Technologie a digitalizace dnes hrají klíčovou roli při zvyšování výnosů i kvality plodin a zároveň při optimalizaci provozu techniky. Satelitní navigace se za poslední roky staly standardem, sběr výnosových map a využívání variabilní aplikace je na vzestupu. Zemědělských provozů využívajících moderní technologie přibývá, jedním z nich je i Zemědělské družstvo Dolany hospodařící v Královéhradeckém kraji na výměře cca 4400 hektarů zemědělské půdy. Na téma moderního hospodaření se s námi bavil mechanizátor jednoho ze středisek pan Tomáš Vítek a agronom Dominik Markovič.
Navigace a telematika
Zemědělské družstvo Dolany vlastní 20 strojů John Deere, od nejstaršího traktoru řady 8000, přes samochodný postřikovač R4040i, až po nejnovější traktor 8400R. „Na sedmi strojích používáme navigace John Deere, plus na secím stroji od loňska pasivní navádění. Z hlediska nedostatku pracovních sil v zemědělství je každá úspora přínosná,“ komentuje využití navigací, které v ZD Dolany používají od roku 2015 mechanizátor Tomáš Vítek. Dle slov Dominika Markoviče má pasivní navádění i agronomický přínos: „Výhody vidíme ve snižování přejezdů po pozemcích, založené porosty jsou vyrovnanější a není problém s houbovými chorobami v přesevech.“
Tomáš Vítek, mechanizátor a Dominik Markovič, agronom ZD Dolany
Pět z těchto strojů John Deere v ZD Dolany má telematickou jednotku. Její přínos hodnotí Tomáš Vítek:
„Díky telematice a FarmSight balíčkům máme vzdálený přístup do displejů strojů. Můžeme tak obsluhám poradit při jejich nastavování. V neposlední řadě můžeme i lépe plánovat práci a navíc je telematika zdarma.“
Zemědělské družstvo Dolany hospodaří na výměře 4400 ha. K obdělávání pozemků využívají 20 strojů John Deere.
Výnosové mapy a variabilní aplikace hnojiv
V ZD Dolany sbírají výnosové mapy již od roku 2015.
„Ale až letos se nám podařilo díky portálu MyJohnDeere.com výnosové mapy z konkurenčních sklízecích mlátiček začít využívat,“ komentuje situaci ohledně využívání dat pan Tomáš Vítek a agronom Dominik Markovič dodává:
„Na dvou střediscích využíváme MyJohnDeere.com co nejvíce. Letos jsme již podle výnosových map a satelitních snímků připravovali předpisové mapy pro variabilní aplikaci hnojiv. Variabilní aplikací chceme sjednotit pozemky a dosáhnout větší vyrovnanosti živin v půdě.
Navíc v MyJohnDeere.com vidím i údaje o setí, např. i výsevek a také zpětně i dokumentaci hloubky zpracování při podrývání. V MyJohnDeere.com jsme chystali i naváděcí linie a dělili pozemky.“
V ZD Dolany disponují výnosovými mapami z konkurenčních mlátiček za posledních 6 let. Díky portálu MyJohnDeere.com mají tyto výnosové mapy k dispozici pro další použití, navíc zcela zdarma. Komentář Dominika Markoviče, agronoma ZD Dolany k výnosové mapě: V levé části pozemku je úrodná, ale těžší zem. V právě části pozemku je spíše písek. Podél lesa bývá sucho a půda je zde kyselá. V rozích pozemku je půda utužená z důvodu obtížného „vyjíždění“ podrývákem. V levém dolním rohu je navíc ještě vjezd. Na první pohled jsou z výnosové mapy viditelné kolejové řádky.“
Do budoucna mají v ZD Dolany plán variabilně aplikovat nejen hnojivo, ale také chemii a dále variabilně zpracovávat půdu.
„Dle mého názoru má smysl méně podrývat na písčitých půdách a na těžších naopak půdu zpracovávat hlouběji.“
Traktor John Deere 8400R používají v ZD Dolany zejména pro polní práce. Hlavní využití tohoto traktoru je se 7radličným pluhem, podrývákem a hloubkovým kypřičem
Zemědělské družstvo Dolany se zaměřuje na klasickou rostlinnou výrobu a pěstování ovoce. V živočišné výrobě se družstvo zabývá chovem skotu, výkrmem brojlerových kuřat a krůt. V návaznosti na zemědělskou výrobu družstvo provozuje i bioplynovou stanici o elektrickém výkonu 800 kW.