Sezóna péče o trávníky nám pomalu končí a v nejbližších dnech lze očekávat sněhovou nadílku. Pokud své stroje nebudete používat v zimě k úklidu sněhu, je třeba je správně zazimovat, aby i v další sezóně bez problému sloužily k vaší spokojenosti. Doporučený postup si přečtěte v našem článku.
ZAZIMOVÁNÍ RUČNÍ SEKAČKY JOHN DEERE
Vaše ruční sekačka John Deere může být buď benzínová, nebo elektrická. Z tohoto hlediska se bude příprava na zimu v jistých krocích lišit, obecně ale bude postup zazimování stejný.
1) Prvním krokem by mělo být celkové očištění stroje. Žací ústrojí můžete umýt proudem vody, aby byly všechny nečistoty a zbytky stébel trávy dokonale očištěny. Nože můžete nechat nabrousit a vyvážit. Proudem vody však nikdy nemyjte motor! Voda by mohla poškodit zapalovací soustavu nebo by mohla znehodnotit provozní kapaliny. Použijte tedy pouze navlhčený hadřík, na mastná místa použijte přípravek na čištění motorů. Po očištění všech částí sekačku celou otřete do sucha, kryty nožů naimpregnujte antikorozním sprejem a všechny pohyblivé části (ocelová lanka, ložiska) promažte olejem.
2) Pokud máte sekačku dokonale vyčištěnou, zaměřte se na motor. Nejprve zkontrolujte stav zapalovacích svíček - u benzínových sekaček se doporučuje je jednou za sezónu vyměnit nebo alespoň očistit. Tím si zajistíte spolehlivé starty a šetrnou spotřebu. A jak na to? Od svíček odpojíme kabel, vymontujeme je a jejich okolí očistíme tak, abychom nečistoty nezanesli do spalovací komory. Na čištění svíčky použijte jemný kartáček a speciální čistící přípravek. Pokud svíčka ale nejde zcela vyčistit, elektrody jsou spálené a porcelán je popraskaný, raději svíčku celou vyměňte. Do otvoru ještě před namontováním nové svíčky můžeme nastříkat trochu motorového oleje, po namontování svíčky bez nasazeného kontaktu několikrát zatahejte za startovací lanko – tím se olej rovnoměrně rozetře ve spalovacím prostoru a přes zimu jej ochrání před korozí.
|
|
Důkladně očistěte žací ústrojí od všech nečistot a zbytků. |
Používejte pouze značkové produkty John Deere. |
3) Poté zkontrolujte a vyčistěte vzduchový filtr, pokud si to jeho stav vyžaduje, vyměňte jej. Zanášení vzduchového filtru je ovlivněno
typem pracovního prostředí – v prašném prostředí čistěte filtr raději častěji, nejlépe co 25 hodin práce. Tím si zajistíte bezproblémový chod motoru bez dušení, zbytečného vypouštění emisí a snížení spotřeby paliva. Čištění provádíme profouknutím.
4) Nyní se zaměřte na olejovou náplň a olejový filtr. Olej se obecně doporučuje měnit alespoň jednou ročně nebo po 50 hodinách užívání. Výměna by měla probíhat v době, kdy je motor ještě teplý. Pokud vaše sekačka nemá vypouštěcí šroub, použijte odsávačku oleje. Nikdy sekačku nepřeklápějte na bok – olej by se mohl dostat do válců. Nový olej nalijte do nádržky tak, abyste nepřelili. Typ oleje a jeho množství je závislé na konkrétním typu stroje, vše by mělo být uvedeno v návodu k použití, případně se obraťte na svého servisního technika. Vždy však používejte jen certifikované oleje – získáte tak lepší ochranu za všech teplot, lepší starty a spotřeba oleje bude menší.
5) Motor máte připraven, nyní musíme nějak naložit s palivem. Pokud bychom ho nechali přes zimu v nádrži, mohlo by zvodnatět a na jaře by mohl být problém nastartovat. Zde jsou dvě možnosti. Palivo úplně vypustíme nebo do něj přidáme stabilizátor. My doporučujeme možnost číslo dvě, má totiž řadu výhod – Stabilizátor zachová trvanlivost paliva a předchází tvorbě usazenin v palivové soustavě a karburátoru. Navíc když zůstane palivo se stabilizátorem v nádrži, zastaví tak korozi i tvorbu vodního kamene a zamezí kondenzaci vlhkosti. Je tedy důležité, aby byla nádrž úplně plná a aby bylo ošetřené palivo v celé palivové soustavě – po přidání stabilizátoru tedy na okamžik sekačku nastartujeme. Pokud však stabilizátor nemáte a nechcete ho pořizovat, nádrž raději úplně vypusťte. Poté sekačku nastartujte a čekejte, dokud sama nepřestane běžet.
6) Některé typy sekaček mají elektrický startér – pokud jste majitelem takové sekačky, vyndejte baterii a nechte ji před zimou plně nabít.
7) MÁTE HOTOVO, váš stroj je připraven na zimu. Nyní ho uložte na suché místo, kde neklesá teplota pod bod mrazu a kde je zaručeno, že bude po celou dobu stát rovně. Nikdy sekačku nezavěšujte nebo nenaklápějte. Je dobré sekačku přikrýt, aby se na ni neprášilo.
|
|
Zahradní techniku postavte na suché místo a přikryjte. |
Baterii nechte před zimou plně nabít. |
ZAZIMOVÁNÍ ZAHRADNÍHO TRAKTORU JOHN DEERE
Přípravu zahradních traktorů na zimu doporučujeme přenechat AUTORIZOVANÉMU SERVISU, který provede důkladnou profesionální údržbu. Pokud však přece jen svůj stroj chcete zazimovat sami, postup je podobný jako u sekaček, jen ve větším měřítku. Celý stroj důkladně očistěte, poté zkontrolujte skelet, nože a řemeny – pokud jsou roztřepené nebo poškozené, ihned je vyměňte a zkontrolujte správné napnutí. Proveďte údržbu motoru, vyměňte olej a olejový filtr. Zkontrolujte opotřebení spojkového obložení a pružin spojky. Traktor uložte také na suchém, rovném a teplotně stálém místě a přikryjte.
Kontakty na střediska STROM PRAHA a.s. zde.
Ing. Iva Vančurová, marketingový koordinátor - region Východ