Když konečně nastanou žně, je nesmírně důležité, aby veškerá technika fungovala co nejlépe. Zejména ta sklizňová, která určuje konečný výsledek sklizně. Efektivní nastavení mlátičky dle aktuálních podmínek a plodiny by proto mělo být prioritou. A právě s tímto Vám pomáhá náš optimalizační tým a mimo jiné i prediktivní služba Performance Expert Alerts, která je součástí
Farmsight balíčků. Jak celý proces optimalizace probíhá Vám představíme na novém T670i, který letos jede svou první sezónu v Lošanech.
ZEVOS, s.r.o. se sídlem v Lošanech nedaleko Kolína hospodaří na 870 hektarech půdy a zabývá se rostlinnou výrobou. Ještě před pár lety vládla strojovému parku v Lošanech jiná barva techniky, nyní až na pár výjimek převládá jednoznačně žlutozelená.
Sklízecí mlátička John Deere T670i s lištou 730X se zapojila do žní v Lošanech letos poprvé. Přinesla do podniku i novou koncepci výmlatu, protože sklizeň úrody až do tohoto roku v Lošanech obstarávaly mlátičky s axiálním mlátícím ústrojím. Proto bylo velmi důležité pořádně proškolit obsluhu, kterou je v případě nového T670i pan Jan Beneš.
„S Téčkem se mi jezdí dobře. Při prvním výjezdu tu byl Filip Štěpánek celé odpoledne, vše mi vysvětlil a pomohl naladit.“
Obsluha T670i pan Jan Beneš. O první uvedení do provozu a celkovou optimalizaci sklízecí mlátičky se postaral náš optimalizační tým.
Optimalizace sklízecí mlátičky
A jak takové zaškolení a optimalizace sklízecí mlátičky reálně probíhá? Provádí ji náš optimalizační tým a právě Filip Štěpánek je jedním z našich specialistů podpory prodeje sklízecích mlátiček. Průběh popisuje takto:
„Mlátička začíná lištou, takže prvotní nastavení a zaškolení bylo u lišty 730X. Obsluze bylo vysvětleno, jak si může nastavit agresivitu přiháněk a jak s nimi pracovat. Dále jsme řešili vysouvací dno, kterým může ovlivňovat tok a podávání materiálu do sklízecí mlátičky, a to zejména v košatých plodinách jako je řepka. Podívali jsme se na celkovou údržbu, jak vyměnit prsty, žabky atd. Přímo na kombajnu jsme prošli všechna místa, kterými může obsluha hýbat a ovlivňovat chod toku materiálu. Pokud se sklízí obilí, je nastavení stejné pro ječmen, pšenici, žito apod. Jen u ječmenu, případně u osinatých odrůd pšenic a hlavně trav musím pracovat s protimlatkou. Na řepku je potřeba celou mlátičku upravit.“ Důležité je samozřejmě i nastavení displeje a zajištění přenosu dat. Pokud je správně nastavená dokumentace i plodina, systém nabídne tovární nastavení pro danou plodinu. Toto nastavení náš specialista spolu s obsluhou upraví v závislosti na konkrétních podmínkách. V rámci celkové optimalizace je z naší strany samozřejmostí měření ztrát pomocí certifikovaných desek.
Správné nastavení sklízecí mlátičky vyhodnocuje naše služba Performance Expert Alerts.
Pokud se nastavení dostane mimo hodnoty doporučené továrnou, naši specialisté obdrží o této události notifikaci a ihned mohou problém řešit. Lze tak předejít například zvýšení ztrát.
Ztráty jsou minimální
Po celou dobu žní je potřeba udržet správné a efektivní nastavení sklízecí mlátičky i přes stále měnící se podmínky a sklízené plodiny. Vnímáme, že na obsluhy sklízecích mlátiček jsou kladeny stále vyšší nároky, a proto v rámci našich služeb
Farmsight nabízíme v balíčku Premium i prediktivní službu Performance Expert Alerts. Prediktivní znamená, že tato diagnostika předpovídá z analýzy dat stroje potenciální vývoj a vznik možného problému (například snížení výkonu, zvýšení ztrát) a poskytuje nápravná opatření pro optimalizaci nastavení mlátičky. Našim specialistům následně chodí notifikace a mohou problém ihned řešit. Jak dodává Filip Štěpánek.
„Pokud přijde notifikace Performance Expert Alerts nebo zavolá obsluha či vedení od pondělí do neděle v jakoukoliv hodinu, vždy máme odpověď a pomoc při ruce. Jak co nastavit nebo jak řešit problémy. Vždy to řešíme po telefonu či přes vzdálený přístup RDA. Pokud nepomůže ani toto, vyrážíme na místo. Problém se vždy vyřeší a zákazník má postaráno o bezproblémovou sklizeň.“ Na základě těchto kroků má Téčko hned od začátku provozu minimální ztráty, které se pohybují průměrně okolo 0,2-0,3%.
Součástí námi poskytovaných služeb je i měření ztrát pomocí certifikovaných desek.
Připojit se lze kdekoliv
Náš optimalizační tým pomáhá s nastavením i u druhé sklízecí mlátičky, kterou je
John Deere S785i s flexi lištou 735FD. Při sklizni náročnějších plodin, jako například Pískavice řecké seno, se zpočátku nedařilo nastavit mlátičku a ztráty dosahovaly vyšších hodnot. Jak ale říká agronom podniku Ing. Jindřich Zelinka.
„Letos se konečně povedlo naladit oba kombajny skoro bez ztrát. Jezdí k nám Ruda Malina a Filip Štěpánek. Když je potřeba, přijedou rychle. Když byl Filip na dovolené, hned domluvil kolegu z Moravy. Jsem moc rád, že v tom člověk není sám.“ Pan Zelinka také používá operační středisko v rámci portálu MyJohnDeere.com, které umožňuje správu pozemků a strojů, plánování prací a navigací, přenos dat a mnoho dalšího. Zkrátka kompletní systém na správu farmy. Pan Zelinka vyzdvihuje především možnost připojit se kdekoliv.
„Fakt se mi to líbí. V MyJD máme výnosové mapy, můžu se třeba večer doma nebo v autě přes aplikaci podívat, jak to klukům krásně jde. Když vidím problém, můžu hned volat. To u předchozího kombajnu nešlo.“
Agronom podniku Ing. Zelinka oceňuje možnost kdekoliv sledovat práci strojů v reálném čase.