Vyrábět sklízecí řezačku je tak trochu obor, který se dá v automobilovém průmyslu přirovnat k vývoji Formule 1. Výběr řezačky by měl být tou nejpečlivější investicí, která do zemědělského podniku, farmy či podniku služeb přichází. Na základě získaných zkušeností jsme připravili 6 bodů, které vám pomohou při výběru správné sklízecí řezačky.
1. Výkon sklízecí řezačky
Správným výkonnostním limitem celé sklizňové linky je silážní/senážní jáma, vak a silo. Od toho se odvíjí správný výběr výkonu sklízecí řezačky. Tedy není to jen o výkonu motoru, ale hlavně o její průchodnosti, nejběžněji uváděné ve sklizených tunách za hodinu. Vyšší průchodnost sklízecí řezačkou za cenu vyšší pořizovací ceny je brzděná limitem zbývajících článků sklizňové linky, potažmo degradována na úroveň výkonu řezačky předcházející. Existuje mnoho nezávislých evropských testů, i testů továrních, které vám dají určité vodítko a mnohdy obsahují spotřebu paliv na tunu sklizené hmoty při daných parametrech. Protože i tady platí, že někdy méně znamená více.
2. Nastavení délky řezanky
Často se říká, že v jednoduchosti je síla, a to platí i tady. Není nic jednoduššího, než když má obsluha možnost nastavit délku řezanky z pohodlí kabiny. Ocení to nejen zootechnik, ale i výživář. U nejmodernějších systémů lze kontrolovat nastavenou délku řezanky například pomocí mobilního telefonu bez dalšího zatěžování obsluhy.
3. Kvalita řezanky a narušení zrna
Zrnové procesory mají za úkol nejen narušit kukuřičné zrno při sklizni siláží, ale dle současných moderních poznatků ho i zcela rozdrtit. Existuje však více možností, jak toho docílit. Například průměrem válců zrnového procesoru, kdy doporučovaný minimální průměr je 240 mm a vyšší. Jednoduše platí, že čím větší průměr, tím lepší. Dalším parametrem je rozdíl otáček mezi válci zrnového procesoru, kdy za minimální je požadovaný rozdíl 40 %. Dalším moderním prvkem je spirálová drážka, která upravuje vlákninu a napomáhá její lepší stravitelnosti. Zrovna tak se pozitivně na narušení zrna projeví i rozdílný počet zoubků na každém z válců.
4. Přesná aplikace aditiv
Téměř žádný výživář se při výrobě toho nejkvalitnějšího krmení neobejde bez aplikace aditiv, která zvyšují kvalitu krmení. Moderní aplikátory umožňují nastavení aplikační dávky s daleko vyšší přesností, kdy jsou navázány na sklizenou tunu, nikoliv na litry za hodinu. Ty nejmodernější systémy dávají možnost aplikace v litrech na tunu v sušině. A navíc se údaje o množství vyaplikovaných aditiv ukládají do portálu MyJohnDeere, kde to lze kdykoliv zkontrolovat.
5. Náklady na opotřebitelné díly pod kontrolou
Již je tomu několik let, kdy firma John Deere představila patentovaný systém opotřebitelných dílů DuraLine. Pokud si zákazník do své řezačky tyto díly při jejím objednání zvolí, pak je mu na ně poskytována záruka v rozsahu 5 let nebo 3000 mth. Toto tak nabízí jednoduché řešení, jak mít provozní náklady více pod kontrolou.
6. Vím, co sklízím
Pokud mě opravdu zajímá v jaké kvalitě a jaké množství sklízím, pak je dobré se zamyslet nad moderními technologiemi v podobě NIRs laboratoře HarvestLab 3000, která nabízí tyto údaje v reálném čase. Jedná se zejména o sušinu, škrob, ADF, NDF, N-látky, cukry, popeloviny. V ČR je již několik desítek podniků využívajících HarvestLab na řezačce. Kvalitu sklizně kontrolují v reálném čase, a to i pomocí aplikace v mobilním telefonu.