John Deere Manure Sensing využívá pro měření výživových hodnot během aplikace kejdy a digestátu systém NIR (blízká infračervená spektroskopie) senzoru HarvestLab 3000. Tato pokročilá technologie byla nyní oceněna porotou pro udělování ceny European Land and Soil Management Award. Toto ocenění je určeno pro zdůraznění vynikajícího hospodaření s půdou, které napomáhá k její ochraně.
Speciální cena Land and Soil Management Special Recognition byla organizací European Landowners‘ Organisation (ELO*) udělena 9. dubna 2019 během události FFA Forum for Agriculture (Zemědělské fórum). Cena je schvalována Evropskou komisí (generálním ředitelem odboru životního prostředí a společným výzkumným střediskem) ve spolupráci s Univerzitou přírodních zdrojů a věd o živé přírodě (BOKU) ve Vídni.
HarvestLab 3000 nabízí zemědělcům novou technologii pro udržitelnější správu koloběhu živin a zlepšení efektivity použití kejdy a digestátu coby hnojiva. Systém zabraňuje nadměrnému nebo nedostatečnému hnojení pomocí neustálého měření výživových hodnot během aplikace těchto látek.
John Deere Manure Sensing (snímání hnojiv) uživatelům umožňuje přesnější aplikaci N, P a K hnojiv, v návaznosti na cílové výživové hodnotě nebo maximální míře aplikace v kg/ha. Tyto složky a celkové aplikované množství jsou automaticky a přesně dokumentovány, přičemž systém dokáže využít i přesně stanovené mapy pro danou lokalitu.
Tato cena uznává vysoce hodnotnou práci farmářů, univerzit a soukromých společností, a to prostřednictvím propagace vítězného projektu coby osvědčeného postupu pro celou Evropu. Zároveň zlepšuje viditelnost metod farmaření, které chrání půdu na lokální, národní a evropské úrovni a povzbuzuje farmáře k využívání udržitelnějších praktik.
„Jménem Evropské komise bych rád pogratuloval společnosti John Deere k tomuto významnému úspěchu a technologii“, řekl generální ředitel Odboru životního prostředí Evropské komise pan Daniel Calleja Crespo při ceremoniálu předávání ceny.
„Je to přesně ten druh technologie, kterou chce Evropská unie propagovat a která inspiruje naší politiku k dosažení udržitelnějšího zemědělství.“
* European Landowners’ Organisation (ELO) (Evropská organizace vlastníků půdy) je federace národních asociací z 28 zemí EU, zastupující zájmy vlastníků půdy na evropské politické úrovni. Jejím cílem je konzervace a ochrana životního prostředí, obnovitelných energií a zodpovědné využívání přírodních zdrojů. Pro více informací navštivte https://www.europeanlandowners.org/.