„V Německu se s tím pořádně začalo až v osmdesátých letech,“ říká Pawel Piasecki z firmy Wiedenmann. „Hráči byli čím dál dražší, brali víc peněz, proto si kluby už nemohly dovolit, aby jim vypadávali ze sestavy kvůli zranění na špatném trávníku.“ To, že péče o sportovní trávníky není zas až taková věda, ukázalo školení, vedené právě Pawlem Piaseckim začátkem dubna ve Sportareálu v Praze-Satalicích společně s našimi odborníky.
Stačí, aby měl trávník hluboko, alespoň 20 až 30 centimetrů, prorostlé kořeny, a k těm aby se dostala voda, vzduch i živiny. Čím hlubší kořeny trávník má, tím odolnější je. Vůči suchu i nákazám. Toho se dá dosáhnout pouze se správnou technikou, Wiedenmann v Satalicích představil všechny své stroje určené pro údržbu přírodních i umělých trávníků.
„Po zimě je zapotřebí odstranit plsť, nebo chcete-li stařinu, aby mohla voda se živinami prosakovat dolů ke kořenům. Plsť funguje jako houba. Víte, kolik vody dokáže zadržet centimetrová vrstva na metru čtverečním?“ ptá se Pawel Piasecki.
„Deset litrů!“
Flotila souprav traktorů John Deere a strojů pro údržbu sportovních hřišť se začátkem dubna představila ve Sportareálu Satalice
Trávníkářské brány
Prvním strojem po zimě by měly být prutové brány TERRA RAKE. Někdo tvrdí, že vertikutace, tedy svislý prořez je lepší, jenže ten podle Pawla Piaseckiho odstraní až 70 procent trávníku a tudíž se pak musí dosévat. Brány trávu vyčešou, odstraní plsť, rostlinky ale nepoškodí, ty v trávníku zůstanou. Prutové brány TERRA RAKE jsou jednoznačně trávníkářským strojem. Jejich pera jsou zahnutá, nikoliv rovná, jako u strojů v zemědělství. A pětkrát ovinutá, aby co nejlépe pružila. Každá ze dvou sekcí nese dvě řady per, dohromady tedy čtyři. Wiedenmann kvalitě své techniky věří natolik, že na stroj i na samotná pera poskytuje pětiletou záruku.
„Ulomené pero v trávníku je pro hráče nebezpečné, naše pera se nelámou,“ zdůrazňuje Pawel Piasecki.
„Musí se jet rychlostí alespoň 10 až 12 km/h,“ připomíná Jiří Přibyl z firmy STROM PRAHA,
„aby se pera pořádně rozkmitala a stroj pracoval tak, jak má.“
„Na metr záběru připadá deset koní,“ dodává k tomu Pawel Piasecki,
„na tyhle brány se záběrem 2,3 metru je tedy zapotřebí 23 koní. Máme ale i menší brány se záběrem 1,7 metru, určené jak pro tříbodový závěs traktoru, tak pro ISO kouli s vlastním podvozkem a elektrickým zvedacím zařízením.“
Pro správnou činnost je potřeba jet rychlostí alespoň deset kilometrů v hodině, aby se pruty per u bran TERRA RAKE pořádně rozkmitaly
Stačí jednou a je čisté
Na sbírání vyčesané stařiny má Wiedenmann hned několik strojů. Ten nejmenší z nich – sběrač RK 120 Z byl v Satalicích připojen za traktorem John Deere 1026R jehož výkon mu bohatě stačí, stroj se záběrem 1,2 metru a zásobníkem na 1600 litrů se totiž spokojí s pouhými 9 kW.
„Jeho rotor s kartáčem je poháněn vývodovým hřídelem, hřiště stačí přejet jednou a je čisté,“ vypichuje Pawel Piasecki,
„u konkurenčních strojů pohánějí kartáč odvalující se pojezdová kola a hřiště se musí přejet vícekrát.“ Hřiště se dá krásně vyčistit i výkonnějšími stroji Wiedenmann Super 1300S, případně Super 500 nebo 600. Ty jinak pracují na násobně větších plochách a u pětistovky i šestistovky se dá kartáč nahradit multifunkčním rotorem s cepovými nebo prořezávacími noži.
