Úněšovský statek, a.s. hospodaří na 6000 hektarech zemědělské půdy v Plzeňském kraji. V jejich strojovém parku je 20 traktorů John Deere a dva samojízdné postřikovače, z toho od loňského roku jeden nový R4140i se systémem ExactApply. O zkušenosti z provozu tohoto stroje se s námi podělil hlavní mechanizátor společnosti Ing. Václav Kotlaba PhD.
Za 7 let 120 tisíc hektarů
První samojízdný postřikovač John Deere, konkrétně model 5430i se záběrem ramen 30 metrů, byl dodán do společnosti v roce 2014. Od té doby s ním zde ošetřili přes 120 tisíc hektarů. „Při nákupu nového postřikovače jsme po zkušenostech věděli hned od začátku, že chceme značku John Deere. Je pro nás stěžejní, že tu máme k dispozici servisní středisko STROM přímo v areálu a s tím i spojenou podporu z hlediska rychlé dodávky náhradních dílů, ale i dalších služeb,“ hodnotí výhody značky John Deere pan Kotlaba. „Naši výměru bychom s jedním postřikovačem nestíhali. Proto jsme se v roce 2020 rozhodli nahradit jeden ze starých postřikovačů novým R4140i se systémem ExactApply. Využíváme tedy dva postřikovače John Deere. Ten starší toho najezdí méně, ale na ten nový to vychází okolo 20 tisíc ročně.“
Ing. Václav Kotlaba Ph.D, hlavní mechanizátor
Úspora na postřiku
Samojízdný postřikovač John Deere R4140i Úněšovského statku je prvním „samochodem“ v České republice vybaveným systémem ExactApply. Tento systém ovládání trysek snižuje vstupní náklady a zvyšuje výnosový potenciál. V konvenčním postřikovém systému lze využít ExactApply k automatickému přepínání mezi jednotlivými tryskami v závislosti na pojezdové rychlosti. Zajistí tak tryskám, které nepodporují pulzační modulaci dávky, zejména těm injektorovým, možnost udržet stejné kapénkové spektrum při měnící se pracovní rychlosti. Dále lze systémem ExactApply ovládat sekční kontrolu v rozsahu jedné trysky, tedy vypínání trysky po trysce. V neposlední řadě také ke kompenzaci obvodových rychlostí, kdy zajistí výrazně vyšší přesnost aplikace při zatáčení, objíždění sloupů nebo při aplikaci na souvratích. To může mít za následek úsporu chemických látek a i přínos v podobě zvýšených výnosů. „Je to o hodně přesnější aplikace. Máme velmi členité pole nepravidelných tvarů. U toho starého postřikovače jsem namíchal postřikovou jíchu na 20 hektarů a už jsem musel počítat s tím, že prostříkám cca hektar. U nového postřikovače jsou to tak 2 až 3 ary,“ hodnotí systém ExactApply obsluha pan Vlastimil Jedlička, který jezdí s postřikovači již 40 let.
Ovládání trysek ExactApply dokáže ušetřit vstupní náklady.
Průměrná spotřeba 0,5 l/ha
Postřikovače R4140i a R4150i disponují novou kabinou, která v kombinaci s nezávislým zavěšením kol XtraFlex poskytuje obsluze maximální komfort
. „Kabina je tichá a pohodlná. Vyhovuje mi i nový displej 4640 a to jak z hlediska přehlednosti, tak i dokumentace. Vidím v něm přehledně konkrétní naše pozemky, kde jsem již jezdil nebo případně i kde jsem práci přerušil,“ hodnotí pohodlí a snadné ovládání obsluha stroje pan Vlastimil Jedlička a dodává údaje z provozu:
„Jezdím na 1800 ot/min s průměrnou pracovní rychlostí okolo 20 km/h a spotřebou 0,5 l/ha.“
Úněšovský statek, a.s. hospodaří na výměře 6000 hektarů v Plzeňském kraji. Od loňského roku využívají samojízdný postřikovač R4140i s ovládáním trysek ExactApply.
Služby, které přináší užitek
Veškerou dokumentaci o prováděné chemické ochraně postřikovačem R4140i doplňují další data v podobě výnosových map, které sbírá sklízecí mlátičkou John Deere T660i. Ta pracuje v dceřiné společnosti ZDV Manětín. Aktuálně mají v Úněšovském statku přenesené pozemky z portálu farmáře LPIS do displejů strojů, tzn. i do Operačního střediska, které je dostupné pro každého zdarma na myjohndeere.com. „Do budoucna chceme řešit optimalizaci naváděcích linií. Navíc máme některá pole dost kamenitá a bylo by dobré, kdyby obsluha postřikovače kameny označovala pomocí displeje a my bychom je následně manipulátorem sbíraly,“ přibližuje plány do budoucna pan Kotlaba. Do Operačního střediska se také zaznamenávají všechny provedené aplikace hnojiva či postřiků. Ty jsou následně dostupné pro evidenci.
Pozemky Úněšovského statku se rozprostírají do šířky 15 km a délky 40 km. Nadmořská výška obdělávaných pozemků je od 450 do 700 m n. m. Jednotlivé půdní bloky mají výměru od 1 do 70 hektarů, jejich průměrná velikost je 30 ha. Mimo rozsáhlé rostlinné produkce zaměřené na klasické plodiny se v živočišné výrobě věnují produkci mléka, výkrmu skotu a chovem masného plemene.