Hlavní žně jsou sice již dávno za námi, sklizeň však stále pokračuje. Aktuálně je nejen na jižní Moravě v plném proudu sklizeň kukuřice na zrno. V minulém týdnu jsme se zastavili za letošní novinkou českých polí, sklízecí mlátičkou T670i HillMaster ve své třetí generaci. Jedno z letos sedmnácti nově dodaných Téček provozuje ve službách také firma Terrako s.r.o. Mlátička v hlavních žních sklidila s lištou 630X o záběru 9,15 m krásných 806 hektarů a nyní, doplněna o osmiřádkový adaptér Geringhoff, má již za sebou dalších 420 hektarů zrnovky. A další ji ještě čekají. Letošní výnosy jsou v dané oblasti bohužel velmi nízké, to ale nic nemění na tom, že službařská firma Terrako s.r.o. každoročně s mlátičkami řady T (doposud to byly pouze T660 HM) sklidí průměrně kolem 1 050 ha/mlátičku.
Nová generace T
Tato nová generace T prošla tak zásadní obměnou, že krom svého názvu a kabiny se oproti svému předchůdci nějak změnilo či vylepšilo prakticky vše. Od samotného rámu, přes zvětšení separačních bubnů a tím aktivní separační plochy, kompletně nového čištění se zásadně zvětšenou plochou sít, přepracovaného šikmého dopravníku i drtiče, až po nárůst výkonu motoru, rychlejší vysýpání či novou zadní nápravu s lepším rejdem.
Všechny tyto změny vedly jednak ke zvýšení denní výkonnosti, čistoty zrna i snížení ztrát, ale také ke schopnosti velmi dobře fungovat s lištami o záběru 9 m i ve velmi vysokých výnosech. Díky unikátnímu toku materiálu, který na jiném stroji na trhu nenaleznete, jsou mlátičky řady T velmi šetrné ke slámě i zrnu. Což se ostatně projevuje i právě v nasazení v plodinách s velkým zrnem, jako je hrách, slunečnice či právě kukuřice. To ale není jediná z výhod tohoto řešení. Bubny si totiž materiál jednoduše předávají, nemění jeho směr, a proto jde o systém velmi nenáročný na energii. Obzvláště u nové generace, kde se zvětšily průměry jednotlivých bubnů, a tok materiálu je tedy ještě hladší. Mlátička na fotografiích tak za celou letošní dosavadní sklizeň včetně kukuřic drží průměrnou spotřebu 15,7 l/ha.
Fotogalerie