Poslední říjnový den se na polích ZOD Blata Sedlec nedaleko Českých Budějovic konal polní den věnovaný navigacím a moderním technologiím John Deere. Ve spolupráci s naší společností jej pořádal místní dealer techniky John Deere, firma Agrozet České Budějovice a.s. Cílem bylo zejména praktickou formou široké zemědělské veřejnosti přiblížit technologie, které jim umožní lépe využít techniku a snížit náklady na provoz. Více než stovce návštěvníků se představily celkem čtyři traktorové soupravy a samojízdný postřikovač. Každá souprava prezentovala konkrétní technologii a konkrétní řešení.
Česká premiéra displeje GS4 4240
Svou celoevropskou premiéru si zde odbyl také nový displej GS4 4240, který se na trh dostane začátkem příštího roku. Na tuto akci nám jej John Deere zapůjčil a my jej vmontovali do víceúčelového vozítka Gator. Nové modely těchto čtyřkolových pracantů lze totiž z výroby vybavit přípravou pro navigaci (GreenStar ready). Vestavbu dokážeme samozřejmě udělat i do starších modelů. Nový displej v kompaktních rozměrech přináší plnohodnotné technologie 4. generace za velmi příznivou cenu. Kromě automatického řízení lze zobrazit a ovládat ISOBUS nářadí včetně až 255 sekcí a variabilního dávkování, podporuje detailní dokumentaci práce s možností bezdrátového přenosu dat na portál MyJohnDeere.com i vzdálený přístup na displej z jakéhokoli zařízení připojeného k internetu. Dále jsou zde funkce jako označování kolejových řádků a překážek, souvraťové naváděcí linie přímo vytvořené z hranic polí, libovolně nastavitelný vzhled a mnoho dalšího. Jako bonus je tento displej vodě i prachu odolný a lze jej tedy použít i na strojích bez kabiny.
Jednou z novinek roku 2019 bude osmipalcový displej GS4 4240, jehož poměr cena/užitek jistě osloví řadu uživatelů. Evropskou předpremiéru si odbyl právě na naší akci.
Jak bylo na polním dnu ukázáno, využití navigací na Gatoru je hned několik. Třeba k přesnému zmapování hranic pozemků a překážek, nebo po dovybavení výsevní jednotkou (zde APV) pro přesnou aplikaci mikrogranulátů či přísevu. A jistě se dalších uplatnění na farmě najde více.
Přesnost pro konkrétní požadavky
Jedním z pilířů akce bylo ukázat, který z portfolia nabízených přesností signálu je řešením pro konkrétní požadavky zákazníka. Souprava traktoru 7R se šestimetrovým secím strojem předvedla v navazujících jízdách, že i základní neplacený signál SF1 je plně dostačující pro běžné setí. Rozdíl mezi navazujícími jízdami při záběru 6,0 m a rozestupu linií 6,0 m činil 1 - 3 cm. Ona totiž udávaná odchylka (+/- 15 cm) znamená maximální možnou chybu za daný časový úsek. V praxi, pokud se kontinuálně pracuje, se k tomuto extrému nepřiblížíte a odchylka bude nepozorovatelná. Je ale nutné počítat s tím, že pokud se práce přeruší, může dojít k „posunu“ linie. To lze kompenzovat vystředěním a dále pokračovat. Výše uvedená souprava také předvedla variabilní dávkování na základě předpisové mapy, kterou jsme pro tyto účely během chvilky na poli vytvořili na portálu MyJohnDeere.com a přenesli do displeje. Secí stroj byl navíc vybaven automatickým vypínáním setí na souvratích.
Pro velmi přesné aplikace, jako je například setí metodou strip-till, meziřádkové kultivace či zelinářství, nabízíme na trhu unikátní signál SF3. Unikátní v tom smyslu, že jeho obdobu nikdo jiný na trhu nenabízí. V praxi totiž funguje jako RTK signál, ale „pouze“ se sezónní (uvádíme 9 měsíců, ale realita je i delší) opakovatelností linií, což je pro výše uvedené přesné práce zcela dostačující. Výhodou je levnější řešení (není nutné přijímač vybavovat dalšími komponenty a aktivacemi) a stabilita signálu (+/- 3 cm).
