Pan Marek Bednář hospodaří spolu se dvěma bratry a sestrou v okolí Pesvic na Chomutovsku. V loňském roce si od nás zapůjčili na vyzkoušení kombinovaný stroj BEDNAR Terraland DO o záběru 4 metry. Na základě tohoto předvádění se rozhodli pořídit si stroj vlastní, který využívají od července roku 2020. Letos s ním zpracují celou výměru, která je více než 500 hektarů.
Velké množství rostlinných zbytků
Stroj BEDNAR Terraland DO kombinuje dvě řady disků o průměru 690 mm a čtyři řady radlic s roztečí 37,5 cm. Každá slupice, na které jsou uchyceny dva disky, je chráněna pružinovým non-stop jištěním. Tyto parametry jej předurčují pro zpracování půdy s velkým množstvím posklizňových zbytků v těžkých podmínkách, např. po sklizni zrnové kukuřice nebo jako je tomu v případě Bednářových pro zapravení meziplodin. „Tento stroj jsme pořídili kvůli meziplodinám. Většinou jsme je zadělávali 2x diskovým podmítačem a následně ještě radličkovým podmítačem. Letos nám meziplodiny kvůli suchu a hrabošům moc nenarostly, ale loni na některých pozemcích měly až metr,“ komentuje důvod pořízení nejmladší z bratrů pan Marek Bednář.
Bednářovi od nás využívají hned několik strojů John Deere. Nejnovějším strojem, který se od nás rozhodli pořídit, je kombinovaný stroj na zpracování půdy BEDNAR Terraland DO 4000. Na fotografii pan Marek Bednář.
Zpracování na hloubku 40 cm
Během naší návštěvy pracoval pan Bednář se strojem BEDNAR Terraland DO na pozemku o rozloze 14 hektarů nedaleko Pesvic. Technologii zpracování přibližuje pan Bednář:
„Po sklizni zde byla provedena podmítka, při které byla rozhozena meziplodina. Teď pozemek zpracujeme na hloubku 40 cm a poté budeme sít pšenici secím strojem s diskovou přípravou. Na vrchu to vypadá jako lehká písčitá půda, ale ve spodu je půda hodně těžká a dost abrazivní. Na Terralandu máme zatím originál karbidová dláta a zatím v těchto podmínkách vydržela 400 hektarů.“
Kombinovaný stroj BEDNAR Terraland DO umožňuje zapravení velkého množství rostlinných zbytků a maximální hloubku zpracování 40 cm.
Volba pěchu
V loňské sezóně zkoušeli Bednářovi stroj v konfiguraci se zadními hrotovými válci, přesto se rozhodli vybavit stroj pěchem Cutpack. Tento pěch díky své velké hmotnosti dostatečně „utuží“ vrchní vrstvu půdy a tím pomáhá lépe pracovat s půdní vlhkostí.
„Hrotový válec již na jednom stroji máme a do našich podmínek není úplně nejvhodnější. Na některých polích máme větší kameny, které ty hrotové válce zablokují. Proto jsme se rozhodli pro těžký válec, který kameny zamáčkne a velké hroudy rozbije nebo zatlačí do země,“ hodnotí volbu pěchů pan Marek Bednář a přidává vlastní zkušenost:
„Dokonce jsme práci těžkého pěchu a hrotových válců porovnávali. Část pozemku byla zpracována strojem s hrotovými válci a část s těžkým pěchem. Následně jsme do takto zpracovaného pozemku seli a řepka na části zpracované strojem s těžkým pěchem rychleji a rovnoměrněji vzcházela.“
Po zkušenostech se rozhodli Bednářovi vybavit stroj těžkým pěchem Cutpack.