Oldřich Poláček vybudoval za desítky let hospodaření moderní farmu s vlastní mlékárnou a prodejnou, jejíž produkty dnes najdete v obchodech i restauracích po celé Praze. "Na Václavské náměstí to máme necelých 25 kilometrů," říká majitel farmy, který se nebojí inovací. Hospodaření v blízkosti hlavního města přináší výzvy, jako je nedostatek pracovníků, zejména v živočišné výrobě. Řešení? Robotizace a automatizace. "Bude to náročné, ale když něco chceme, jdeme si za tím," dodává.
Od restituce k moderní farmě
Po roce 1989 byla panu Poláčkovi vrácena rodinná farma. V restituci získal rozpadlý statek, pár krav a několik desítek hektarů.
"Bez modernizace a inovací to nejde, ale to samozřejmě klade vysoké finanční nároky," říká Poláček.
Oldřich Poláček hospodaří spolu se synem a dcerou v obci Hole nedaleko Prahy
V roce 1990 začal hospodařit v okolí obce Hole na výměře 35 hektarů. O dva roky později vybudoval kravín a zaměřil se na chov holštýnského plemene a mléčnou produkci. Postupně investoval do nových technologií a zvyšoval efektivitu.
Robotizace a udržitelnost
Po roce 2010 investoval do modernizace ustájení a dojírny. Počet zvířat zvýšil na současných 400 kusů, z nichž je 170 dojnic. O živočišnou výrobu se nyní stará dcera Barbora.
"Budujeme zcela novou robotizovanou stáj, která nahradí staré objekty. Plánujeme do roka plně automatizované dojení a krmení. Najít zaměstnance, kteří jsou ochotni chodit do práce na pátou ráno, je těžší a těžší, proto investujeme do inovací“ popisuje Poláček.

Na farmě chovají 400 kusů skotu. Při péči o zvířata stále více využívají roboty
Součástí farmy je také bioplynová stanice, která vytápí nejen farmu, ale i vesnici Hole.
"Protože tu také žijeme, snažíme se pečovat o okolí a spolupracovat s místními. Proto jsme jim nabídli možnost vytápění jejich domovů," vysvětluje Poláček. Do stanice směřuje z největší části kejda a gastroodpad, což snižuje potřebu kukuřičné siláže. Celý projekt realizoval Oldřich Poláček bez dotací.

Bioplynová stanice využívá převážně kejdu a gastroodpad
Vlastní mlékárna a obchod
Ve vlastní mlékárně pracují čtyři zaměstnanci. Denně se zde zpracovává 3000 až 4000 litrů mléka, zbylá produkce (cca 2000 litrů) putuje do velkých mlékáren
. "Naše výrobky prodáváme ve vlastní prodejně otevřené dvakrát týdně, dodáváme také do Rohlíku a restaurací v Praze," popisuje Poláček.

Součástí moderního areálu je také vlastní prodejna
Investice do techniky
Na farmě pěstují na 450 hektarech sladovnický ječmen, potravinářskou pšenici, řepku olejnou, kukuřice a cukrovou řepu.

Od roku 2023 používají na farmě traktor John Deere 8RX 410 s pásovým podvozkem pro snížení utužení půdy
"Značku John Deere jsme si vybrali hlavně z důvodu kvalitního servisu,"
říká Poláček.
Prostřednictvím střediska Louny pořídili tři traktory: nejstarší 7270R, 8RX 410 a nejnovější 6R 250.
"Ten jsme koupili s plynuloui převodovkou, protože ho využíváme hlavně do setí, dopravy a pícninařiny. Snažíme se chovat šetrně nejen k našim zvířatům, ale i k půdě, na které hospodaříme, proto jsme se rozhodli z důvodu snížení utužení půdy pro traktor John Deere 8RX 410. Ten používáme na těžké polní práce.“

I v rostlinné výrobě využívají moderní technologie
Od roku 2021 přibyl na farmu ještě manipulátor Kramer KT 407 s nosností 4 tuny a paletizační výškou 7 metrů.
"Pohybuji se ještě trochu ve stavebnictví, kde je Kramer pojem. Proto jsme si ho zvolili i na farmu, kde ho denně využíváme na krmení bioplynové stanice," uzavírá Poláček.

Manipulátor Kramer KT 407 má na starost každodenní plnění bioplynové stanice
Díky modernizaci a inovacím se farma Poláčkových stala jednou z úspěšných farem v regionu. V září roku 2022, v období Předsednictví ČR v radě EU, navštívilo tuto farmu 27 ministrů zemědělství zemí EU.