Před lety John Deere zjednodušil číslování svých traktorů tak, aby z něj každý mohl hned vyčíst jmenovitý výkon v koních. Například John Deere 3038E jich má 38 a John Deere 4049M přesně 49. Proč jsou ale vypíchnuté zrovna tyhle dva stroje? Protože právě v jejich případě jsme podle typového označení upravili i prodejní ceny. Traktor John Deere 3038E tudíž nyní koupíte za 380 000 Kč a traktor John Deere 4049M za 490 000 Kč (obě ceny jsou uvedeny bez DPH).
Před lety John Deere zjednodušil číslování svých traktorů tak, aby z něj každý mohl hned vyčíst jmenovitý výkon v koních. Například John Deere 3038E jich má 38 a John Deere 4049M přesně 49. Proč jsou ale vypíchnuté zrovna tyhle dva stroje?
Protože jejich dovozce, firma STROM PRAHA, a. s., právě v jejich případě šel ještě dál než sám výrobce, a podle typového označení upravil i prodejní ceny. Traktor John Deere 3038E tudíž nyní koupíte za 380 000 Kč a traktor John Deere 4049M za 490 000 Kč (obě ceny jsou uvedeny bez DPH).
Těch různých slevových akcí už bylo hodně, přesto nepamatuji, že by se kdy daly tyto traktory pořídit takhle výhodně. Jelikož číslům na kapotě odpovídá i počet koní pod ní, jednoduchým výpočtem zjistíte, že vás jeden kůň vyjde na 10 000 Kč, což je vzhledem k ušlechtilosti chovu této stáje cena krásná, a také naprosto spravedlivá – každý si sám může vybrat, kolik koní si za své peníze dopřeje.
Mnoho společného
Rozhodování nemusí být nijak složité, protože oba traktory mají obdobný základ, který je zásadní pro jejich provozní vlastnosti, životnost i spolehlivost. Především odolný podvozek, který hravě unese čelní nakladač, nářadí v předním (volitelném) i zadním (standardně dodávaném) závěsu.
Dále stálý pohon všech kol, automatickou hydrostatickou převodovku s pedály TwinTouch a uzávěrkou diferenciálu. V modelu 4049M je ovšem zabudována její vyspělejší verze eHydro.
Oba traktory pohánějí neobyčejně úsporné a tiché, přeplňované, vodou chlazené vznětové tříválce (John Deere 3038E) a čtyřválce (John Deere 4049M).
Disky kotoučových brzd jakož i nezávislá disková spojka s brzdou vývodového hřídele spočívají kvůli delší životnosti v olejové lázni. Řízení je hydrostatické a má společně s brzdami svůj vlastní hydraulický okruh, takže funguje pořád stejně, bez ohledu na to, kolik hydraulického oleje současně odebírají vnější hydraulické okruhy či tříbodový závěs. Oba traktory přitom využívají otevřenou hydraulickou soustavu. K bezpečnosti provozu přispívají i robustní ochranné rámy, které se dají sklopit.
Ke společným prvkům patří ještě stavitelná, pohodlně odpružená sedačka s vysokou opěrkou a měkkým, vodě odolným čalouněním, přehledná přístrojová deska se všemi důležitými provozními údaji a veškeré ovládací prvky uspořádané tak, aby byly vždy přímo po ruce.
Vlastní střediska i prodejci
Nesmíme zapomenout ani na zázemí, které u nás technika značky John Deere má. Firma STROM PRAHA, a. s., vlastní prodejní a servisní střediska po celé České republice a navíc spolupracuje s několika zavedenými prodejci. Dohromady to činí kolem čtyř desítek míst, kde můžete stroj John Deere pořídit a svěřit na servis do odborné péče. Ta se mimo jiné spoléhá na dodávky náhradních dílů do 24 hodin od objednání expresní službou přímo z centrálního skladu v Bruchsalu (Německo).
Rozdíly – motor
Stojí těch 110 tisíc korun u traktoru John Deere 4049M za zvážení nebo ne? Určitě ano! Jedenáct koní rozdílu sice nevypadá nijak oslnivě, ovšem v součtu všech ostatních parametrů tenhle traktor svého menšího sourozence 3038E převyšuje drtivým rozdílem.
Jeho dvoulitrový čtyřválec odevzdává 49 koní jmenovitého výkonu, na vývodovém hřídeli 37 koní a má 156 Nm točivého momentu při 1700 ot./min.
Tříválec s objemem 1,5 litru v modelu 3038E už v této chvíli mírně zaostává. Nejen svým jmenovitým výkonem (38 koní), ale i tím na vývodovém hřídeli (30 koní) a točivým momentem rovněž, když skýtá 120 Nm při 1800 otáčkách za minutu.
Hydraulika a závěs
Čerpadlo traktoru John Deere 4049M se pyšní celkovým průtokem 60,2 l/min, z čehož 21,5 l/min připadá na řízení a brzdy, zbytek – 38,7 l/min – na pohon nářadí. Celkový průtok traktoru John Deere 3038E činí 35,2 l/min (15 l/min řízení a brzdy, 20,2 l/min pohon nářadí) a to už je pořádný rozdíl.
Podobný najdeme i u nosnosti zadního tříbodového závěsu kategorie 1. U silnějšího traktoru (4049M) ve zdvihovém bodě unese 1420 kg a ve vzdálenosti 610 mm za konci ramen 1134 kg. John Deere 3038E má tyto hodnoty podstatně nižší – 946 kg a 615 kg ve vzdálenosti 610 mm za konci ramen.
Předek a kabina
Z uvedených čísel je patrné, že John Deere 4049M uchopí a dokáže pracovat s mnohem výkonnějším nářadím. K jeho pohonu může u obou traktorů kromě hydrauliky sloužit zadní vývodový hřídel s 540 ot./min. K modelu 4049M dodává John Deere na přání svůj vlastní střední a přední vývodový hřídel s 1000 nebo 2100 ot./min.
U traktoru John Deere 3038E si jej můžete dopřát také, musíte ale sáhnout po neméně kvalitním příslušenství německé firmy Matev. U ní ještě zůstaneme, protože se v jejím sortimentu nachází rovněž vyhřívaná kabina KS-175 pro model 3038E. Oba traktory se totiž dodávají bez kabiny, pouze s ochranným rámem, což je znevýhodňuje při celoročním nasazení. Výkonnější z nich se dá také pořídit s kabinou, jenže jen v lépe vybavené verzi 4049R, která však není v současné cenově zvýhodněné nabídce zahrnuta.
Volitelná kabina je vedle pořizovací ceny druhým trumfem pro menšího z oněch dvou akčních traktorů. K těm dalším můžeme přiřadit ještě menší rozměry, vhodnější pro pohyb ve stísněných prostorách, nebo hmotnost (1050 kg vs. 1710 kg). Těžší traktor 4049M ale zase na druhou stranu utáhne dvakrát větší náklad – 5000 kg oproti 2500 kg u modelu 3038E.
Rozdíly v technických údajích opravdu nejsou malé, každopádně je dobře prověřeno, že jde o kvalitní stroje, jež snesou každodenní nasazení po dlouhá léta provozu. Při něm určitě využijí nejen čelní nakladače, které John Deere ke svým traktorům dodává, ale i spoustu dalšího nářadí, například žací ústrojí nebo mulčovače, sběrače, zametací kartáče, radlice, sypače či sněhové frézy.