Tradice řezaček John Deere ve společnosti AGRODRUŽSTVO Klas pokračuje. Postupně během 25 let prošly podnikem řezačky 6750, 7380 a od loňského podzimu vlastní řezačku 8300i. O důvody pořízení nové řezačky řady 8000 se s námi během jejího slavnostního předání na středisku Smiřice podělili předseda Ing. Ladislav Štěpánek, agronom Jiří Bubeníček a obsluha pan Josef Štěpánek.
Důležitá živočišná výroba
AGRODRUŽSTVO Klas hospodaří na výměře 3450 hektarů orné půdy a 420 hektarů trvalých travních porostů v Pardubickém kraji. Rostlinná výroba se zaměřuje na pěstování klasických tržních obilovin. „Jsme pyšní na náš sladovnický ječmen, který dodáváme do Plzeňského Prazdroje a podstatnou část potravinářské pšenice prodáváme do předměřického mlýna,“ říká Ing. Štěpánek. Dále ve společnosti AGRODRUŽSTVO KLAS pěstují řepku a pro výživu skotu kukuřici a vojtěšku.
Ing. Ladislav Štěpánek, předseda společnosti AGRODRUŽSTVO Klas
Další zaměření společnosti představuje předseda Ing. Štěpánek: „V rámci živočišné výroby chováme skot holštýnského plemene. Základní stádo má 750 kusů dojnic s užitkovostí 11 300 l mléka a 815 kg tuku-bílkovin na krávu. Veškerou produkci mléka dodáváme do Polabských mlékáren.“
Třetí generace řezaček John Deere
První řezačku John Deere koupili ve společnosti AGRODRUŽSTVO Klas v roce 1998, jednalo se o model 6750. Po osmi úspěšných sezónách byla nahrazena řezačkou 7380, kterou v závěru loňského roku vyměnili za model 8300i. „Roční využití řezačky je u nás cca 220 hektarů vojtěšky ve čtyřech až pěti sečích, dále 200 hektarů luk a 200 až 270 hektarů kukuřice na siláž,“ říká Jiří Bubeníček a obsluha řezačky Josef Štěpánek dodává: „Roční nájezd vychází okolo 500 mth.“
V AGRODRUŽSTVU KLAS nahradila řezačka John Deere 8300i model 7380
Řezačka s polní laboratoří
Pro novou řezačku se v AGRODRUŽSTVU Klas rozhodli z důvodu modernizace strojového parku a také chtěli posunout výrobu krmiva na vyšší úroveň. Proto je nová řezačka vybavena i polní laboratoří HarvestLab. „Kupovat tento senzor na starou řezačku nedávalo ekonomický smysl,“ říká Jiří Bubeníček a dodává: „Vozili jsme kukuřici do laboratoře, ale odběr vzorků není vždy úplně přesný. Navíc, než v laboratoři vzorky vyhodnotí, tak je zde časová prodleva. Věříme, že nám HarvestLab pomůže zjednodušit výběr pozemků ke sklizni.“
Nová řezačka John Deere 8300i je vybavena i senzorem HarvestLab 3000
Senzor HarvestLab umožňuje vyhodnocování kvality a množství sklízené hmoty v reálném čase. Jedná se o sušinu, škrob, ADF, NDF, N-látky, cukry a popeloviny. Výsledky lze sledovat prostřednictvím mobilní aplikace MyOperations nebo přes portál MyJohnDeere.com. „Díky HarvestLabu věříme ve větší přehled o sklizené hmotě, díky tomu v lepší rozhodování a v přesnější vyčíslení sklizené hmoty,“ říká agronom Jiří Bubeníček a dodává: „Kromě HarvestLabu, jsme chtěli hlavně zlepšit kvalitu řezanky, narušení zrna a líbila se nám právě také možnost automatického nastavení délky řezanky v závislosti na sušině.“
Nová řezačka 8300i se senzorem HarvestLab pomůže doplnit výnosová data, která ve společnosti AGRODRUŽSTVO Klas získávají již třetím rokem pomocí sklízecí mlátičky John Deere T670i. Takto získaná data chtějí použít jako podklad pro variabilní aplikaci hnojiv.
Vyhovující výkonnost
Správným výkonnostním limitem celé sklizňové linky je jáma nebo vak. Od toho se odvíjí správný výběr výkonu sklízecí řezačky. Volba řezačky tedy není jen o výkonu motoru, ale především o její průchodnosti, nejběžněji uváděná ve sklizených tunách za hodinu. „Co se týká dopravy, tak využíváme velkoobjemové návěsy, rozhrnování zajišťuje velký kolový nakladač a dusání traktor s železničními koly. Myslím, že by nám výkonově nová řezačka měla do senážní a silážní linky sedět velmi dobře,“ komentuje volbu modelu 8300i o výkonu 505 koní Jiří Bubeníček.
Zrnový procesor XStream
„Chtěli jsme zvýšit výtěžnost zrna silážní kukuřice, proto jsme se rozhodli pro zrnové procesory XStream, které nám umožňují dělat delší řezanku při intenzivnějším nadrcení zrna. Slibujeme si od toho, že se nám s novou řezačkou podaří zvýšit užitkovost dojnic,“ říká Jiří Bubeníček.
Řezačka 8300i při předání na středisku Smiřice
Řezačka 8300i byla do společnosti AGRODRUŽSTVO Klas dodána se zrnovým procesorem XStream. Zrnové procesory mají za úkol nejen narušit kukuřičné zrno při sklizni siláží, ale dle současných moderních poznatků ho i zcela rozdrtit. Existuje však více možností, jak toho docílit. Například průměrem válců zrnového procesoru, kdy doporučovaný minimální průměr je 240 mm a vyšší. Jednoduše platí, že čím větší průměr, tím lepší. Dalším parametrem je rozdíl otáček mezi válci zrnového procesoru, kdy za minimální je požadovaný rozdíl 40 %. Dalším moderním prvkem je spirálová drážka, která upravuje vlákninu a napomáhá její lepší stravitelnosti. Zrovna tak se pozitivně na narušení zrna projeví i rozdílný počet zoubků na každém z válců.
Opotřebitelné díly s prodlouženou životností
Již je tomu několik let, kdy firma John Deere představila patentovaný systém opotřebitelných dílů DuraLine. Jedná se o sadu opotřebitelných dílů, na které je poskytována záruka v rozsahu 5 let nebo 3000 mth. Toto tak nabízí jednoduché řešení, jak mít provozní náklady více pod kontrolou. „Vzhledem k tomu, že máme písčité a kamenité pozemky, potýkali jsme se velkým opotřebením náhradních dílů. V senážích nám to komplikovalo práci. Proto jsme rád, že u této nové řezačky je sada DuraLine,“ říká obsluha nové řezačky pan Josef Štěpánek a dodává na závěr: „Z hlediska obsluhy a ovládání je nová řezačka perfektní a věřím, že i co se týká technologie, bude to pro náš podnik posun vpřed.“