Vítejte na eTechagru: sklízecí mlátičky dnes u Vás doma


„Do firmy STROM PRAHA jsem nastupoval přesně před čtyřmi lety rovnou na TechAgro. Hop do vody a plav. A já se neutopil! Proto pro mě vždycky bude tento veletrh symbolem cesty za svým snem. Jsem produkťákem pro mě uplně nejvíc nejlepčejších mlátiček, kterými doslova žiju. Kdo mě poznal ví, že když můžu, nejraději bych o nich povídal a povídal a povídal. A přesně to jsem chtěl dělat i letos na TechAgru. Pojďme si to tedy vynahradit touto cestou. Připravil jsem si zde pro vás vše, co jsem vám chtěl osobně ukázat a předat v Brně. O nic tak nepřijdete. A protože rád povídám, trochu jsem se u toho rozepsal. Udělejte si tedy čas a pojďte si se mnou projít vše podstatné z kombajnového světa John Deere.

 


Jiří Ptáčník, Produktový manažer na sklízecí mlátičky

 

 

Budu zde ŽIVĚ od 17:00 do 18:00.

Dnes zde budeme vysílat živě v premiérovém dílu našeho nového pořadu "To jsem z toho jelen" na téma sklízecí mlátičky. Mými pomocníky budou rovnou 2 FarmSight specialisté-  Rudolf Malina a Jan Dohnálek. Pokud se chcete na cokoli zeptat, napište nám přes formulář pod videem, nebo se zeptejte přímo během živého vysílání v komentářích YouTube přenosu. Odpovíme vybrané dotazy s uvedeným jménem tazatele.
 

Zeptejte se nás

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nová ŘADA x9
seznamte se!

Délka čtení: 6 min.
 


 

„Posledních více než 10 let pracovali technici z vývojových center firmy John Deere na od základu nové sklízecí mlátičce, která nebude nahrazovat žádný ze stávajících modelů, ale rozšíří portfolio o další modelovou řadu. Od své světové premiéry na výstavě Agritechnica 2019 už víme, že tato nová řada ponese označení X9. A fakt, že byla tato nejvýkonnější mlátička, jakou John Deere kdy vyrobil, představena v Evropě a ne v USA, jak tomu vždy doposud bylo u velkých novinek, dává jasnou zprávu – sestrojili jsme mlátičku do náročných evropských podmínek. Chtěli jste ji, tak tady ji máte!“



 

Nová štika v rybníce
Důvodem zrodu tohoto nového hráče v nejvyšší lize sklízecích mlátiček je celosvětově patrný požadavek sklidit co největší plochu v co nejkratším čase, tedy v té nejlepší kvalitě. A pokud jde o kvalitu zrna, té skutečně nejvyšší lze dosáhnout prostřednictvím axiálního způsobu výmlatu, tedy vytíráním materiálu o materiál. Doposud v tomto segmentu sázel John Deere na jeden rotor o velkém průměru. Zvětšit průchodnost by ale znamenalo průměr rotoru ještě více zvětšit, což je vzhledem k legislativou daným omezením vnějších rozměrů mlátičky nemožné. Proto se vývojáři rozhodli rozšířit tělo mlátičky na hranici možného a do tohoto těla vložit rotory dva. Není to tedy snaha jít cestou, kterou vykročili jiní, ale pouze logický výsledek toho, co jsem v předchozích řádcích popsal.

Dva prodloužené rotory z eSka byly vsazeny do momentálně nejširšího těla mlátičky na trhu. Zvětšeno bylo prakticky vše.


Klíčové prvky
Zmíněné rozšíření není vůbec nic zanedbatelného! Přestože se stroj dokáže dostat na legislativou některých zemí požadovaných 3,5 m přepravní šířky, oproti třeba stávajícímu eSku se tělo rozšířilo o více než 30 centimetrů! Vznikla tak mlátička s nejširším tělem na trhu. Proto i oba rotory mohou mít velký průměr a díky tomu i větší separační plochu košů. Z osvědčené koncepce eSka si navíc vzala vkládací buben systému FAST, který rozděluje materiál a případné cizí předměty (kameny) sklepává do kameňáku, i vyskladňovací buben pod kterým stále dochází k separaci přes koš. Stejně tak převzala rotor rozdělený na část vkládací, mláticí a separační, což je velmi podstatný fakt zejména ve vztahu ke kvalitě slámy.

