V letošním roce prošly pásové traktory řady 8RT několika inovacemi, tou nejzásadnější je odpružení kabiny, které již nyní najdete v základní výbavě u všech modelů řady 8RT. Pro pořízení nového pásového traktoru 8370RT se rozhodli i ve společnosti Lupofyt Chrášťany. Dvoupásový traktor 8370RT zde po sedmi letech nahradil model 8345RT. Hospodaření společnosti a využití pásového traktoru nám představil výkonný ředitel pan Jaroslav Mikoláš.
V letošním roce prošly pásové traktory řady 8RT několika inovacemi, tou nejzásadnější je odpružení kabiny, které již nyní najdete v základní výbavě u všech modelů řady 8RT. Pro pořízení nového pásového traktoru 8370RT se rozhodli i ve společnosti Lupofyt Chrášťany. Dvoupásový traktor 8370RT zde po sedmi letech nahradil model 8345RT. Hospodaření společnosti a využití pásového traktoru nám představil výkonný ředitel pan Jaroslav Mikoláš.
Olejniny a chmel
Společnost Lupofyt s.r.o. Chrášťany se specializuje na pěstování olejnin – máku setého a řepky olejné. U řepky olejné zde dosahují vysokých výnosů, o čemž svědčí dlouhodobý průměrný hektarový výnos 3,9 t/ha. Ve společnosti Lupofyt se dle slov pana Mikoláše snaží neustále investovat do nových technologií a mechanizace. Tato slova potvrzuje fakt, že v letošním roce došlo k obměně pásového traktoru, a také k pořízení dalších dvou traktorů John Deere řady 5R, které budou díky upravené kabině pracovat především ve chmelnicích. Jak již bylo zmíněno, společnost Lupofyt se zaměřuje na pěstování olejnin, ale také chmele. „Od roku 1992, kdy firma vznikla, byl pro nás důležitou plodinou. V posledních letech se na něj opět více soustředíme a rozšiřujeme jeho výměru. Aktuálně máme 89 hektarů chmelnic,“ představuje zaměření pan Mikoláš.
Ing. Jaroslav Mikoláš, manažer a jednatel společnosti LUPOFYT Chrášťany, se synem a vnukem při slavnostním předání
Pásový traktor od roku 2011
Již od počátku hospodaření se v Lupofytu Chrášťany snaží snižovat utužení půdy. „Půda je pro nás na prvním místě, je to to nejdůležitější, co máme. To je také důvod, proč u nás již v minulosti byly všechny velké traktory vybaveny dvoumontážemi. Snižovat tlak na půdu je pro nás opravdu důležité,“ říká pan Mikoláš. Společnost Lupofyt Chrášťany obdělává pozemky vzdálené od sebe i 35 km. „Přesun souprav s dvoumontážemi nebyl na tuto vzdálenost úplně jednoduchý. Také provoz na dopravních komunikacích se zde začal zvyšovat. Nízkotlaké pneumatiky byly v tu dobu na začátku. V roce 2010/2011 jsme přemýšleli, jakým směrem z hlediska traktorů dále směřovat. V té době jsme vyzkoušeli pásový traktor John Deere řady 8RT. Vyhovoval nám z hlediska nízkého utužení, sníženého prokluzu, tahového výkonu, i přesuny po komunikacích byly výborné, bez doprovodu. Již u nás zůstal,“ komentuje přínos dvoupásového traktoru John Deere řady 8RT pan Mikoláš, který ve společnosti Lupofyt Chrášťany zastává i pozici agronoma.
Traktor 8370RT nahradil v Chrášťanech model 8345RT
Roční využití 850 mth
V průběhu jara pracuje pásový traktor s předseťovým kompaktorem. Po sklizni začíná podmítkou a následuje pracovní operace kypření před setím řepky olejné. Na podzim je podle podmínek nasazen s diskovým podmítačem a dlátovým pluhem. Pan Mikoláš přibližuje využití traktoru: „Roční nájezd traktoru je u nás cca 850 mth. Náš první pásový traktor 8345RT jsme se letos rozhodli obměnit po 5000 mth. Pásový traktor u nás využíváme pro práci s desetimetrovým diskovým podmítačem, kypřičem o záběru 6 metrů, s devítimetrovým předseťovým kompaktorem a také s třímetrovým dlátovým pluhem Terraland.“
„S novým traktorem jsem velice spokojen. Od toho předešlého modelu prošel řadou inovací. Má teď novou, odpruženou kabinu, takže i obsluha je spokojená. Převodovka se chová velice slušně a hospodárně. Je tam jeden displej, který umožňuje jak nastavení traktoru, tak i navigace, plus závěsného zařízení. To se mi líbí, že jich tam není celá řada,“ hodnotí nový traktor 8370RT vybavený převodovkou e23 pan Mikoláš a spokojeně dodává: „Zatím jsme s ním tahali jen ten předseťový kompaktor, se kterým byla průměrná spotřeba 4,5 l/ha, což vychází méně než u toho předešlého.“
Ve společnosti LUPOFYT Chrášťany využívají také diskový podmítač a dlátový pluh od českého výrobce Bednar
Technika BEDNAR na zpracování půdy
Jedním ze strojů, se kterým bude nový traktor 8370RT pracovat, je i diskový podmítač Bednar Swifterdisc, který v Lupofytu pořídili již spolu s prvním pásovým traktorem. „Původně jsme zkoušeli záběr 8 metrů, ale to bylo na pásový traktor 8345RT málo. Většinou s ním děláme mělké podmítky, a proto si můžeme dovolit větší záběr. Disky jsme vyzkoušeli a chovaly se velice stabilně i při vyšších rychlostech, 12 až 15 km/h. Podmítač krásně rovná pole a kvalitně promíchá posklizňové zbytky. Pro naše podmínky jsme se podmítač rozhodli vybavit těžkým válcem V-Ring, který dělá pěknou práci, jak za vlhka, tak i za sucha. Má dobrý tlak na půdu, takže vrátí vláhu zpátky. S disky děláme skoro celou výměru, kromě polí pod řepku. Odhaduji minimálně 1500 hektarů ročně, jedeme s ním i po orbě,“ komentuje využití diskového podmítače pan Mikoláš.
Dalším strojem Bednar, se kterým bude nový traktor pracovat, je dlátový pluh Terraland o záběru tři metry. Dle slov pana Mikoláše zpracovávali půdu před setím řepky do roku 2010 jen orbou. „To byl jeden z důvodů, proč jsme pořídili právě dlátový pluh, chtěli jsme s ním narušit utužené vrstvy. Tento stroj pro nás byl důležitý hlavně z toho důvodu, že s ním můžeme pracovat do hloubek více než 25 cm, tj. do větší hloubky než při orbě,“ přibližuje důvod pořízení dlátového pluhu pan Mikoláš a sděluje své zkušenosti: „Není to tak, že s ním děláme 400 hektarů, ale využíváme ho čím dál tím častěji. Nejvíce na zpracování cca 100 až 150 hektarů před setím řepky. Uvidíme, jak to bude vypadat letos. Technologie je taková, že s Terralandem zpracováváme strniště a pak už sejeme. Terraland totiž nemá takový válec, takže je potřeba za ním hned jet se secím strojem, aby se neztrácela vláha. Na podzim s Terralandem jezdíme souvratě a taková ta další problémová místa, o kterých víme, že jsou utužená nebo jsou tam problémy s vodou. Zpracováváme s tím také kolejové řádky. U Terralandu opravdu záleží na půdní vlhkosti a na hloubce. Je potřeba s ním pracovat v hloubkách 35 cm a více, aby z toho pro nás byl optimální výsledek.“