Legislativní opatření a narůstající cena vstupů zvyšuje poptávku po NIR senzoru HarvestLab, který v kombinaci s aplikační cisternou umožňuje efektivní využití tekutých statkových hnojiv. Jedním z průkopníků této metody aplikace tekutých statkových hnojiv je společnost SOLMILK a.s. Olešná hospodařící v podmínkách Českomoravské vrchoviny. Ve spolupráci se společností AgroEko Žamberk během dvouletého projektu s názvem „Technologie hnojení brambor aktivně řízenou dávkou živin v tekutých organických hnojivech“ ověřovali tuto technologii v praxi.
Název společnosti SOLMILK má základ ve slovech solanum a milk, z toho vyplývá i její hlavní zaměření. „Celkově hospodaříme na výměře 900 hektarů v nadmořské výšce od 550 do 600 m n. m. Specializujeme se na pěstování brambor pro výrobu lupínků a v živočišné výrobě chováme v uzavřeném obratu stáda 400 ks dojnic s roční užitkovostí nad 10 tis. litrů mléka,“ přibližuje zaměření předseda společnosti Ing. Jiří Kreuz.
Martin Kreuz, agronom SOLMILK a.s.
Přesné množství živin
Využití NIR senzoru HarvestLab 3000 na aplikační cisterně umožňuje měření obsahu sušiny, N, NH4, P2O5 a K2O obsažené v tekutých statkových hnojivech v reálném čase. Požadovaná dávka se aplikuje pomocí změny rychlosti aplikační soupravy při konstantním průtoku materiálu nebo změnou na čerpadle cisterny. Aplikace pak nemusí být prováděna podle objemu, ale lze již dávkovat přesné množství živin na plochu. S využitím předpisových map pak můžeme lépe reagovat na potenciály jednotlivých míst pozemku. Data o živinách v kejdě se taktéž dokumentují a mohou být poté zdrojem pro další analýzy i pro automatizovanou evidenci a určení bilance živin.
Aplikační souprava je ve společnosti SOLMILK složena z traktoru John Deere 7310R a cisterny s NIR senzorem HarvestLab
Oveřená technologie
Ve společnosti SOLMILK realizovali ověření technologie variabilní aplikace tekutých statkových hnojiv na porostech kukuřice a brambor. Na základě výsledků projektu lze říci, že tento způsob aplikace minimalizuje prostorovou variabilitu pozemku v zásobenosti živinami, v tomto konkrétním případě dusíkem. Dále homogenizuje porost pro zajištění srovnatelné dostupné výživy a pozitivně kromě výnosu působí na stejnoměrné dozrávání na pozemku. „V případě, že uděláme půdní odběry, následně za pomocí HarvestLabu nahnojíme „do roviny“, tak poté již kvalitativní hnojení je velmi jednoduché. Dvouletá zkušenost nám ukazuje, že tímto snáze dosáhneme vyrovnaných porostů, což má pro nás u brambor a kukuřice velký význam,“ říká Ing. Kreuz a dodává: „Věřím, že tento způsob aplikace spojený i s její evidencí tekutých statkových hnojiv bude mít do budoucna význam i pro nitrátovou směrnici.“
Technologie variabilní aplikace tekutých statkových hnojiv prokazatelně zvyšuje efektivitu hnojení a hospodárnost používání hnojiv ve vztahu k ochraně životního prostředí
Úspora vstupních nákladů
Tato technologie aplikace tekutých statkových hnojiv přinesla společnosti SOLMILK kromě zvýšení efektivity hnojení, podpory stabilizace produkce, plánování, také evidenci a zvýšení hospodárnosti používání tekutých organických hnojiv ve vztahu k ochraně vod a životního prostředí. Na základě výsledků projektu vychází, že tato technologie umožňuje úsporu hnojiv cca 1460 až 2100 Kč/ha (cena k roku 2020)
Výhledově chceme tuto technologii využívat i při hnojení porostů dalších pěstovaných plodin a to i na jaře. Aktuální ceny hnojiv budou dle mého názoru určitě přispívat těmto systémům. Aktuálně šla hnojiva o 200 % nahoru.
Jiří Kreuz