Je to axiál, ne hybrid
Laickým pohledem by se zdálo, že tohle už tu bylo. Dva rotory už přeci měla CTSka. To by ale byl velký omyl! Systém CTS byl prvním hybridním konceptem na trhu. Hybridní znamená, že o výmlat se stará mláticí buben a rotační separátory zjednodušeně nahrazují vytřásadla. X9 ale žádný hybrid není. Hybridy totiž obecně trpí větší mírou poškození zrna. X9 je čistokrevný axiál.

Stříbrná medaile na Agritechnice!
Že bude mít co nabídnout, dokazuje i ocenění Stříbrnou medailí DLG na již zmiňované Agritechnice. Konkrétně za efektivitu nového konceptu pohonu. A z prvních testů v evropských podmínkách víme, že to bude mlátička nejen efektivní, ale také pěkně výkonná. Při sklizni pšenice ve Francii už dosáhla průchodnosti přes 100 tun za hodinu! Mlátička navíc není jen nejširší, ale také dlouhá, což znamená zvětšení prakticky všeho. Tedy i sít. A to zásadně. Logicky více prostoru tím také dostal i zásobník. Nový je i drtič, který zvládne rovnoměrně rozhodit řezanku až na 14 metrů záběru. Jinak také tato mlátička zachází se slámou. Obecně si s sebou axiální mlátičky nesou cejch ne příliš vysoké šetrnosti ke slámě. Ale nejenže u aktuálního eSka to už tak uplně neplatí, jak se zdá a jak jsem měl možnost vidět, u X9 bude kvalita slámy skutečně novou definicí axiálu.

Díky konstrukčním změnám, velkému průměru rotorů a volnému skluzu slámy už od vyskladňovacího bubnu očekávejme vysokou šetrnost ke slámě a řádky, které rychle prosychají.


Nové lišty
Výkon mlátičky vždy začíná u lišty. Proto John Deere v minulých letech nepracoval pouze na vývoji nové mlátičky, ale také nového portfolia lišt pro ni (a nejen pro ni). Prozatím byl představen první zástupce – lišta draperového typu s aktivním plněním pomocí pásů, která přinesla dvě velmi zásadní inovace. První je velký rozsah výkyvu bočních křídel, neboť lišta je rozdělena na středovou část a části krajové (mimochodem i to je další podprahová zpráva o tom, že stroj byl primárně konstruován do členitých evropských terénů). Druhou je poměrně zásadní zvětšení šířky pásu (větší kapacita a lepší výhled na kosu) a hlavně jeho unikátní design, který díky křížkové struktuře výrazně snižuje ztráty zejména lehkých drobnozrnných semen jako například hořčice, máku nebo řepky. Další nové typy lišt se veřejnosti ukáží později.

Jak se zdá, do budoucna bude představeno celé nové portfolio lišt, které by později měly být dostupné i pro jiné řady.


Těšit se ale v souvislosti s touto novou mlátičkou můžete na mnoho dalšího. Zejména z oblasti dosud nevídaných technologických vychytávek, ve kterých John Deere obecně hraje první housle. Ale na detaily si ještě chvilku počkejme. Do prodeje půjde tento skvost s designem z dílny BMW Designworks již za dva roky. Teď bude ještě ve větším měřítku ladit formu při rozsáhlém testování.

mlátičky Řady T
NEJPRODÁVANĚJŠÍ VYTŘÁSADLa V ČESKU

Délka čtení: 10 min.
 