Pokud z nějakého důvodu zákazník požaduje korekční signál RTK (jediným funkčním rozdílem oproti SF3 je meziroční opakovatelnost linií, proto se využití nabízí například pro systém Controlled Traffic Farming – CTF) umíme samozřejmě nabídnout i ten, a to jak v radiovém, tak mobilním šíření RTK, navíc s jedním zásadním bonusem. Jako jediné na trhu umí přijímače SF6000 při ztrátě RTK korekčního signálu až na 14 dní přejít na stejně funkční zálohu. A to opakovaně. V praxi se totiž bezplatně přepnou na signál SF3, který je, jak jsme si napsali výše, funkčně stejný jako RTK. Na polním dnu jsme tyto výhody prezentovali na soupravě traktoru 6215R s přesným secím strojem John Deere ExactEmerge. Tato souprava navíc ukázala další z pokročilých funkcí – automatické otáčení na souvrati včetně souvraťové automatiky. V tu chvíli se stroj na poli stává zcela autonomní a obsluha je v roli operátora a kontrolora správnosti fungování všech celků, případně objíždí překážky.
Přesnost signálů SF3/RTK (rozdíl pouze v délce udržitelnosti opakovatelnosti linií) jsme prezentovali tím, že jsme záměrně z osmiřádku udělali změnou rozestupu stop sedmiřádek a při vyplnění vynechané poslední jízdy jely krajní vozíky přesně v místech předchozích jízd. Své místo tyto přesnosti naleznou třeba při setí metodou strip-till.
Funkčnost zálohy RTK v případě vyjetí z dosahu stanice nebo mimo mobilní pokrytí si každý ověřil na vlastní oči. Na začátku akce projela 6215R připojená k RTK stanici jednu jízdu na automatické řízení a následně jsme stanici vypnuli. Zbytek polního dne fungovala na zálohu RTK (až 14 dní) a po zhruba dvou hodinách trvání akce se ve stejné stopě vrátila zpět. Přesnost byla doslova špalek na špalek.
Mezi přijímači na traktoru a nářadí funguje sdílení signálu, proto druhý přijímač stačí v základní výbavě a přesto může pracovat s přesností až RTK.
Řešení pro driftující nářadí
Poslední „polní“ soupravou byl traktor 8320R spřažený s dvouřadým diskovým podmítačem. Právě dvouřadé diskové podmítače, ale i třeba secí stroje s diskovou přípravou, jsou velmi citlivé na správné nastavení pracovních orgánů ve vztahu k driftování nářadí za traktorem. Nejde ale jen o chyby nastavení. Ve svazích dochází u poloneseného nebo taženého nářadí k driftu stejně tak, a to bez ohledu na konstrukci. Tento stav lze úspěšně eliminovat umístěním druhého přijímače na nářadí co nejblíže k pracovnímu bodu. Tím navigace na traktoru přesně ví, co se s nářadím děje, a může na to vychýlením traktoru proti směru driftování jednoduše reagovat. Tento systém nazýváme pasivním naváděním a je levnější formou ještě pokročilejšího systému, tedy aktivního navádění pomocí nějakého řídicího prvku na nářadí. V polní ukázce jsme schválně přehnali zahloubení první řady disků tak, aby byl drift jasně viditelný, a systém pasivního navádění jsme vypnuli. V navazující jízdě pak vznikl několikacentimetrový nezpracovaný pruh. V další jízdě už bylo pasivní navádění zapnuté a stroj pracoval na centimetry přesně. Sada je jednoduše přenositelná, využití tak na farmě nalezne třeba i při několika pracovních operacích.
Automatizace, detailní rozbory a cílená aplikace
Druhou skupinu předváděcích strojů tvořil samojízdný postřikovač John Deere 5430i, který krom variabilního dávkování předvedl výhody sekční kontroly, a souprava traktoru 6215R se špičkově vybavenou aplikační cisternou. Traktory John Deere nabízí funkci automatického ovládání pojezdové rychlosti podle potřeb nářadí (u všech modelů 6R od roku 2016 a u 7R a 8R od roku 2017 jde o základní výbavu). Funguje například s lisem, senážním vozem, bramborovým kombajnem nebo přesným secím strojem připojeným přes rozhraní ISOBUS. Je samozřejmě nutné, aby bylo touto technologií vybaveno i konkrétní nářadí. Portfolio značek se ale rozrůstá. A právě Fliegl u svých cisteren vybavených průtokoměrem umí s traktory John Deere podle nastavené dávky automaticky nastavit/udržovat/měnit rychlost a tím dodržet přesnou dávku. Pro nejpreciznější aplikaci lze cisternu vybavit přípravou pro systém John Deere ManureSensing.
