V oboru poskytování sklizňových služeb působí Tomáš Malý z Kralup nad Vltavou od roku 2011. Za jedenáct sezón vystřídal postupně pět sklízecích mlátiček John Deere, se kterými doposud sklidil více než 13 tisíc hektarů. Od loňského roku využívá stroj S785i s lištou FlexDrapper o záběru 10,7 metru.
Od Zetka k eSku
„Můj první kombajn byl model 2064 s lištou 6,1 metru,“ přibližuje službařské začátky Tomáš Malý. S populární Zetkem, které pořizoval jako jeté, sklízel dvě sezóny a následně jej nahradil sklízecí mlátičkou STS 9880i s žací lištou 9,15 metru a kukuřičným adaptérem Geringhoff.
Po STSce přišel na jaře roku 2017 nákup první mírně jeté S680i.
„Pro řadu S jsem se rozhodl díky jednoduchosti, šetrnosti a výkonnosti. Během sezóny sklízím hodně kukuřice na zrno, proto mi více vyhovuje axiál, který navíc nabízí kromě šetrnosti ke sklizenému zrnu, také velkou průchodnost a navíc dlouhé servisní intervaly,“
hodnotí hlavní přednosti axiálních mlátiček John Deere Tomáš Malý
S prvním eSkem si pan Malý pořídil také navigaci, na kterou nedá dopustit. Začátkem roku 2019 přišlo rozšíření strojového parku o druhou sklízecí mlátičku S680i, kterou před rokem vyměnil za S785i. Aktuálně využívá pan Malý dvě sklízecí mlátičky řady S.
Jestliže sklízíte velkou plochu kukuřice na zrno, nejlepší volbou je axiální mlátička. Mlátičky řady S vyhledávají zemědělci, kteří požadují vysokou kvalitu zrna, to nejlepší nadrcení a rozprostření posklizňových zbytků a také vysoký výkon.
Flexi lišta
Se sklízecí mlátičkou S785i si Tomáš Malý koupil i žací lištu FlexDrapper. Tato lišta má jedinečný systém kosy, která se skládá se speciálních dvouprstů skrývajících ještě jeden půlprst a úzkých nožů, které se montují po dvou. Díky tomuto systému má lišta dvakrát větší frekvenci střihu a bez problémů usekne vlhký houževnatý stonek sóji nebo polehlý hrách. Členitá pole vyseká, protože je to přeci flexina, od slova flexibilní. Přizpůsobí se povrchu v rozsahu 19 centimetrů, přítlak na zem se řeší z kabiny a nejmenší strniště umí 38 milimetrů. Lišta jde z kabiny zafixovat a provozovat v módu pevné lišty, která kopíruje povrch pomocí hmatačů. Podávací pásy rovnoměrně dopravují materiál klasy napřed a mlátička jde o poznání plynuleji.
„Tahle lišta mi dává ještě větší možnost využití sklízecí mlátičky, např. při sklizni sóji, a také odvádět ještě kvalitnější práci např. v hrachu, který často polehá. Navíc v kombinaci naklápění pata-špička je úplně neuvěřitelné, co se s ní dá vysekat,“
hodnotí přínos této populární lišty Tomáš Malý
A dodává:
„Dneska bych určitě šel do flexiny znovu. Přestože se pole zmenšují, tak výkon se u mlátičky dělá záběrem, takže bych do budoucna zvažoval možná i větší záběr opět v provedení FD. Je to super lišta!“
Lišta 735FD je kompletně integrována do systému ovládání mlátičky, pro nastavení tedy není nutné žádné externí zařízení. Rychlost pásů lze plynule regulovat z loketní opěrky, případně tlačítkem na pojezdové páce přepnout na redukovanou rychlost při jízdě na půl záběru, a předejít tak vtahávání materiálu pod protější pás. Samozřejmostí je kompletní výbava pro sklizeň řepky s přestavbou v řádech minut.
Snadná údržba během sezóny
Sklízecí mlátičky řady S700 jsou zkonstruované tak, aby byly minimalizovány požadavky na údržbu a servis během sklizně. Stroj disponuje nízkým počtem mazacích míst a dlouhými servisními intervaly. Sklízecí mlátička má také méně řetězů i řemenů.
„Co se týká údržby, tak eSka mi maximálně vyhovují. Mám zkušenost, že když pár dní neofouknu chladič, tak se nic neděje,“
hodnotí snadnou údržbu během sezóny Tomáš Malý.
Řada S700 má pouze 15 mazacích míst s intervalem 50 hodin, jedno mazací místo s intervalem 200 h a 19 míst pro mazání po každých 500 hodinách. Pro snadnější údržbu po konci pracovního dne lze stroj vybavit vzduchovým kompresorem se vzdušníkem o objemu 60 l.
Pan Tomáš Malý využívá satelitní navigaci na obou sklízecích mlátičkách. Satelitní navigace jako jediná ze všech asistentů řízení dokáže eliminovat všem známé dosekávání líchy na část záběru tím, že si už od prvního proseknutí můžete být jisti, že až do konce budete sklízet vždy na plný záběr. A to v prachu i na svahu. Na fotografii Tomáš Malý, který využívá dvě sklízecí mlátičky řady S, S680 a S785i.
Automatizace
John Deere, jako největší světový výrobce zemědělské techniky, je bezpochyby lídrem v oblasti precizního zemědělství. Na svět přivedl automatické řízení pomocí signálu GPS, které je dnes prakticky základní výbavou většiny našich strojů. Před sedmnácti lety přišel se systémem telematiky JDLink, který se dnes posunul do podoby umělé inteligence se schopností předvídat potenciální poruchu. Před několika lety pak pro zákazníky zcela zdarma zpřístupnil komplexní portál dostupný z jakéhokoli zařízení s chráněnými daty, který dovoluje řídit farmu, plánovat práce a hlavně spravovat a připravovat veškerá agronomická data. Sklízecí mlátička pak svou výnosovou mapou vytváří souhrnný obraz. Aby byla data přesná, je důležité mít zkalibrovaný výnosoměr, což ale valná většina obsluh v reálu nedělá. Proto John Deere přišel u mlátiček S700 se systémem ActiveYield, který má na své nové sklízecí mlátičce i Tomáš Malý. Tento systém umožňuje automatickou průběžnou kalibraci výnosoměru bez zbytečných složitostí a dává tak přesnější data o výnosu.