„Historie řady T se začala psát v roce 2007, kdy byla tato stále na trhu ojedinělá koncepce mlátičky představena veřejnosti. Oblíbenou se stala díky skloubení vysoké denní výkonnosti s ve své kategorii maximální šetrností k zrnu i ke slámě. Třetí generace uvedená na trh v roce 2017 zachovala koncepci toku materiálu a jednu z nejprostornějších kabin na trhu. Zbytek mlátičky byl přepracován ve smyslu hesla: Výš, dál, lépe!“



Plocha košů větší než manželská postel
Díky na trhu unikátnímu toku materiálu přes 4 bubny si Téčko neustále drží dosud nepřekonanou hodnotu aktivní separační plochy v podobě 4 m2 u šestivytřásadla. Abyste si to lépe představili, to je větší plocha, než standardní manželská postel! Dokonce i pětivytřásadlová varianta má stále větší aktivní separační plochu než jakákoli jiná konkurenční šestivytřásadlová. A aktivní separační plocha, to je u moderní sklízecí mlátičky této kategorie nejzásadnější parametr. Od té se odvíjí průchodnost mlátičky a zejména za horších podmínek zásadně ovlivňuje celkový výkon a ztráty. Téčka obecně řadíme mezi mlátičky vytřásadlové, ale na začátku je důležité si uvědomit, že vytřásadla v podmínkách, v jakých standardně sklízí český zemědělec, dělají kolem jednotek % separace. Jinými slovy, co nevyseparuji na aktivní separační ploše, tedy na ploše košů, to už na vytřásadlech většinou nezachráním. Jak je tedy možné, že do rozměrově víceméně stejného těla, jako mají ostatní mlátičky (dáno legislativou transportu), dokázal John Deere dostat separační plochu o velikosti přibližně prostěradla na dvojpostel, a ostatní to neumí? Je to unikátním tokem materiálu s vrchním vedením a průměrům jednotlivých bubnů. Navíc pod odmítacím bubnem je stále regulérní a polohovatelný koš, tedy aktivní separační plocha. S třetí generací Téčka plocha narostla díky zvětšení průměrů podávacího, ale hlavně separačního bubnu. Nesmíme zapomenout, že zmiňovaný tok materiálu má přímý vliv také na nízké provozní náklady.

Krom samotné plochy košů je podstatný i funkční design separačního koše. Od roku 2019 má podobu spíše koše mláticího. Pro hladký chod a snížení poškození zrna a slámy jsou navíc jeho příčky zaoblené.

Když vám jde i o slámu
Kvalitní sláma. To může pro každého znamenat něco trošku jiného. Záleží na technologii zpracování a na účelu, ale obecně jsou to s co nejmenším podílem nakrácených částí namačkaná stébla, která jsou uložena na správně široký řádek (vzhledem ke sběráku lisu/sběracího vozu), do kterého může dostatečné množství vzduchu, aby řádek dobře prosychal, a tím se jednak urychlil proces sběru slámy, ale i zvýšila kvalita krmiva/steliva a snížilo riziko následných plísní a chorob. Unikátní tok materiálu v mláticím a separačním ústrojí sklízecích mlátiček řady T je v tomto ohledu na trhu prostě jedinečný. Velké průměry jednotlivých bubnů vedou k velkým úhlům opásání a ty zase k minimálnímu nakrácení slámy. Navíc slámu netaháme přes ostré hrany košů. A nenechte se zmást, ve sklízecí mlátičce všechno se vším souvisí. A tak i nechtěné narušení slámy přímo souvisí i s čistotou zrna, neboť nakrácená sláma propadává na síta a zbytečně je zatěžuje. Velmi dobrým pomocníkem je také protimlatka integrovaná v koši, jejíž vyklopení je otázkou minuty, přitom efekt je obrovský. Díky ní totiž oproti běžnému používání klasňovačích plechů nedochází ke ztrátě separační plochy ani k vytváření „drhlíku“, který snižuje kvalitu slámy. V loňském roce John Deere na Téčku navíc inovoval design separačního koše v podobě zaoblených příček. Zdánlivý detail tak přináší další prvek pro zvýšení kvality slámy. A těch na novém Téčku nalezente celou řadu. Třeba rychlostavitelné tvarovače řádků. Bez jakéhokoli nářadí, prakticky během okamžiku nastavíte šířku řádku dle aktuálního sběráku, či dle množství hmoty. Nic tedy nebrání udělat pro svou slámu maximum.

