Soukromý zemědělec Petr Urban z Dřevce v okrese Plzeň sever hospodaří se svou rodinou na 100 ha zemědělské půdy a všechny porosty tržních plodin zakládá starší secí kombinací. Poté, co jejich syn Petr s manželkou Petrou začali v zemědělské prvovýrobě poskytovat služby, bylo zřejmé, že s tímto jedním strojem už nevystačí. „Další secí kombinaci jsme potřebovali víc než kdy před tím,“ řekl týdeníku Zemědělec farmář.
Autor: Vladislav Fuka
Petr Urban převzal v roce 1992 po rodičích celý grunt a spojil ho s gruntem manželky. V krušných začátcích ho do všeho zasvětil otec, který pomáhal, jak mohl. Začínalo se s jedním traktorem Zetor 5711 a jak se postupně navyšovala výměra, pořizovaly se i větší, výkonnější a také technicky vyspělejší stroje. Ať už traktory nebo závěsná technika. Dnes je farma se stovkou hektarů zemědělské půdy, z nichž je 30 vlastních a 70 v nájmu, zaměřena na rostlinou produkci, kterou doplňuje pastevní chov přibližně 40 kusů skotu.
„V roce 2004 jsme zakoupili první traktor John Deere 6620, který už u nás není,“ vzpomíná Petr Urban. „Na jeho místo nastoupil silnější stroj John Deere 7530 a pak jsme si pořídili výkonnější typ John Deere 7830. Posledním traktorovým přírůstkem z loňského roku je model John Deere 7290R o výkonu290 koní, který přišel na farmu zároveň s novým secím strojem Bednar Omega OO 4000 FL s přísevem meziplodin. Ve službách obhospodařujeme kolem 350 hektarů, a to od A až do Z, tedy od orby až po senážování či sklizeň dvěma sklízecími mlátičkami. S jednou pracuje syn a s druhou jeho žena. Ve třech lidech zvládneme všechny polní práce jak na vlastních pozemcích, tak ve službách. Manželka Jarmila se pak stará o veškeré papírování a účetnictví. Z mého pohledu jsme rodina, která funguje.“
U nového secího stroje Bednar stojí celá „farmářská“ rodina Urbanova. Zleva Jarmila, Petr, Petra, Petr junior a vpředu „budoucnost“ farmy Kryštof a Petr nejmladší
Rozhodnutí uzrálo vloni
Rozhodnutí pořídit si novou secí kombinaci přišlo už před více než rokem a uzrálo na farmě vloni. „Naše představy, z nichž jsme nehodlali ustoupit, byly vcelku jasné,“ vysvětluje farmář. „S ohledem na služby jsme požadovali univerzální secí stroj s diskovou přípravou půdy a s možností přihnojování, s nímž bychom zaseli všechny druhy plodin, od tržních až po meziplodiny či trvalé travní porosty, a to do všech podmínek, tedy jak po orbě, tak do připravené půdy, případně i do podmítky či strniště. A aby ho i v místy kopcovitých podmínkách zvládl náš nejsilnější traktor o výkonu 200 koní. Původně jsme si mysleli na secí kombinaci zahraničního výrobce, ač její cena nebyla vůbec malá, ale chtěli jsme si ji u nás vyzkoušet s našim traktorem. S vyzkoušením prodejce souhlasil, ale trval na jejich traktoru. Což pro nás bylo k ničemu, a tak jsme se začali poohlížet po jiné značce.“
„Zavolal jsem proto Zdeňkovi Leitlovi, který nám dodává traktory John Deere, zda by nám s tím nepomohl. A on přijel rovnou s obchodním ředitelem firmy BEDNAR Ing. Janem Bednářem,“ pokračuje farmář.
„Vyzkoušení českého secího stroje s naším traktorem nebyl podle nich problém, ale čertovo kopýtko se skrývalo v jeho pozdním dodání, tedy až v letošním roce. Mezi řečí jsem zalitoval, že secí stroj Bednar asi u nás pracovat nebude. A do 48 hodin jsme si pro něj jeli do Lnářů, kde sídlí středisko STROM západ: převzali jsme si secí stroj Bednar Omega OO 4000 FL v plné výbavě. A aby toho snad nebylo málo, 14 dnů poté jsme si k němu od Zdeňka Leitla pořídili také nový traktor John Deere 7290R. I když by práci na rovinách zvládl i náš starší John Deere o výkonu 200 koní, přece jen jsou tady místy svahy a výkonová rezerva je třeba. Obzvlášť když secí kombinace potřebuje pro svou práci určitou rychlost.“
Prvních 90 hektarů zvládly traktor John Deere 7290R o výkonu 290 koní a secí kombinace Bednar Omega OO 4000 FL o záběru 4 m na výbornou
Až 400 hektarů za rok
Univerzální secí kombinace Bednar Omega OO 4000 FL s přihnojením pod patu a secí jednotkou ALFA k přísevu meziplodin či trav, která se nechá odpojit, by měla letos zasít 300 až 400 ha a minimálně stejnou výměru pak každý rok.
Podle Petra Urbana mladšího, který s ní pracuje, je velice výkonná. „V loni jsem s ní na podzim zasel v hrubé brázdě, tedy rovnou po orbě, 90 hektarů, i když podzimní podmínky k setí nebyly zrovna ideální. Ač má záběr jen čtyři metry, za den jsem zasel něco kolem 20 až 30 hektarů. Jsem přesvědčen o tom, že na připraveném pozemku a v ideálních podmínkách bych určitě zvládnul o deset hektarů více. V jeden den, když hlásili déšť, jsem s ním za šichtu dlouhou téměř 19 hodin zasel dokonce 45 hektarů. Jde o technicky vyspělý stroj, jehož všechny sekce včetně přípravy půdy pracují výborně. Veškeré jeho funkce včetně nastavení výsevu ovládám z kabiny přes ISOBUS terminál traktoru, z kabiny vystupuji pouze při kalibraci výsevu. Mám radost i z toho, že celá souprava traktoru a secího stroje je výkonově sladěná. Secí stroj je sám o sobě těžší, ale i s plnými násypkami osiva a hnojiva si s ním traktor John Deere 7290R poradí, a to jak v hrubé brázdě, tak v kopcovitých podmínkách,“ dodává Petr Urban mladší.
Podle farmáře vzešly všechny porosty nádherně, ač se selo na degradovaná pole.
„Porosty jsou vyrovnané, a to především díky hnojení pod patu. Při výsevu 250 kilogramů osiva ozimé pšenice na hektar jsem pod patu aplikoval přibližně 150 kilogramů fosforečnanu amonného. A je to znát.“
Univerzální secí kombinace umožňuje sít všechny druhy plodin, od tržních až po meziplodiny či trvalé travní porosty, a to do všech podmínek, tedy jak po orbě, tak do připravené půdy, případně i do podmítky či strniště