Přesně na přelomu října a listopadu se nám dostalo pocty uspořádat ve spolupráci s výrobním závodem sklízecích mlátiček John Deere z německého Zweibrückenu představení nové S700 pro zákazníky, novináře a obchodníky z České a Slovenské republiky a dalších středoevropských zemí. Místopisně jsme tuto akci uskutečnili na pozemcích našeho významného zákazníka, firmy Ekoprogres, s.r.o., ve středočeské Třebovli, kde ostatně právě v letošním roce přebarvili sklizňovou techniku ze žluté na zelenou v podobě axiální mlátičky řady S. To, že se akce konala právě v Čechách, je jedním z důkazů toho, že český zákazník, i naše práce, je pro největšího výrobce zemědělské techniky a zároveň největšího producenta sklízecích mlátiček na světě, firmu John Deere, velmi důležitý.
Na zhruba šedesátihektarovém lánu zrnové kukuřice o průměrném hektarovém výnosu kolem 12 tun vyrostlo vytápěné zázemí a v půlkruhu kolem něj se rozprostřela technika. Hlavní hvězdu akce v podání hostující S770 doplnily hned 4 letošní předváděcí stroje. Prvním z nich byla S685 s pásovým podvozkem, který zde sloužil jako ukázka dalších prvků výbavy řady S a také žací lišty řady X. Druhou byla mlátička T670, tedy letošní novinka českých polí. Na akci ji zapůjčil dealer techniky John Deere, firma Agrozet České Budějovice, a.s. Právě oni tuto mlátičku na pásovém podvozku letos úspěšně předváděli v oblasti jižních Čech. Mlátičkám pak sekundoval zcela nový traktor 6250R s návěsem Pronar T700M a při aktivním předvádění odvážela tato souprava přívaly tun kukuřice na domácí posklizňovku. Vše doplňovaly dva kukuřičné adaptéry Geringhoff Horizon Star II. Geringhoff v letošním roce na evropském trhu vyměnil v portfoliu adaptérů John Deere, díky navázané vzájemné spolupráci obou firem, doposud nabízený StalkMaster.
Průvodcem celého dne byl produktový specialista na sklízecí mlátičky a navigace John Deere – Jiří Ptáčník, kterému vydatně pomáhali jeho kolegové Filip Nikl a Ondřej Perlík a celý zbytek realizačního týmu. Tovární podporou byl také po celou dobu přítomný tým zástupců John Deere i Geringhoff.
Hlavní hvězdu akce v podání hostující S770 doplnily hned 4 letošní předváděcí stroje – sklízecí mlátičky S685, T670 a traktor 6250R s návěsem Pronar T700.
Dotkněte se budoucnosti
Bez nadsázky by se dalo říci, že právě v tomto duchu se nesla celá akce. Minimální úvodní teoretická část totiž plynule přešla k praktickým obchůzkám mlátiček a adaptérů, aktivnímu představení automatických technologií nového S700 a hlavně k praktickým jízdám. I přes občasný drobný déšť se na vyzkoušení obou mlátiček stály fronty a sklízelo se téměř do soumraku. Heslo nadpisu tohoto odstavce bylo ale naplněno i v přeneseném slova smyslu. Předváděli jsme totiž i technologie a bez sebemenšího uzardění můžeme s hrdostí říci, že firma John Deere je v technologických řešeních o mnoho koňských délek jinde. Automatické řízení podle GPS s přesností 3 cm a sezónní opakovatelností, stejně jako kompletní telematická data ze systému JDLink informující o využití stroje kdykoli a kdekoli bereme jako standard již řadu let. Během živého představení novinek Active Yield a ICA2, o kterých se rozepíšeme v dalších částech článku, jsme ale také demonstrovali třeba online vzdálený přístup na displej mlátičky z jakéhokoli zařízení připojeného k internetu. V praxi najde tento systém, pod obchodním označením RDA (Remote Display Access), využití při vzdálené pomoci s nastavením nebo diagnostikou. Ostatně my jej přesně k těmto účelům již vcelku běžně během nejen během žní využívali. Ušetří to cenný čas při sklizni nebo případné cesty technika ke stroji.