Šest let testů na speciální stolici při hledání té nejlepší kombinace umístění bubnů a při tom tisíce spotřebovaných balíků slámy. Tak vypadala cesta k vyladěnému toku materiálu přes vrchní podávací buben o jehož výhodách píšu.

Není to rebel, je to všeuměl
Téčko hraje první housle i pokud jde o univerzalitu. V tomto směru by měly zaznít dva pojmy - protimlatka a dělený mláticí koš. Zatímco protimlatka je základní výbavou všech Téček mířících na náš trh, dělený mláticí koš je volba pro ty, kteří v tom vidí smysl. To mohou být třeba pěstitelé osiv, zejména trav a jetelů, nebo třeba ti, kteří sklízí větší množství sóji nebo kukuřice. Zhruba třetinu mláticího koše lze totiž vyměnit. A to ne nijak složitě a není ani nutné sundávat šikmák nebo kolo. Skrze kameňák, zhruba za 15 - 20 minut se vším všudy přímo na poli. Na výběr jsou husté slabé dráty, které snadno vytvoří drhlíkový efekt, standardní univerzální silné dráty pro vysokou průchodnost nebo trubky pro maximální šetrnost k zrnu. Protimlatka, to je zase vynikající sluha ve vztahu k intenzitě výmlatu, ke slámě a k využitelné ploše košů, ale i ke spotřebě. Svým tvarem, konstrukcí a umístěním vytváří na malé ploše intenzivní separační účinek. Díky tomu se zbavíte osin ječmene nebo vymlátíte zaschlé špičky bez nutnosti zvyšování otáček bubnu, či přitahování koše, a prakticky vůbec nemusíte zavírat klasňovací plechy a ztrácet tak relativně velkou část mláticího koše. Což se ve výsledku projeví na kvalitě zrna (množství zlomků), ale také půjde kombajn „lehčeji“, tedy s nižšími provozními náklady. Pokud by naopak měla poškozovat zrna (třeba hrách, sója, kukuřice) nebo zbytečně narušovat materiál (třeba řepka), jednoduše se schová do koše.

Pohled na obnažené klasňovací plechy v zavřené podobě ukazuje, o jak velkou plochu mláticího koše se jejich použitím připravíte. Jejich využití ale najdete tehdy, pokud chcete vytvářet drhlíkový efekt - třeba při sklizni inkarnátu nebo jetele lučního je kombinace protimlatky i klasňovacích plechů tou pravou volbou.


Čistota půl sklizně
Čisté zrno v zásobníku a minimální ztráty na sítech jsou jedním z dalších parametrů úspěšné sklizně. Je to totiž další prostor pro úspory. S novou generací mlátiček přišla i nová sítová skříň, která byla navíc v loňském roce dále inovována. Na vývoji sítové skříně spolupracoval John Deere s vývojáři z Airbus. Proto nikoho nepřekvapí, že je celá skříň nýtovaná. A s nýty mají totiž letečtí inženýři největší zkušenosti. Nic jiného ani nepoužívají. Odpadlo tím riziko praskání svárů. Další, co si ve Zweibrückenu vzali z leteckého průmyslu je použitý materiál. Boky sítové skříně jsou hliníkové. Jako celá dopravní letadla. Tím se uspořily desítky kil homotnosti na velmi zásadním místě. Ventilátor zase vyvíjeli v laboratořích německé technické univerzity a nyní rovnoměrně distribuuje až 740 m3 vzduchu za minutu po celé ploše sít. Zdálo by se, že jediné co zůstalo, jsou vynášecí šneky. Změnil se ale jejich počet i průměr. Stále však absolutně rovnoměrně podávají materiál na čištění bez ohledu na jakýkoli náklon, stále jsou bezúdržbové a stále je není potřeba čistit. Stále také na velmi krátké vzdálenosti (a díky tomu jsou v Téčku jedny z nejdelších sít na trhu) vynáší hmotu tak vysoko, že dva profukované schody mají dohromady jedinečných 21 centimetrů. Co se ale změnilo je nyní absence předčističe. Dlouhodobým testováním se došlo k závěru, že sice se tím papírově zmenší celková plocha sít, ale aktuální řešení je na jednu stranu stejně účinné, jako předchozí, na druhou je zásadně jednodušší na nastavení. Ostatně, věděli jste, že jediný John Deere udává v prospektech plochu sít podle ISO normy? Kdybychom podle stejné ISO normy měřili síta všech ostatních mlátiček, muselo by se v jejich prospektech hoooodně přepisovat. Navíc u modelů T560 a T670 jsou dokonce v základu prémiová HighPerformance síta se zobáčky, což úroveň čištění posouvá také o level dál. U dalších modelů jsou ve volitelné výbavě.


Celkem 41 cm přepadů, z toho 21 cm profukovaných. To je nová sítová skříň na Téčku. Předčistič zmizel,protože některé obsluhy jej nastavovali tak špatně, že to mělo až fatální následky pro stroj. Nyní je efekt čištění stejný a zároveň roblém špatného nastavení je eliminován.

Kombajnová výzva
zkuste porazit Téčko!

Jsme si tak jisti naším Téčkem, že už třetím rokem John Deere nabízí 10 000 € tomu, kdo se svou konkurenční mlátičkou Téčko porazí v úrovni ztrát. Zatím jsme už v několika desítkách těchto klání po celé Evropě neprohráli ani cent. Tato kombajnová výzva má svá jasně daná pravidla a jejím cílem je přesvědčit ty, kterým by snad výše uvedená fakta připadala jako pouhý marketing.

Již brzy odstartujeme letošní výzvu, ale než vám včas přineseme detaily, podívejte se zatím, jak to loni probíhalo v ostatních evropských státech.


Nejlepší reklamou je spokojený zákazník

Vážíme si veškeré vložené důvěry do našich strojů i služeb. A jelikož příklady táhnou, podívejte se na fotky nových Téček, která jsme v uplynulých třech letech dodali svým zákazníkům. Někteří za tu dobu zcela vyměnili celou dosavadní sklizňovou linku právě za Téčka. Tento výběr fotek je ale pouhým zlomkem, neboť Téčko se právem za tu chvilku vyšvihlo na bednu a stalo se nejprodávanější vytřásadlovou mlátičkou v Česku.

mlátičky řady S
kvalitu zrna se nebojíme garantovat!

Délka čtení: 11 min.
 



„ESko, tedy správně sklízecí mlátička řady S, je vlajkovou lodí ve flotile John Deere. Například v evropském výrobním závodě v německém Zweibrückenu, který ročně opustí kolem 2 500 nových mlátiček, tvoří tento typ 50 % výroby. Sází na axiální koncepci výmlatu, tedy vytírání materiálu o materiál. Určeno je právě těm, kteří hledají maximální šetrnost k zrnu, vysokou průchodnost, co nejlepší kvalitu drcení s perfektním rozhozem posklizňových zbytků, ale také minimální nároky na údržbu, konstrukční jednoduchost a nejnovější technologické vychytávky.“



Při letmém pohledu na modelový rok 2020 by se neprávem mohlo zdát, že se tato mlátička od roku 2012, kdy byla s tímto designem poprvé představena, nezměnila. To by ale byla velká mýlka. Pod stále stejným kabátkem (proč ho nakonec měnit, když jí sluší) tahle kráSka každým rokem nenápadně piluje své funkční celky k dokonalosti a přidává další funkcionality. Kdyby se tedy na poli potkala se svou o 9 let starší sestrou, rozdíl by byl znatelný.

Nebojíme se kvalitu garantovat
John Deere si je tímto svým dítkem natolik jistý, že se nebojí finančně zaručit kvalitu produkovaného zrna v novém Programu garance kvality zrna. Registrovaným zákazníkům zaručujeme poškození zrna pšenice nižší než 1 % a to tak, že pokud by tomu tak nebylo, rozdíl mu zaplatíme! Poškozené zrno je stejná ztráta, jako zrno, které vyletí ven z mlátičky. Mlátičky řady S používají k výmlatu i separaci jeden rotor. Od ostatních axiálů se ale liší svou konstrukcí. Jednak John Deere vsadil na rotor o velkém průměru, konkrétně 762 mm. Díky tomu působí na roztočený materiál větší odstředivé síly a naopak není nutné točit rotor při vysokých otáčkách. To je první část cesty k šetrnosti. Tou další je jasné rozdělení rotoru na část vkládací, mláticí, separační a vyskladňovací, přičemž každá část má krom dalšího jiný průměr obalu. Rotor je totiž umístěn excentricky a v části nad rotorem se postupně komora zvětšuje. Zatímco o mlácení, respektive vytírání materiálu o materiál, se stará 15 mláticích elementů na kónické části rotoru, v separační části už najdete pouze trny, které pročesávají vrstvu slámy. Výrazně zvětšený obal v části separační dává hmotě prostor se roztáhnout a nechat působit odstředivou sílu, která tak vytláčí zrna ze slámy ven. V části separační lze navíc z kabiny měnit počet otoček, které zde hmota udělá.



Axiál, který jde svou vlastní cestou
Pokud bychom se na koncepci eSka podívali pozorně, najdeme mnoho dalších prvků, které jej odlišují od ostatních axiálů. O rovnoměrné plnění rotoru se stará vkládací buben. Ten zároveň svými lopatkami sklepává případné proniknuvší cizí předměty do kameňáku. Pod vyskladňovacím bubnem, který je svou konstrukcí identický s tím vkládacím,  je separační koš, čímž se zvětšuje aktivní separační plocha. Mláticí koše jsou rozdělené na tři relativně lehké segmety, proto jejich výměna například pro sklizeň slunečnice, sóji či kukuřice zabere jednomu člověku zhruba hodinku. Koše mohou být hydraulicky odpružené. Zejména v těžších podmínkách sklizně je to nesporná výhoda, která se projeví na produktivitě stroje. Dalším odlišujícím prvkem je spádová deska, díky které veškeré vyseparované zrno má šanci strávit na sítech stejně času. Díky vynášecím šnekům, které na velmi krátké vzdálenosti vynesou i při jakémkoli náklonu vždy rovnoměrně zrno tak, že je možné jej profukovat přes vysoké schody předčištění, jsou síta velmi dlouhá a zrno má prostor na nich případně strávit delší dobu, než na sítech konstruovaných spíše do šířky. Sítová skříň je jinak konstrukčně velmi podobná té na Téčku. Platí tedy také, že je nýtovaná, boky jsou z hliníku a na jejím vývoji se podíleli letečtí inženýři z firmy Airbus. Čištění navíc umí reagovat na jízdu z/do kopce a to nastavením sít i ventilátoru. Unikátní je ale algoritmus, který hodnoty změn v reakci na jízdu v kopci mění podle sklízené plodiny. V řepce tak bude reagovat jinak, než třeba v kukuřici.



Kvalita díky automatizaci
Samotná sklizeň je, zjednodušeně řečeno, otázkou udržení stejnoměrné kvality práce ve velmi proměnlivých podmínkách. Jednou z cest je velmi zkušený kombajnér, který neustále reaguje na aktuální stav a upravuje nastavení mlátičky. Pokud ale chybí zkušenosti, otevírá se prostor pro automatizovanou mlátičku. Takovou může eSko být. Oproti člověku mlátičkám doposud chyběly oči a schopnost se rozhodovat. S700 dostala oči v podobě jedné kamery umístěné na zrnovém a druhé na kláskovém dopravníku. Má tedy vše, co potřebuje k tomu, aby hodinu za hodinou, den za dnem udržovala předem stanovenou úroveň kvality výstupu. A nyní i ve spojení s automatikou plnění HarvestSmart, která v případě potřeby sama reguluje pojezdovou rychlost. Systém dostal název Combine Advisor (dříve ICA2). Je to ucelený systém pro kompletní automatickou průběžnou optimalizaci sklízecí mlátičky. Jako vstupní data využívá jak informace o stavu a kvalitě zrna putujícího do zásobníku, tak detailní info o složení a množství omlatu a samozřejmě informace o ztrátách, zatížení motoru nebo zatížení separátoru. Obraz z kamer software neustále analyzuje a v automatickém režimu upravuje nastavení mlátičky. Využití je obrovské, stejně jako úspory, které systém umí přinést. Podstatné je zmínit fakt, že systém nijak nepopírá důležitost obsluhy. Zjednodušeně řečeno - automatika udržuje požadovaný výsledek, ale obsluha je ten, kdo na začátku mlátičku nastaví, byť klidně s pomocí interaktivní nápovědy (ICA), a ten, kdo stiskem tlačítka rozhodne: „ A takhle to chci.“ Navíc umí obsluhu „vzdělávat“. Nabízí totiž možnost podívat se detailně do historie, jak mlátička na konkrétní změnu konkrétně reagovala. Velmi důležité je, aby cesta za automatizací neznamenala rapidní navýšení počtu senzorů, které by mohly být potenciální hrozbou poruchy, ale také psychologickou bariérou pro zákazníka. Proto pro funkčnost systému ICA2 nebylo na mlátičku fyzicky přidáno nic víc, než dvě kamery a jedna řídicí jednotka. Vše ostatní je pouze otázkou propracovaného software. O tom, že i ovládání je triviálně jednoduché se přesvědčte v tomto videu.



Perfektní rozhoz základem budoucí úrody
Protože sklízecí mlátička uzavírá celoroční snažení, zároveň svou prací pokládá základy úrody budoucí. Intenzitou drcení standardně dodávaného stonožového drtiče s hodnotou 72 nožů na metr se eSko řadí k naprosté špičce v oboru. Rovnoměrné rozprostření řezanky je základem následného zpracování půdy, ale i setí. Podle šířky záběru jsou na výběr dvě varianty rozhozu. U záběrů do 10 m je tou nejlepší variantou standardní lamelový deflektor. Pro větší záběry jsou pak tou správnou volbou hydraulicky hnané rozmetací kotouče. Plevy v obou variantách vždy rozmetá drtič, tedy vždy v celé šířce záběru. Pro modelový rok 2020 přichází S700 v oblasti práce s posklizňovými zbytky se dvěma novinkami. Jednou z nich je volitelná výbava v podobě možnosti nastavení protiostří drtiče za jízdy z pohodlí kabiny a to v několika úrovních. Aby se prostor protiostří nezanesl prachem, plevami a řezankou a nedošlo k případnému přetížení ovládacích motůrků, při otočce na souvrati dochází automaticky k vysunutí a zasunutí protiostří a tím k průběžnému čištění. Díky této vychytávce se dá lépe reagovat na proměnlivé podmínky na poli, udržet kvalitu práce, ale také případně snížit spotřebu. Druhou novinkou je pak automatika zrcadlení nastavení úhlu lopatek deflektoru drtiče při otočce na souvrati. Tato zdánlivá drobnost snímá z obsluhy další povinnost, zabrání házení řezanky do porostu, což dělává problémy při následné jízdě, ale hlavně přispívá k udržení rovnoměrnosti rozhozu. A protože je práce s posklizňovými zbytky pro S700 jednou z priorit, je již v základní výbavě letošních mlátiček.



