Pro sečení travnatých ploch se nejlépe hodí traktory se středovým výhozem. Jenže pak se objeví stotisícová sleva a všechno je jinak. Rázem se stává nejvážnějším uchazečem o titul sekáče tohoto roku traktor John Deere 1026R. Pokud si jej totiž pořídíte a převezmete do 28. dubna 2021 i s žacím ústrojím, získáte slevu 100 000 Kč včetně DPH. Přitom vůbec nezáleží na tom, zda sáhnete po záběru 137 nebo 153 cm, případně zda dáte přednost traktoru s kabinou či bez ní. Sleva platí pořád.
Právě připojování žacího ústrojí mě u traktoru John Deere 1026R dostalo nejvíc. Zvládne jej úplný zelenáč bez cizí pomoci a bez nářadí. To mohu sám potvrdit, s traktory nepracuji každý den jako mnozí z vás, za jejich volant se dostanu při testovacích jízdách nebo v rámci předvádění novinek. John Deere 1026R žádnou novinkou není, přesto pokud vím, za ta léta, co jej známe, nedokázal nikdo jiný přijít s jednodušším ani s rychlejším připojováním žacího ústrojí.
To leží odložené před vámi na zemi. Pomalu najedete traktorem přesně na prostředek a žací ústrojí přejedete předními koly, aby se dostalo mezi nápravy. Nic víc nemusíte dělat, ústrojí zapadne vpředu i vzadu do svých úchytů a zároveň s tím se propojí pohon středním vývodovým hřídelem. To, že je žací ústrojí připojené, poznáte podle zacvaknutí pojistky v zadním úchytu. Pákou hydrauliky ústrojí zdvihnete, zkusíte pustit pohon vývodovým hřídelem, abyste ověřili, zda se nože točí, a můžete vyrazit.
Stejně snadné je odložení žacího ústrojí, u nějž však musíte nejdříve dolů ze sedadla, abyste odjistili pojistku zadního úchytu, případně uvolnili svislé čepy opěrných koleček – spuštěné ústrojí musí při odkládání samozřejmě spočívat krytem na zemi, nikoli na opěrných kolečkách. Pak usednete za volant, spustíte ústrojí na zem, sešlápnete pravý z pedálů TwinTouch pro zpátečku a vycouváte opět předními koly přes žací ústrojí.
Jde o vskutku promyšlený a přitom velmi snadný postup. U John Deere jej nazývají AutoConnect a díky němu nemusíte vozit žací ústrojí, když jej nepotřebujete. Člověk přirozeně nerad ztrácí čas s něčím, co není úplně nezbytné, tudíž pracné zbavování se žacího ústrojí obvykle vyústí v to, že na traktoru prostě zůstane napořád. Nikoliv v tomhle případě.
Nakladače Quik-Park
Podobné je to i s připojením a odložením čelního nakladače nesoucím označení Quik-Park. Zase stačí najet kapotou mezi ramena nakladače přední nápravou až k opěrnému rámu. Pak slezete ze sedadla, abyste propojili hydraulické okruhy. Poté se vrátíte za volant a pákou hydrauliky spustíte ramena, ta zapadnou svými čepy do prohlubní dole v pomocném rámu. Pak se pomaličku rozjedete dopředu, dokud nezapadnou horní čepy rámu do ramen nakladače. Při popojíždění můžete sledovat, jak se zároveň zvedá opěrný rám nahoru a nakonec automaticky zacvaknou mechanické pojistky v horních čepech, aby bezpečně jistily uchycení nakladače k traktoru. A nakladač je připojený, můžete zvednout ramena a vyrazit.
Při odkládání nejprve uvolníte pojistky na ramenou nakladače, můžete to udělat rukou, anebo jako správní frajeři nohou. Pak pomalu kousek couvnete, aby se opěrný rám dostal na zem a ramena držela na něm. Poté, co čepy opustí svá místa, ramena ještě pomocí hydrauliky přizvednete, aby odložený nakladač stál na svém místě bezpečně a vy jej zas potom mohli snadno připojit. Odpojíte hadice hydrauliky a je to!
John Deere pro své traktory vyvíjí a vyrábí jak vlastní žací ústrojí, tak čelní nakladače. Pro model 1026R je určen čelní nakladač John Deere 120R s nosností 342 kg a výškovým dosahem přes 1,8 m. Kompaktní John Deere 1026R je nejmenším traktorem značky, který můžete s čelním nakladačem pořídit.
Krása v jednoduchosti
Pokud se jednoduchost projevuje tak geniálně, jako u systémů AutoConnect a Quik-Park, nelze jí upřít jistou krásu. Ani u ní to nemusí končit, protože bezpracné a snadné je rovněž uchycení jakéhokoliv nářadí v rychloupínacím předním či zadním závěsu traktoru, ať už jde o sněhové radlice, frézy, zametací kartáče, cepové mulčovače, kypřiče a všechny ostatní komunální stroje.
V úvodu zmíněná sleva na traktor s žacím ústrojím vám tak zpřístupňuje naprosto univerzální stroj, schopný jakéhokoliv nasazení v létě i v zimě, což ve srovnání s jednostranně zaměřeným sekáčem představuje obrovskou výhodu. Zejména vezmete-li v potaz robustní rám, nezávislou elektrohydraulicky ovládanou spojku vývodového hřídele, stálý pohon všech čtyř kol a uzávěrku diferenciálu, která rovněž patří do základní výbavy traktoru.
Další, na první pohled méně patrná výhoda spočívá ve výkonu motoru. Úporný vznětový tříválec s objemem 1,1 litru odevzdává 18,5 kW (24,8 koně) výkonu a 63,7 Nm točivého momentu. Někomu se nemusí tyto parametry jevit jako oslnivé, nicméně díky nim se tento stroj ještě obejde bez filtru pevných částic, diesel-oxidačního katalyzátoru a přitom splňuje všechny požadavky současné emisní normy Stage V.
I se sběrem
Žací ústrojí s bočním výhozem lze snadno uzpůsobit pro mulčování, případně vybavit účinným sběracím ústrojím a košem na 600 litrů, jenž se dá vyklápět buď na zem, anebo hydraulicky zvednout a vysýpat z výšky přímo na korbu přívěsu či do kontejneru. Při sečení tak z povrchu trávníku vysbíráte vše, například i podzimní listí ze stromů.
Pokud s traktorem John Deere 1026R vybaveným žacím ústrojím chcete sebrat i aktuální stotisícovou slevu, nesmíte příliš váhat. Akční nabídka platí pouze do 28. dubna tohoto roku.
STÁHNĚTE SI AKČNÍ LETÁK ZDE