Test proběhl na jedné velké farmě v oblasti severního Německa, nedaleko pobřeží Baltského moře. Tato oblast je pro sklizeň skutečnou výzvou. Výnosy se zde standarně pohybují v průměru kolem 10 t/ha. Poměr zrna vůči slámě je 1:1 a zrno je zralé ve chvíli, kdy sláma je ještě zelená a vlhká (vlhkost kolem 30 %).
Plán byl jasný. Sklízet, dokud to půjde. V nejlepším případě začít v 9:00 ráno a skončit další den opět v 9:00. Zároveň byl majitelem farmy stanoven limit ztrát na 1 % přes den a maximálně 1,3 % v noci. Přes to nejel vlak a proto byly ztráty průběžně kontrolovány za pomoci sad od specialisty na tuto problematiku, firmy Feiffer Consult. Během večera proběhl u obou strojů take “pit stop”, tedy dotankování, vyfoukání chladičů a filtrů a rychlá obhlídka.
A výsledky?
T670: Téčko, přestože se ve své nové generaci představilo už v roce 2016, ukázalo, že je stále nesesazeným králem mezi vytřásadly, což se ostatně ukazuje i při našich demo tour. Kombajn dosahoval přes den okamžité průchodnosti přes 60 t/hod, což jsou výsledky na vytřásadlovou mlátičku až neskutečné. Když zapadlo slunce a vlhkost zrna i slámy stoupla (sláma více než 30 %, zrno více než 15 %), začal mokrý material tahat ztráty ven, a proto bylo nutné trochu zpomalit. Kolem půlnoci bylo dosaženo hranice reálných ztrát 1,3 % a bylo rozhodnuto stroj zastavit. ALE! Za 14,5 hodin sklizně, včetně výše zmiňované servisní zastávky na očistu a dotankování, dosáhlo Téčko průměrné průchodnosti 44 t/h. Za tuto dobu sklidilo s devítimetrovou lištou 640 t. V případě, že odečteme servisní zastávku, skutečná průměrná průchodnost při testu byla 49,9 t/h! Překonalo tak dosavadní rekord z loňského roku, kdy vytřásadlová mlátička Claas nové generace s větší lištou, za kratší čas (8 hodin) a bez zastávky na údržbu dosáhla průchodnosti 43,7 t/h. Jak to tak vypadá, “staré” dobré Téčko je tedy stále králem své třídy, a abyste s ním dosáhli stejného výkonu jako horká novinka po letech vývoje, v klidu si můžete dát ještě večeři s odvozci.
X9 1100: Nová mlátička dvourotorové koncepce musela s rostoucí vlhkostí materiálu v noci trochu zpomalit, stále však ukusovala hektar za hektarem a při tom nepřesáhla 1 % ztrát. Stovku hektarů pokořila po 16 a půl hodinách práce. V tu dobu, tedy v půl druhé ráno, byla průchodnost stále 50 t/hod při úrovni ztrát do 1 %. Všichni ale očekávali, co udělají ranní mlhy, které v této oblasti přichází s východem slunce. A ty přišly. Vlhkost slámy v tu chvíli dosáhla 44 %, ale X9 musela pouze o něco zpomalit a jela dál. Po 24 hodinách práce, včetně servisní zastávky, sklidila 1 338 tun pšenice ze 140 hektarů a to při skutečně náročných podmínkách.
Podívejte se na oba díly této jedinečné akce v následujících videích zachycených kamerou vyhlášených specialistů v oboru - Brandt Video.
První část:
Druhá část: