Jednou z možností, jak docílit finanční úspory a zmírnit dopad chemických přípravků na životní prostředí, je přesná aplikace. Komplikace může nastat v případě tažených postřikovačů při práci na svažitých pozemcích. Na svahu dojde k odklonu postřikovače, a tím pádem k aplikaci přípravků mimo cílovou plochu. Abychom předešli nežádoucímu „driftování“ postřikovače, v některých případech až o několik desítek centimetrů, je nutné využít tzv. aktivního navádění. Jeden z prvních tažených postřikovačů John Deere řady R900 s aktivním naváděním využívají v ZD Krásná Hora nad Vltavou.
Náročné podmínky hospodaření
Tento způsob navádění taženého postřikovače John Deere R952i zde využívají od jara letošního roku. ZD Krásná Hora nad Vltavou hospodaří v oblasti středního Povltaví na výměře cca 5100 hektarů. Tato výměra je rozdělena mezi střediska – Krásná Hora nad Vltavou, Petrovice, Třebsko a Haklovy Dvory u Českých Budějovic. Zejména první dvě střediska obdělávají členité pozemky ve velmi kopcovitém terénu.
„Musíme pracovat s tím, co máme. Průměrná velikost pozemků je 8,6 hektaru, navíc řada z nich je velmi kamenitá,“ přibližuje podmínky hospodaření Luboš Haškovec, vedoucí střediska Petrovice, které má pod správou necelých 1500 hektarů.
„Na 930 ha orné půdy pěstujeme zejména kukuřici, luskoviny (lupina, hrách), ozimý ječmen, ozimou pšenici, nahý oves, žito, čirok a vojtěšku. Rostlinná produkce je zaměřena na výrobu krmiv tak, aby pokryla vysoké nároky na provoz bioplynové stanice a na výrobu krmné dávky vysokoprodukčních dojnic, protože podnik je zaměřen na výrobu mléka,“ přibližuje zaměření střediska Václav Procházka, ekonom.
V ZD Krásná Hora nad Vltavou využívají tažený postřikovač John Deere 952i s aktivním naváděním
„Velká variabilita pozemků nás přiměla jít cestou moderních technologií,“
říká Václav Procházka
Vedoucí střediska Petrovice Luboš Haškovec dodává:
„Prioritou je pro nás udržení půdní úrodnosti a minimalizaci eroze půdy. V oblasti protierozních opatření, zejména při pěstování širokořádkových plodin, využíváme meziplodin svazenky a žita, které zasejeme na podzim a následující rok na jaře do těchto meziplodin sejeme kukuřici. K tomu využíváme navigace John Deere včetně pasivního navádění na secích strojích.“
Jedním z protierozních opatření, které v Krásné hoře využívají, je i rozdělování větších pozemků ve svazích biopásy
Moderní technologie pomáhají
Pasivní navádění využívané především na půdozpracujících a secích strojích. V tomto případě bývá umístěn druhý GPS přijímač na stroji, který tažnému prostředku říká, o kolik centimetrů je vůči němu posunutý. Traktor následně tento posun kompenzuje tak, aby na sebe jednotlivé jízdy secího stroje navazovaly. Tento způsob navádění však nelze praktikovat u tažených postřikovačů, kde musí traktor jet vždy v kolejovém meziřádku zrovna tak jako postřikovač. Proto i v případě aktivního navádění je nutný druhý GPS přijímač umístěný na postřikovači. Tento přijímač však nedává pokyn traktoru, ale řízené nápravě, případně řízené oji, a ta potom zajistí přesnou jízdu taženého postřikovače v kolejovém meziřádku. Tím je pak zajištěno, že ramena postřikovače a jeho jednotlivé aplikační trysky jsou tam, kde mají být.
„Aktivní navádění jsme si vyzkoušeli na předváděcím postřikovači a bylo jedním z hlavních důvodů, proč jsme se rozhodli pro postřikovač značky John Deere. Díky němu nedochází k přestřikům nebo nedostřikům, navíc postřik šetříme i díky vypínání trysek,“ říká Haškovec a Procházka doplňuje:
„Díky novému postřikovači vychází úspora postřiku v našich podmínkách přes 10 %.“
Ing. Václav Procházka, ekonom a Ing. Luboš Haškovec, vedoucí střediska Petrovice
Díky aplikaci John Deere Operations Center máte přehled nejen o provedených aplikacích
V kombinaci s dalšími prvky, jakými je např. systém PowrSpray, jsou tažené postřikovače John Deere připraveny splnit i ty nejnáročnější požadavky na přesnou a výkonnou aplikaci v rámci precizního zemědělství. PowrSpary je označení pro kombinaci dvou odstředivých čerpadel, kdy jedno je plnící (u řady R700i s průtokem 600 l/min, u řady R900i je průtok 1200 l/min) a druhé postřikové (pro řadu R700i s průtokem 750 l/min, a pro řadu R900i je možné zvolit průtok 750 nebo 1000 l/min). Postřikové čerpadlo zajišťuje též míchání, plnící zase sání čisté vody do aplikační nádrže při proplachu postřikovače. Tento systém nemá na trhu obdoby, a je nutný v případě, že hledáte nekompromisně přesné řešení pro variabilní nebo bodové aplikace, a to ať dle předpisových map nebo kamerových systémů. Jedná se totiž o nejrychlejší způsob regulace tlaku/dávky, která je vyžadována při neustálých změnách v postřikovém systému tak, jak jsou otevírané a zavírané trysky např. při bodové aplikaci. Systém PowrSpray není tlakový regulátor, ale dávka je přímo řízena otáčkami odstředivého aplikačního čerpadla. Tím získáte nejvyšší možnou přesnost regulace postřikové dávky, a to i při náhle měnících se rychlostech jízdy či vypínání postřikových sekcí či trysek v rychlém sledu. Oceníte to zejména na členitých pozemcích a dosáhnete tak nejpřesnější možné postřikové dávky.
Nový postřikovač s aktivním naváděním a možností vypínání trysek šetří náklady na postřik