravidelné servisní intervaly údržby a také hlášení chybových kódů,“ hodnotí možnosti telematiky Petr Pazdera a dodává: „Díky službě ExpertAlert nám servis včas odhalil počínající závadu u postřikovače a problém vyřešili ve vhodnou chvíli, kdy jsme s postřikovačem nepotřebovali pracovat.“ Služba Expert Alerts je bezplatná a dostupná pro majitele všech strojů vybavených telematikou JDLink s předplacenou licencí, tzn. můžete ji využít u všech traktorů od řady 6R, u sklízecích mlátiček, dále u samochodných postřikovačů a řezaček.
Samozřejmě o všem máme přehled i my, a to prostřednictvím aplikace Operations Center. Tahle aplikace nám navíc pomáhá plánovat práci. Stroje u nás pracují na prodloužené směny, a když ráno organizujeme nasazení techniky na nadcházející den, víme, co se za uplynulý den stihlo a snadno přizpůsobíme plán další práce. Proto máme v aplikaci i stroje konkurenčních značek a také výstup z polních meteostanic. Díky tomu se nemusíme připojovat do několika systémů,"
hodnotí komplexní možnosti aplikace John Deere Operations Center Petr Pazdera.
Petr Pazdera, vedoucí mechanizace v akciové společnosti Agrosumak
Pro polní práce a setí využívají ve společnosti Agrosumak traktor 8R410, jehož využití při práci je více než 80 %
Využití v dopravě a na polní práce
Ve strojovém parku společnosti Agrosumak je hned několik strojů John Deere, konkrétní modely přibližuje Petr Pazdera: „Máme dva samochodné postřikovače, R4040i a R4140. Oba se záběrem ramen 27 metrů. Dále používáme dva traktory 6215R, jeden 6250R, 8335R a 8R410.“ O servis těchto strojů se stará servisní středisko STROM PRAHA - Nový Jičín. Traktory řady 6R používají ve společnosti Agrosumak zejména pro dopravu, a to v kombinaci s velkoobjemovými návěsy, dále při lisování, práci s rozmetadly průmyslových a statkových hnojiv. „Nájezd všech traktorů se pohybuje okolo tisíce motohodin,“ komentuje využití traktorů John Deere v podniku Petr Pazdera a dodává: „Traktor 8R 410 má u nás na starost setí s 9 metrovým secím strojem. Mimo setí ho ještě využíváme pro těžké polní práce, ale většinu času se pohybuje pouze na poli, proto jsme se rozhodli jej pořídit i s možností regulace tlaku v pneumatikách. Obsluha se optimálnímu nastavení tlaků a dotížení věnuje, proto nám i ten traktor vychází velmi dobře co se týká spotřeby nafty.“
Společnost Agrosumak a.s. využívá tři traktory 6R – dva modely 6215R a jeden 6250R
Společnost Agrosumak a.s. je součástí skupiny Spearhead Czech. Hospodaří v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový Jičín, na výměře 3400 hektarů v okolí obcí Suchdol nad Odrou, Mankovice, Sedlnice, Libhošť a mnoho dalších. Ke klasické rostlinné a živočišné výrobě provozují bioplynovou stanici o výkonu 600 kW. Stěžejními plodinami jsou pšenice, ječmen, řepka, TTP a kukuřice. A to jednak na siláž pro potřeby živočišné výroby a bioplynové stanice tak i na CCM. Dále pěstují cukrovou řepu, sóju, psárku a jetele. Živočišná výroba se zaměřuje na chov mléčného skotu a představuje důležité odvětví v činnosti společnosti Agrosumak a.s. 1600 kusů dojných krav s průměrnou užitkovostí 35 litrů, je umístěno na střediscích Suchdol nad Odrou, Libhošť a Vlkoš.