Na začátku tohoto roku jsme do podniku AGRO Posázaví, a.s. dodali dlátový pluh Terraland TN 3000. Jedná se již o třetí stroj od výrobce Bednar FMT, který je zde v provozu. Jak si vedl při podrývání souvratí a kolejových řádků na čerstvém strništi si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
SWIFTER, ATLAS A TERRALAND
AGRO Posázaví, a.s. je jedním z našich nejvýznamějších zákazníků na Havlíčkobrodsku a zároveň se řadí mezi největší uživatele traktorů John Deere v ČR. Provozuje celkem 16 traktorů od nejmenších zahradních modelů, až po silné polní traktory z osmičkových řad. Podnik sídlící v Okrouhlici se zabývá rostlinnou i živočišnou výrobou a obhospodařuje okolo 1 800 hektarů, z nichž je 1 500 hektarů orné půdy. Dlouhodobě spolupracuje s naším střediskem Habry, které sem dodalo mimo techniku John Deere například i závěsovinu Kuhn, dopravní techniku Annaburger a stroje na zpracování půdy Bednar FMT - již od roku 2011 používájí v Okrouhlici předseťový kompaktor Swifter SO 6000 a od roku 2015 je zde v provozu i diskový podmítač Atlas AO 6000. Nyní zakoupili dlátový pluh Terraland, který zvažují nasazovat především při podrývání utužené půdy na souvratích a v kolejových řádcích.
|
V podniku budou dlátový pluh Terraland nasazovat především k podrytí utužených souvratí a kolejových řádků. |
TERRALAND - VÍCE NEŽ PLUH
Dlátový pluh Terraland TN 3000, který vyžaduje výkon traktoru 220 - 280 koní, agregují v AGRO Posázaví, a.s. s traktorem John Deere 8430. Obsluha traktoru pan Jaroslav Vaňkát je s prací Terralandu velmi spokojen, kvalita zpracování půdy předčila očekávání. V době focení souprava podrývala utužená místa na čerstvém strništi a hloubka zpracování byla 45 cm. Právě možnost hlubšího kypření, než-li tomu je u standardních hloubkových kypřičů, je jedna z velkých předností těchto strojů. Větší hloubka znamená více vláhy a vzduchu u kořenů. Dalším přínosem je nevynášení spodních vrstev půdy do vyšších půdních profilů, protože k míchání dochází až ve svrchní části půdní vrstvy. Terraland rovněž zajišťuje zapravení rostlinných zbytků, statkových hnojiv či digestátu během jediného přejezdu. Díky narušení spodních vrstev půdy dojde ke zvýšení absorpce dešťové vody, eliminaci louží a dlouhodobě mokrých ploch. Uplatnit jej lze i při urovnání povrchu po předchozích operacích, možné je i přihnojení přímo do zpracované půdy.
Ing. Iva Vančurová, marketingový koordinátor - region Východ