Po celou dobu akce fungoval také náš FarmSight koutek pod taktovkou specialisty Ondry Perlíka, ve kterém se řada ze zúčastněných zákazníků dotýkala budoucnosti prostřednictvím portálu MyJohnDeere.com a jeho Operačního střediska.
Sázka na sedmičku
Sedmička v názvu nové S700 nenese revoluci, přináší však zhodnocení právě sedmileté evoluce s přidanou hodnotou nových, a na trhu jedinečných, automatických systémů, které se zaměřují na komfort obsluhy a vedou ke skutečnému využívání potenciálu stroje. Řada S, tedy jednorotorová koncepce výmlatu s principem vytírání materiálu o materiál, svým příchodem na trh v roce 2008 navázala na původní americký koncept STS. Zásadní změny přišly v roce 2012. Zvenku to byl nový design a kabina, uvnitř zejména nový tvar rotoru, ale i mnoho jiného. Každý další modelový rok až do současnosti (tedy již zmiňovaných 7 let inovací) přinášel řadu vylepšení a nových prvků, a to často i dost zásadních. Pro běžného pozorovatele to však s trochou přehánění byl „stále stejný kombajn“, neboť se neměnilo ani číslování, ani vnější vzhled. Během těchto let se také výroba pro Evropu přestěhovala z USA do Německa a v celé řadě dílů se od americké verze odlišuje.
Průvodcem celého dne byl produktový specialista na sklízecí mlátičky a navigace John Deere – Jiří Ptáčník.
Pánové, zadejte se
Hlavní část dne ale, jak již bylo zmíněno, patřila samotné sklizni, při které se sklidilo kolem 20 ha zrnové kukuřice. Nové Tčko ukazovalo svou obrovskou univerzalitu a řadu zájemců svou výkonností a kvalitou práce velmi příjemně překvapilo. Jízdním komfortem zaujal také jeho kompletně odpružený pásový podvozek ve spojení s automatickou převodovkou ProDrive.
Bez nutnosti zastavení pro přeřazení se v mírně podmáčeném terénu pohybovalo Téčko s lehkostí a elegancí baletky a mezi jednotlivými bloky pole přejížděla až třicetikilometrovou rychlostí i s navěšeným adaptérem a to při vysokém komfortu jízdy, který by na kolovém podvozku nebyl možný.
Na novém eSku si pak jezdci pochvalovali intuitivní a ergonomické ovládání, možnosti přizpůsobení, jednoduchost nastavení a rozložení nového displeje a oceňovali i programovatelná tlačítka. Stejně tak ale i skvělý výhled z kabiny na adaptér díky dlouhému šikmému dopravníku a úzkým A sloupkům. Esko také potvrdilo šetrnost jednorotorové axiální koncepce k zrnu a pokud se nám práce Téčka zdála slovy jednoho z účastníků „Super“, u eSka byla jednoduše skvělá. A i o tom byla tato akce, ukázat, že pro všechny potřeby zákazníka existuje John Deere řešení, které bude vyhovovat právě jeho celkovým potřebám a prioritám. Velký díl pozornosti si právem odnášel také nový systém ICA2. Díky jeho kamerám měly obsluhy neustále přehled o tom, co přesně a v jaké kvalitě prochází mlátičkou.
