Zemědělské družstvo Pojbuky hospodaří na rozmezí Jihočeského kraje a kraje Vysočina. S roční produkcí více než 5 mil. litrů mléka patří mezi jeho významné producenty v jižních Čechách. V jejich strojovém parku mají aktuálně 26 strojů John Deere, konkrétně 21 traktorů, 3 sklízecí mlátičky, 1 samochodný postřikovač a sekací traktor. Každoročně se snaží techniku obměňovat. V roce 2018 se v Pojbukách rozhodli pro nákup nové sklízecí mlátičky řady T, po prvním roce jejího provozu přikoupili hned druhou. O zkušenosti z provozu mlátičky se s námi podělil pan Pavel Měchura, který na mlátičkách John Deere jezdí v Pojbukách již čtrnáct let.
Sklízecí mlátičky John Deere od roku 2001
Historie sklízecích mlátiček John Deere se v Pojbukách začala psát již v roce 2001 s pořízením stroje 2264 se svahovým vyrovnáváním HillMaster. O tři roky později pořídili mlátičku WTS 9660, opět ve verzi HillMaster. Rok 2004 byl také prvním rokem v roli obsluhy pro pana Pavla Měchuru. V loňském roce to byla pro pana Měchuru již čtrnáctá sezóna na sklízecí mlátičce John Deere a první na novém Téčku. Od svého nástupu obsluhoval kromě zmíněné vytřásadlové WTSky, také axiální S680tku, kterou mají v Pojbukách od roku 2012.
Vysoká výkonnost a nízká spotřeba
„Na začátku žní jezdíme na služby. V roce 2017 jsem jezdil ještě s eSkem a poprvé s námi jezdila na jednom poli také T660tka ze společnosti Daňhel Agro. Téčko mi s devítimetrovou lištou celkem v pohodě stačilo. V ten samý rok sklízeli s tímto Téčkem i u nás a to naše vedení přesvědčilo,“ komentuje první zkušenosti s novou generací sklízecích mlátiček T Pavel Měchura a dodává: „Důvodem pořízení nového Téčka byla jeho výkonnost a skvělá spotřeba. Obojí se nám potvrdilo hned během naší první sezóny, kdy jsme sklidili 866 hektarů, z toho 520 hektarů „doma“ se spotřebou 14,1 l/ha – včetně prostojů a přejezdů. Denně jsme sklízeli okolo 40 až 50 hektarů.“ Přestože v Pojbukách chovají celkem 665 ks krav Holštýnského plemene, tak obvykle 3/4 slámy drtí, důvodem je moderní bezstelivové ustájení.
Během žní 2018 v Pojbukách sklidili s mlátičkou T670i více než 850 hektarů s celkovou spotřebou 14,1 l/ha.
Bez svahového vyrovnávání ani hektar
Zemědělské družstvo Pojbuky obdělává celkem 2300 hektarů v členité krajině s průměrnou nadmořskou výškou 650 m n. m. „To je hlavní důvod, proč vždy každá sklízecí mlátička měla svahové vyrovnávání HillMaster. Bez něj si sklizeň tady u nás nedokážu ani představit,“ říká Pavel Měchura.
Díky členité krajině pořizují v Pojbukách sklízecí mlátičky se svahovým vyrovnáváním.
Snadné nastavení
„Máme tu pole, na kterých dosahujeme vyšších výnosů, například u pšenice i přes 90 q/ha. To jsme schopní s vytřásadlem, jakým nové Téčko je, bez problémů zvládnout. Průměrné výnosy za posledních šest let tu máme - 7,4 t/ha u pšenice, 5,7 t/ha u ječmene jarního, 5,49 t/ha u ozimého ječmene a 3,7 t/ha u řepky olejné. Proto nám současné vytřasadlové Téčko maximálně vyhovuje. Během žní jsem většinou využíval továrního nastavení pro dané plodiny, občas jsem si přivřel akorát dolní síto kvůli čistotě, ale jinak jsem s tím více nehýbal. Nicméně i eSko nám čistí moc pěkně,“ komentuje snadné nastavení nové sklízecí mlátičky T670i pan Měchura.
Pavel Měchura za dobu působení v ZD Pojbuky jezdil se sklízecí mlátičkou WTS, S a od loňského roku i T.
S Téčkem ve službách
„Žně u nás začínají obvykle později než ve zbylé části jižních Čech, proto vyrážíme na pár dní do služeb. Tam oceňuji několik dalších předností, jako je lišta s variabilním dnem, díky tomu je přenastavení na řepku opravdu v řádu několika mála minut, další výhodou při přejezdech je převodovka ProDrive umožňující transportní rychlost 40 km/h. To jsou potom přejezdy po silnicích 1. třídy v pohodě.“ komentuje další výhody sklízecí mlátičky T670 pan Měchura, který v loňském roce sklízel s novou mlátičkou i ve společnosti Eurofarms Agro-B v systému Controlled Trafic Farming. „U eSka jsme používali ještě přijímač StarFire 3000 RTK tak, abychom mohli jezdit v rámci CTF. Na novém Téčku už mi stačí pouze přijímač StarFire 6000 se signálem SF3,“ hodnotí pozitivně přijímač StarFire 6000 pan Měchura.
Fotogalerie