Vyčesanou stařinu sbírá čisticí stroj RK 120 Z, smyčka jeho předchozí stopy při nájezdu do záběru je krásně patrná
Pasivní provzdušňování
Pokud bychom měli vybrat jednu jedinou sportovní disciplínu, ve které je Wiedenmann neporazitelným přeborníkem, bude to určitě provzdušňování. „Na péči o jedno hřiště stačí pasivní provzdušňování jednoduchým a levnějším neseným strojem TERRA SLIT se záběrem 1,6 metru a hloubkou zpracování až 20 cm, který lze doplnit dosévacím strojem TERRA SEED,“ je na základě letitých zkušeností přesvědčen Pawel Piasecki. „Na rotoru můžete mít plné propichovací nebo duté vykrajovací hroty, rovné prořezávací nože nebo zahnuté, které propich lépe rozevřou. Ty se nemusí brousit a jejich životnost běžně dosahuje šest až sedm let. Špičaté nože se většinou montují s roztečí 7,5 cm, zahnuté nože nebo duté hroty s roztečí 15 cm. Ty se používají často, v Německu je běžné, že majitelé mají jeden rotor s hroty a druhý s noži, aby je mohli vzájemně měnit. Je to rychlejší a méně namáhavé, než pokaždé zdlouhavě montovat všechny nože či hroty.“ Prořezávač TERRA SLIT zároveň částečně urovná povrch, na tužším, tvrdším povrchu je zapotřebí stroj dotížit, aby nože či hroty zeminou krásně pronikly.
Kartáč sběrače RK 120 Z je poháněn vývodovým hřídelem, hřiště proto stačí přejet jednou a je krásně čisté
Dva tisíce na metr
Pro účinnější provzdušnění jsou určeny aktivní stroje TERRA SPIKE se záběry od 1,35 do 1,8 metru a hloubkou zpracování 21 až 25 cm. „V nabídce máme osm typů, nejlehčí váží 470 kg a má držáky hrotů jištěné pryží, nejtěžší s hmotností 1,4 tuny má jištění pružinami,“ popisuje sortiment Pawel Piasecki. „Stroj dokáže udělat až 2000 vpichů na metr čtvereční, fotbalové hřiště provzdušní tak za čtyři hodiny. Opět se dají použít plné nebo duté hroty, které se montují na držáky po dvou nebo po čtyřech. Hloubku zpracování nastavíte jedinou pákou a úhel průniku nožů, tzv. podkop také. Díky němu hroty zeminu zároveň přizvednou, rozmělní a načechrají. Jde o robustní, naprosto spolehlivé stroje s bezúdržbovými ložisky a hřídelem poháněným řemeny z obou stran. Veškeré vibrace zachycuje patentově chráněný systém Vibrastop. Po práci je jednoduše odložíte na dva opěrné válce, nemusíte je dávat na paletu. Tyhle stroje si pořizují kluby s většími tréninkovými areály a samozřejmě službaři, kteří se údržbě sportovních areálů věnují profesionálně. Hodně provzdušňovačů TERRA SPIKE pracuje také na golfových hřištích.“
V případě, že je podklad tvrdší, je lepší stroj TERRA SLIT při práci patřičně dotížit. K tomu se jinak běžně používají kanystry naplněné vodou
„Pak můžete navézt klidně 100 tun písku a po čtyřech hodinách ho neuvidíte,“ pokračuje Pawel Piasecki,
„v případě, že bylo hřiště předtím dobře provzdušněné.“
Odolné štětiny
K zapravení písku slouží kartáče TERRA BROOM a TERRA BRUSH. Jaký je mezi nimi rozdíl? Ty první mají jen tři řady kartáčů, ty druhé čtyři, navíc u nich lze pomocí bočních sekcí rozšířit záběr až na čtyři metry. „Kartáče dodáváme v neseném provedení pro tříbodový závěs traktoru i v závěsném s podvozkem a elektrickým zdvihacím mechanismem, takže je můžete připojit za traktor, Gator nebo jinou čtyřkolku. Štětiny kartáčů se neohýbají, i při opotřebení zůstávají pořád rovné, proto neztrácejí svoji účinnost,“ zdůrazňuje Pawel Piasecki. „Dodáváme je ve třech verzích, bílé jsou nejjemnější, černé střední a žluté nejtvrdší, ty už se svoji účinností blíží branám TERRA RAKE. Při nasazení na jednom hřišti běžně vydrží tři, čtyři roky.“ Kromě těchto klíčových strojů představil Wiedenmann v Satalicích také fukar WHISPER TWISTER s otočnou koncovkou, víceúčelový stroj Super 500 a ručně vedený stroj na recyklaci špuntů vykrájených dutými hroty.
Provzdušňovač TERRA SPIKE v plném nasazení
Velice zajímavá byla část věnovaná na péči o umělé trávníky, jichž u nás nyní valem přibývá. Na ni se proto zaměří samostatný příspěvek v některém z dalších čísel.