Nový komfort ovládání
Viditelnou změnu najdete u S700 v kabině. Ovládací konzole CommandArm nyní až na detaily nabízí stejný design a rozložení ovládacích prvků jako traktory John Deere řad R. A to včetně integrovaného displeje 4. generace – CommandCenter GS4. Cílem je usnadnit práci obsluh tím, že se cítí „jako doma“. Ať už právě pracují s traktorem, či mlátičkou. Vše má své logické místo s maximálním důrazem na jednoduchost ovládání a ergonomii. Bonusem je, stejně jako v automobilovém průmyslu, kvalita použitých materiálů, zpracování a detaily, které tvoří celek. Třeba i taková zdánlivá maličkost jako je integrovaný držák na telefon nebo 3 USB porty. V ovládání se ale neztratí ani dlouhodobý uživatel dřívějších modelů mlátiček John Deere, neboť většinu věcí najde na stejném, nebo podobném místě, kde je měl doposud. Zmizela však dosavadní „abeceda“ a na jejím místě najdete 4 programovatelná tlačítka. Jim přes intuitivní grafické rozhraní na dvě kliknutí přiřadíte funkci, kterou právě vy chcete, a jedním stiskem ji pak kdykoli spustíte. Každý jsme jiný, máme jiné potřeby, a proto tento prvek individualizace.
Viditelnou změnu najdete u S700 v kabině. Ovládací konzole CommandArm nyní až na detaily nabízí stejný design a rozložení ovládacích prvků jako traktory John Deere řad R. A to včetně integrovaného displeje 4. generace – CommandCenter GS4.
Ergonomicky a podle chuti
Hlavním ovládacím prvkem mlátičky je a bude pojezdová páka. I ta se výrazně změnila. Na jejím ergonomickém tvaru se podíleli stovky zákazníků z celého světa (i z Čech) a poprvé jste ji mohli spatřit u traktorů 6230R/6250R. Ruka na ní celý den spočívá v přirozené poloze, což vede k nižší únavě obsluhy. Tlačítka víceméně kopírují původní rozložení, opět však přibyly prvky individualizace. A zase jsme u té sedmičky. Naleznete zde celkem 7 programovatelných tlačítek, včetně šikovně umístěného kolečka, kterým můžete, jako třeba na počítačové myši, rolovat mezi obrazovkami displeje, nebo jeho stisknutím zavírat okna na displeji. Sníží se tím nutnost sundat ruku z pojezdové páky v situacích, kdy potřebujete mít vše pod kontrolou. Tlačítkům se funkce přiřazují opět přes triviálně jednoduché grafické menu a je na každém, jak si ovládání přizpůsobí k obrazu svému.
Hlavním ovládacím prvkem mlátičky je a bude pojezdová páka. I ta se výrazně změnila. Na jejím ergonomickém tvaru se podíleli stovky zákazníků z celého světa (i z Čech) a poprvé jste ji mohli spatřit u traktorů 6230R/6250R.
Displej 4. generace
V loketní opěrce každého S700 zaujímá své místo desetipalcový barevný dotykový displej 4. generace CommandCenter GS4. Ten je již zákazníkům John Deere známý z traktorů řady R. Již z výroby má definováno 5 různých provozních stránek, mezi kterými lze přecházet několika způsoby. A to buď tlačítky na displeji, pohybem ruky v gestu přetažení, jako na tabletech, nebo nově již zmíněným kolečkem na ovládací páce. Stránky si ale také může obsluha přizpůsobit obrazu svému libovolným rozmístěním jednotlivých ovládacích prvků. Každá funkce je vlastně samostatnou mikroaplikací a po rozkliknutí se zobrazí možnosti detailního nastavování. Přítomna je také obsáhlá nápověda vázaná vždy k příslušné funkci i s fulltextovým vyhledáváním. Samozřejmostí je možnost integrované navigace, zpracování výnosových map, automatické ubírání záběru, bezdrátová výměna dat mezi displejem a portálem MyJohnDeere.com, možnost přenášení osobního profilu (tedy rozložení obrazovky a nastavení funkcí) mezi stroji nebo vzdálený přístup k displeji třeba z mobilního telefonu nebo stolního počítače. Navigace se také naučila novou užitečnou funkci, kterou je na kliknutí jednoduché vytvoření souvraťové naváděcí linie z hranic pozemku. Jak je u John Deere pravidlem, během roku vychází vždy minimálně dvě velké aktualizace displejů, které vždy přináší další a další nové funkce.
