Společnost ZEMO spol. s. r.o. Bohaté Málkovice hospodaří na výměře 1770 hektarů ve velmi členitých podmínkách Litenčické pahorkatiny. Svažitost pozemků zde dosahuje místy až 15 %. „Bojujeme s častým poléháním porostů, které je způsobeno velkou variabilitou pozemků a značnými výškovými rozdíly v rámci pozemku. To byl hlavní důvod, proč jsme začali přistupovat k jednotlivým částem pozemků rozdílně,“ říká na úvod Ing. Dalibor Vintr, agronom společnosti. Z tohoto důvodu se zde rozhodli začít využívat variabilní aplikaci hnojiv a setí s variabilním výsevkem. K tomuto účelu používají možnosti moderních technologií John Deere.
Vytyčení biopásů a dělení pozemků
Vše začalo nejprve využíváním Operačního střediska John Deere při dělení pozemků. Agronom Dalibor Vintr oceňuje přínos tohoto nástroje:
„Měli jsme průměrnou velikost honů přes 40 hektarů, takže bylo nutné pole nejprve rozčlenit do 30 hektarů. Pomocí MyJohnDeere.com jsem nejdříve začal s vytyčováním biopásů, pak úhorů a v neposlední řadě dělení samotných pozemků. Proces dělení pozemků byl velmi jednoduchý. Nejprve jsem si rozdělení zakreslil v portálu farmáře LPIS, následně exportoval ve formátu pro MyJohnDeere.com, ze kterého jsem připravené hranice nahrál bezdrátově nebo pomocí USB flash disku do traktorů. Nemusel jsem fyzicky řešit vytyčování a kolíkování těchto částí pozemků.“
Univerzální sadu ATU300 využívají v kombinaci s telematickou jednotkou John Deere i na čtyřpásovém traktoru jiné značky. Na fotografii Dalibor Vintr, agronom Zemo spol. s r.o.
Správa strojového parku
Strojový park společnosti čítá pět traktorů John Deere. Tím nejstarším je v Bohatých Málkovicích 8320, dále zde využívají čtyři traktory řady 6R, dva traktory řady 7R a nejnovější je od roku 2021 traktor 8R 370.
„Tím jsme v loňském roce nahradili traktor 8530, který měl 13 tis. mth,“ komentuje generační výměnu traktoru Dalibor Vintr a pokračuje: „
Pokud má traktor navigaci, tak je to navigace John Deere. Máme s nimi dobré zkušenosti, takže jsme se rozhodli dát univerzální sadu ATU i na náš červený traktor. Využíváme na tomto traktoru i telematickou jednotku JDLink. Je pro mne jednoduší, když máme správu strojového parku sjednocenou.“
Předpisová mapa pro hnojení připravená na základě nadmořské výšky
Od sekční kontroly krok k variabilní aplikaci
Pro přihnojování používají v Bohatých Málkovicích tři soupravy, jednu z nich tvoří traktor 7270R v kombinaci s pneumatickým rozmetadlem průmyslových hnojiv. Od roku 2020 na této soupravě mají aktivovanou aktivaci Premium, která jim umožňuje aplikovat hnojiva s využitím sekční kontroly.
„Tuto soupravu se vždy snažím nasazovat na pozemcích s nepravidelným tvarem. Tam je ta úspora a kvalita aplikace nejviditelnější. Navíc, když v Operačním středisku vidím, co, kam a v jaké dávce přišlo, je to fantastický,“ hodnotí možnosti sekční kontroly ve spojení s Operačním střediskem Dalibor Vintr a dodává:
„Po dobrých zkušenostech s touto soupravou jsme na podzim roku 2021 koupili další nové rozmetadlo umožňující sekční kontrolu.“
„Pro variabilní aplikaci jsem se nerozhodl, abychom ušetřili hnojivo, ale abychom ho mohli co nejefektivněji využít. Na jaře loňského roku jsme poprvé zkoušeli přihnojovat variabilně podle předpisové mapy, kterou jsme si připravili na základě reliéfu terénu a satelitních snímků. Na slabá místa jsme dali hnojiva více - 220 kg/ha, aby se podržely odnože a na lepší méně. V průměru jsme dohnojovali 100 kg/ha. Polehání lze řešit regulátory růstu, ale ty ekonomicky nevychází zrovna nejlépe. Ve variabilním setí a hnojení vidím velký potenciál,“ říká agronom Dalibor Vintr a dodává:
„Setí s variabilním výsevkem jsem si zatím vyzkoušel během podzimního setí na dvou velmi členitých pozemcích, tzn. na cca 60 hektarech.“
Za účelem zpřesnění hranic pozemků využívali na podzim loňského roku užitkové vozidlo Gator
„Průměrně sejeme okolo 4 mil. jedinců. Mám vypozorované, že v normálním roce nám to na kopcích udělá 600 klasů na metr, ale v nížině tam budu mít 1200 klasů na metru. Vláhově a živinově to pro 1200 klasů je, ale foukne vítr, porost polehne, objemovka jde dolů a máme problém to sklidit. Podle předpisové mapy jsme na „kopec“ seli 5 až 5,5 mil. jedinců, což počítám, že bude 700 až 750 klasů. Do nížiny jsme seli 3 mil. jedinců a počítám, že to dá dvě odnože. Rostliny budou mít prostor a nebude tam taková náchylnost k polehnutí, což je pro nás hrozně důležité. I letos budu ve variabilním setí a hnojení pokračovat,“ přibližuje plány pro letošní rok Dalibor Vintr.