Strip-tillové technologie přináší ochranu pozemků ohrožených vodní erozí s minimálním vynaložením nákladů. Vzhledem k legislativním tlakům z EU jsou dnes zemědělské provozy, které vlastní pozemky ohrožené vodní erozí, tlačeny k technologiím, zabraňujícím tomuto negativnímu vlivu. V tomto případě se bavíme především o pěstování širokořádkových kultur, jež jsou vodní erozí ohrožené nejvíce. Nelze ovšem říci, že využití strip-tillové technologie je stoprocentní zárukou zabránění vodní eroze. Rozhodujícím faktorem je samozřejmě schopnost podniků aplikovat tuto metodu správným způsobem (jízda po vrstevnicích aj.). Společnost Bednar v loňském roce přišla na trh se strojem StripMaster, který je v kombinaci s čelním zásobníkem na hnojivo účinným nástrojem právě pro pásové zpracování půdy.
Ochrana před vodní erozí
Strip-tillové technologie chrání půdu před vodní erozí díky zanechání rostlinných zbytků na povrchu půdy, což zabrání negativnímu vlivu dešťových kapek. Druhým neméně podstatným pozitivním vlivem rostlinných zbytků na povrchu je oddálení povrchového odtoku. Zpracováním půdy v pruzích dochází ke zvýšení infiltrace vody, což oddaluje povrchový odtok.
Bednar StripMaster EN je vhodný do technologie pásového zpracování půdy. V kombinaci s čelním zásobníkem Bednar Ferti-Box nebo se zásobním vozem Ferti-Cart umožňuje aplikaci minerálních hnojiv.
Snížení nákladů
V případě strip-tillové technologie zpracování půdy a setí do předem připravených pruhů se nabízí i možnosti přihnojení do depa. Společnost Bednar nabízí možnosti aplikace minerálních nebo statkových hnojiv na stroji StripMaster 70 (75). Sloučením operací přípravy pásů a přihnojení dochází k minimalizaci přejezdů na pozemku, což je z hlediska udržitelného zajištění dobrých půdních podmínek nezbytné. Významnou roli při rozhodování využití či nevyužití strip-tillové technologie hraje samotná ekonomika. V případě strip-tillových technologií dochází k cílenému ukládání hnojiva do půdního profilu, jak již bylo řečeno výše, nicméně je nutné poznamenat důležitý fakt, čímž je výrazné snížení nákladů na dodání živin pro perfektní start rostlin. Strip-tillové technologie provádí zpracování půdy do hloubky od 20 do 35 cm. Samotná hloubka záleží na typu půdy či období, kdy provádíme přípravu pásů pro následné setí.
Na podzim provedené zpracovnání půdy strojem Bednar StripMaster.
V jednoduchosti je síla
Společnost Bednar se při vývoji stroje pro strip-tillovou technologii zaměřila především na heslo „v jednoduchosti je síla“. Obecně lze říci, že stroje pro strip-till technologii nevyžadují složité mechanismy pro nastavení pracovních sekcí. Z pohledu prvního nastavení se stroj může jevit jako fyzicky náročný, neboť jednotlivé pracovní orgány na vozících jsou mechanicky nastavitelné s mechanickým jištěním. Tím pak odpadají možné problémy v hydraulických systémech. Nicméně stroj StripMaster je vybaven mechanickým systémem jištění jak pracovních radliček, tak i disků definujících pracovní záběr jednotlivých radliček, vozíků. Toto řešení spolu se systémem nastavování jednotlivých orgánů pomocí šroubových spojení předurčuje stroj pro práci v extrémních podmínkách. Systém nastavování pomocí šroubových spojení se na první pohled může zdát jako zastaralý a náročný. Ale již po pár okamžicích práce si obsluha uvědomí, že se jedná o vhodné řešení pro daný typ stroje. Nejedná se o víceúčelový stroj, který jeho nastavením upravíte pro více prací na poli a během roku jej musíte často přenastavovat. V tomto případě jde o speciální stroj určený do strip-tillové technologie. Při prvním uvedení stroje do provozu se provede základní nastavení, které je pro většinu následujících prací dostačující a optimální nastavení pro dané podmínky ladíte již jen v maličkostech. Další nespornou výhodou tohoto systému nastavování je jeho celková stabilita a životnost. Šroubové spojení je bez pohybů a rázů, nedochází zde k vymačkávání nebo vydírání kolíčků a otvorů pro kolíčky. Tím se nemění ani nastavení stroje v průběhu času způsobené opotřebením nastavovacích segmentů.
Pásové zpracování půdy provedené strojem Bednar StripMaster po sklizni žita.
Aplikace kejdy nebo minerálních hnojiv
Tento stroj lze vybavit třemi typy nožů standardními (bez aplikátoru kejdy nebo minerálních hnojiv), 18“ noži nebo 16“ noži, které jsou přizpůsobeny pro aplikaci kejdy nebo minerálních hnojiv. Z výše uvedeného je zřejmé, že StripMaster EN 8/70-75 umožňuje aplikaci kejdy nebo minerálních hnojiv do půdního profilu. Ještě je nutné vysvětlit označení 8/70–75, kde 8- je počet pracovních jednotek a 70 – 75 jsou možné meziřádková vzdálenosti mezi pruhy. Stroj je koncipován podle běžné praxe v tomto pořadí nástrojů: nařezávací disky s opěrnými koly, čistící hvězdicové disky pro odstranění rostlinných zbytků z prostoru před pracovním nožem, pracovní nůž s omezujícími disky a utužovací/urovnávací váleček. Jak samotné pracovní jednotky dodávané společností YETTER, která má dlouholeté zkušenosti s výrobou těchto pracovních jednotek a orgánů, tak i rám stroje se na první pohled vyznačují svou jednoduchostí a robustností.
Bednar StripMaster v kombinaci s čelním zásobníkem Ferti-Box
Bednar StripMaster v kombinaci se zásobním vozem Ferti-Cart