Na zrnko přesně
Výnosoměr je dnes již běžnou součástí výbav mlátiček. Běžná je ale také odpověď na otázku, kolik to sype. „Asi osm tun, nevím, ono to není zkalibrované.“ Kalibrace výnosoměru je poměrně zdlouhavý proces, který by se navíc měl správně provádět na každém poli, nebo minimálně pro každou plodinu, když už ne odrůdu. V praxi se tak děje pouze ve výjimečných případech. Proto John Deere jako první na trhu zavádí do svých mlátiček automatickou kalibraci výnosoměru. Základem jsou tři obyčejné váhy v zásobníku. To je ale pouze ta „železná část“. Za vším dále stojí velice sofistikovaný software, který kompiluje data z těchto vah s daty o vlhkosti zrna, ale také třeba s údaji z gyroskopů a akcelerometrů v přijímači navigace. Z těchto dat vzniká koeficient, který na pozadí automaticky průběžně kalibruje výnosoměr. Ta složitá část ale využívá jednoduché železo, z větší části již stejně v mlátičkách řady S běžně používané a vyzkoušené. Není tedy důvod se bát nějaké zbytečné přetechnizovanosti a jediné, co je potřeba vědět je, že to funguje. A funguje to skutečně přesně. Z mlátičky tak dostanete reálná data, která ihned po dosečení pole můžete bez obav využít k vytvoření aplikační mapy. Na vše opět stačí portál MyJohnDeere.com, ke kterému zákazník získá bezplatný přístup s koupí stroje.
John Deere jako první na trhu zavádí do svých mlátiček automatickou kalibraci výnosoměru. Základem jsou tři tenzometrické váhy v zásobníku.
Automatizovaný pomocník
Podmínky sklizně se v průběhu dne mění a obsluha by na ně měla průběžně umět, a hlavně chtít, reagovat. Oboje může být někdy problém. Aby bylo tedy snazší udržet v měnících se podmínkách sklizně stále stejnou kvalitu práce, přichází na trh systém Interactive Combine Adjustment 2, zkráceně ICA2. Tento systém získává data z běžně používaných senzorů mlátičky (výnosoměr, vlhkoměr, ztrátoměr a monitor zatížení motoru), které doplňuje dvěma kamerami. Jedna je na dopravníku čistého zrna, druhá pak na dopravníku omlatu. Dohromady tak dávají přesný obraz o tom, co se v mlátičce děje. Obsluha si tedy na začátku naladí stroj dle obrazu svého, stiskne tlačítko, kterým mlátičce řekne: „Takhle se mi to líbí, takovouto kvalitu práce požaduji,“ a mlátička už během dne sama upravuje své jednotlivé funkční části (otáčky rotoru, mezeru na koši, otáčky ventilátoru i nastavení sít) tak, aby v proměnlivých podmínkách dne udržela původně nastavenou kvalitu práce. Činí tak vždy, když zaznamená trvalejší odchylku. Není tedy nutné se bát, že by neustále „ladila a ladila“. Obsluha může průběžně na displeji sledovat živý obraz z kamer, na kterém vidí přesnou čistotu zrna, množství zlomků nebo podíl volného zrna v omlatu. Kdykoli lze také vyvolat historii, kde je shrnuto, co a kdy mlátička přenastavila a na grafu je vidět, jaký to mělo vliv na kvalitu práce.
Systém Interactive Combine Adjustment 2, zkráceně ICA2 získává data z běžně používaných senzorů mlátičky (výnosoměr, vlhkoměr, ztrátoměr a monitor zatížení motoru), které doplňuje dvěma kamerami. Jedna je na dopravníku čistého zrna, druhá pak na dopravníku omlatu.
Fotogalerie