V uplynulém roce jsme jen prostřednictvím střediska Studenec předali hned trojici secích strojů BEDNAR Omega. Jedním z nových majitelů tohoto secího stroje o záběru čtyři metry se stala společnost Herbastar, spol. s. r. o., která hospodaří na výměře 300 hektarů v okolí města Kuřim. O důvody pořízení tohoto stroje se s námi podělil syn majitele Martin Veselý.
„Zaměření naší farmy je na rostlinnou výrobu. Pěstujeme pšenici, řepku, slunečnici a hrách,“ přibližuje osevní postup majitel farmy Martin Veselý. Rodinná farma Herbastar, spol. s.r.o. hospodaří na výměře 300 hektarů v okolí města Kuřim. Obdělávané pozemky jsou převážně písčité, kamenité a těžké jílovité. „Tomu jsme přizpůsobili i technologii zpracování půdy. Hodně využíváme kypření a podrývání. Snažíme se vždy každé pole jednou za tři roky podrýt,“ říká Veselý.
Martin Veselý, majitel společnosti Herbastar, spol. s.r.o.
Obměna starého secího stroje
Ve společnosti Harbastar využívali secí stroj o záběru 3 metry. Hlavní důvody nákupu nového secího stroje představuje Martin Veselý: „Po čtrnácti letech provozu už bylo secí stroj potřeba obměnit, ale také jsme chtěli navýšit hektarovou výkonnost a zlepšit kvalitu přípravy půdy.“ V roce 2021 si ve společnosti Herbastar zapůjčili na vyzkoušení secí stroj BEDNAR Omega, pro jehož nákup se rozhodli ještě v témže roce. Konečné rozhodnutí padlo na secí stroj Omega OO4000L. „Pracovní záběr 4 metry je do našich podmínek a pro traktor, kterým secí stroj taháme, adekvátní,“ komentuje volbu pracovního záběru Martin Veselý a dodává: „Taky nám tento záběr sedí i s pracovním záběrem postřikovače.“
Secí stroj BEDNAR Omega OO4000L využívají ve společnosti Herbastar v agregaci s traktorem o výkonu 250 koní
V konfiguraci s předním smykem a pěchem
„Secí stroj Omega se mi líbil pro velkou variabilitu a možnost širokého příslušenství. Volbu páskového smyku, pneumatikového pěchu v kombinaci s coulterovou sekcí málokdo nabízí,“ pochvaluje si široké možnosti příslušenství secího stroje Omega pan Veselý. Dokonalé srovnání půdy před secími botkami je důležitou součástí setí. Páskový smyk slouží k prvotnímu strhnutí hrubé brázdy a srovnání nerovností, pneumatikový pěch půdu rovnoměrně utuží v celém záběru secího stroje, zvyšuje tak jeho stabilitu, ale také i kvalitu a rovnoměrnost setí. „Pro tuto konfiguraci s předním páskovým smykem a pěchem jsem se rozhodl ze zcela logického důvodu. Předešlou secí mašinu jsem měl bez pěchu, ale když jsou nerovnosti na poli, traktor přenáší rázy na secí stroj. Když poté secí stroj jede defacto po dvou pevných bodech, chová se daleko klidněji,“ hodnotí Martin Veselý.
Martin Veselý si také pochvaluje práci secího stroje i na svazích: „Přestože máme někde svahy 10 až 12 stupňů, secí stroj kopíruje velmi dobře stopu traktoru.“
Další technické řešení, které secí stroje BEDNAR odlišuje, je bezesporu pracovní sekce za diskovou sekcí. Tu lze osadit oblíbenými PROFI coultery pro ještě lepší přípravu půdy nebo TURBO coultery pro vytváření drážky pro secí botky v případě přímého setí. Přínos coulterové sekce hodnotí Martin Veselý: „Coultery perfektně nadrtí hroudy. Při setí řepky a během podzimu jsem využíval všechny sekce tak, aby došlo k docílení jemné půdní struktury. Pro jarní setí chci použít jen coulter sekci pro narušení a provzdušnění vrchní vrstvy.“
Možnost variabilního setí
„Poslední dobou jsme hodně investovali do obnovy strojového parku. Máme moderní postřikovač se sekční kontrolou, rozmetadlo průmyslových hnojiv umožňující variabilní aplikace a teď nový secí stroj s možností variabilního setí. Díky tomu již od minulého roku aplikujeme a sejeme variabilně. Předpisové mapy pro jednotlivé pracovní operace si tvořím sám na základě výnosových potenciálů. Pro setí jsem zvolil takovou strategii, že do nejlepší zóny šel nízký výsevek, u pšenice cca 2,9 MKS a do těch nejhorších jsem dával až 4 MKS,“ říká Martin Veselý.
Porost řepky olejné setý secím strojem BEDNAR Omega OO 4000L s roztečí řádků 25 cm
Porost pšenice ozimé založený secím strojem Omega OO 4000L s roztečí 12,5 cm