Pak stačí jen připojit senzor HarvestLab známý z řezaček John Deere, který 4000krát za sekundu provádí rozbor proudící kejdy nebo digestátu. Nejenže detailně víte, kam přesně jste dali jaké množství N, P, K, NH4 a můžete to komukoli kdykoli doložit, ale jednoduše zadáte cílovou dávku a traktor bude díky automatizaci podle aktuálního rozboru zrychlovat či zpomalovat tak, abyste aplikovali naprosto přesně to, co chcete a v množství, jaké chcete, neboť kejda není homogenní materiál a výrazné rozdíly obsahu látek lze pozorovat i v rámci jedné cisterny.
Vzhledem k tomu, že na polním dnu je pro všechny „komfortnější“ aplikovat vodu než kejdu, raději jsme využili možnost zmiňovaný HarvestLab ukázat i v jeho třetí funkci, a tou je stolní použití pro detailní rozbor siláže/senáže přímo u žlabu. Harvestlab totiž umí udělat i rozbor obsahu sušiny, bílkovin, kyselé detergentní vlákniny (ADF), neutrální detergentní vlákniny (NDF), cukru a škrobu. Na základě dat se pak připraví konkrétní krmná dávka podle množství obsažených látek.
Cisterny Fliegl nabízí díky úzké spolupráci s John Deere velmi zajímavou funkci automatizace rychlosti traktoru podle nastavené dávky, stejně jako možnost přípravy pro detailní rozbor kejdy ManureSensing. Vzhledem k tomu, kolik peněz převedeno na minerální hnojiva cisternou ročně proteče, vyjde investice do výbavy těmito systémy velmi výhodně.
Pokud obsluha požaduje mít na očích jak ISOBUS ovládání, tak další nastavení traktoru a třeba navigaci, může si k displejům John Deere 4. generace pořídit rozšiřující displej, který funguje pouze jako zobrazovací jednotka (samozřejmě s dotykovým ovládáním). Vše v jednotném designu John Deere pro dobrý pocit z komfortní kabiny bez mnoha různých displejů a „klubka hadů“ různých kabeláží.
Ucelené řešení ekosystému John Deere
Možností, které nabízí navigační a automatické systémy značky John Deere, která mimo jiné vždy byla a je průkopníkem těchto technologií na trhu, existuje mnoho. Důležité ale je, že vše umíme završit funkčním ekosystémem v podobě portálu MyJohnDeere.com. I ten jsme na akci prezentovali. Zde má zákazník kompletní přehled o pohybu celé flotily strojů, ale také možnost prohlížet data o využití a spotřebách strojů z telematiky JDLink. Své si zde najdou také agronomové, kteří zde mohou vytvářet celý osevní plán a plánovat jednotlivé práce, vidí a mohou zde porovnávat výnosové i aplikační mapy, vytvářet předpisové mapy pro variabilní aplikaci a mnoho dalšího. Co se týče výnosových map, nyní je lze rozpadnout až na úroveň výnosů na jednotlivých řádcích, třeba u kukuřice. Velmi jednoduše a cíleně se tak v dlouhodobém horizontu lze soustředit na zúrodňování, protože na jednom místě je k dispozici evidence veškeré polní činnosti a pozorovat díky tomu efekt vztažený na výnos je jednoduché. Vše bez nutnosti pořizovat speciální software. Potřebujete pouze jakékoli zařízení připojené k internetu a webový prohlížeč. Bonusem je, že výše uvedený souhrn funkcí je zcela zdarma. Stačí ho jen chtít a umět využít.
A abyste vše uměli, to už je úkol pro nás. STROM Praha, jako výhradní importér John Deere v České republice má svůj stále se rozšiřující podpůrný tým, který funguje jako podpora a péče o zákazníka v tomto segmentu. Celou řadu služeb nabízíme v rámci předplaceného balíčku FarmSight (nyní u „velké“ techniky při pořízení nového stroje po dobu dvou let zdarma) a k tomu také doplňkové placené služby ve formě návrhu optimálního pohybu po pozemku, mapování hranic, mapování pozemků dronem, tvorbu předpisových map a podobně. Jsme totiž silnými partnery pro budoucnost vašeho podnikání v moderním zemědělství.
Počáteční investice do precizní technologie v podobě HarvestLabu se při multi-využití (řezačka pro úpravu délky řezanky, cisterna pro přesnou aplikaci a stolní využití pro stanovení krmné dávky, to vše s kompletní dokumentací) rázem násobně vrátí.
Součástí polního dne byla i prezentace služeb FarmSight s možností podpůrného nástroje MyJohnDeere.com, který vytváří bonus uceleného ekosystému žluto-zelených farem.