Abyste svým datům mohli důvěřovat
John Deere je technologický lídr a ve svých mlátičkách nabízí řadu jedinečných řešení. V době, kdy někteří výrobci stále ještě řeší výnosoměr jako volitelnou výbavu, pro eSko je to samozřejmost, a vy si ho navíc můžete vybavit dokonce jeho automatickou kalibrací ActiveYield. Kalibrace výnosoměru je relativně zdlouhavý proces, který by se navíc měl správně provádět na každém poli, nebo minimálně pro každou plodinu, když už ne odrůdu a ideálně vícebodově pro různé průchodnosti. V praxi se tak děje ale spíše ve výjimečných případech. Proto John Deere jako první na trhu nabízí do svých mlátiček automatickou kalibraci výnosoměru. Základem jsou tři obyčejné váhy v zásobníku. To je ale pouze ta „železná část“. Za vším dále stojí velice sofistikovaný software, který kompiluje data z těchto vah s daty o vlhkosti zrna, ale také třeba s údaji z gyroskopů a akcelerometrů v přijímači navigace. Z těchto dat vzniká koeficient, který na pozadí automaticky průběžně kalibruje výnosoměr. A funguje to skutečně přesně. Takto to například hodnotil po sezóně pan Lukáš Krejsa: „Váhy váží opravdu přesně. Na 400 tunách pšenice byla odchylka 200 kg. Ušetřilo nám to kolikrát i jednoho odvozce, protože odvozci nemuseli zajíždět na váhu.“ Z mlátičky tak dostanete reálná data, která ihned po dosečení pole můžete bez obav využít k vytvoření aplikační mapy.

Galerie mlátiček našich zákazníků

Prohlédněte si výběr fotografií mlátiček řady S, které jsme svým majitelům dodali za dobu mého působení, tedy v posledních čtyřech letech. Bohužel se nepodařilo s objektivem ulovit všechny, ale i tak bude snad tato galerie pro vás inspirací. Naleznete v ní prakticky všechny modely. V rovinných či HillMaster provedeních, s koly či pásy, se záběry lišt od 7,6 m až po 12,2 m.

Investujte do technologií
které se vám vyplatí

Délka čtení: 6 min.
 

 



Pro firmu John Deere je v bezmála devadesátileté historii výroby sklízecích mlátiček několik mezníků. Jedním z nich je i rok 1997, kdy John Deere na svět přivedl technologie přesného navádění, které si našly své místo i ve sklízecích mlátičkách. A já jsem hrdý na to, že za poslední dva roky jsme v segmentu velkých mlátiček (kam řadím i Téčka) nedodali žádný stroj bez navigace. Ta se pro nás stala zcela běžným standardem.

Využití je základ úspěchu
Žně jsou až příliš krátké na to, abyste během nich ztráceli čas. Prostor pro sklizeň se neustále zkracuje a to nejen kvůli vlivu počasí. Jednou z cest je samozřejmě možnost pořízení stále větších a výkonnějších mlátiček. Tam ale můžeme narazit na druhou stranu mantinelu v podobě hmotnosti, manévrovatelnosti nebo přepravní šířky. Druhou, a to neméně účinnou cestou, je využití skutečného potenciálu mlátičky. Investice do sklízecí mlátičky je vysoká a vzhledem k tomu, že její využití je pouze několik týdnů v roce, je potřeba zajistit, aby sklidila co nejvíce, za co nejméně a v co nejkratším čase. Jak tedy zvyšovat produktivitu mlátičky, když si uvědomíme, že teoretické průchodnosti jsou u všech strojů v daných kategoriích relativně podobné? Využíváním záběru lišty, sypáním za jízdy a zvýšením komfortu obsluhy.

Laser není synonymem přesnosti
Na trhu existují v podstatě dva systémy naváděcích pomocníků. Jeden vsází na optická čidla, která detekují rozdíl ve výšce hrany porostu, a za standardních podmínek udělá spoustu práce. Bohužel sklizeň je povětšinou všechno, jen ne standardní. Proto firma John Deere touto cestou ani nevyrazila a rovnou vsadila na technologie, které fungují za jakýchkoli podmínek. Automatické řízení podle GPS totiž nad optickými systémy vyniká v několika zásadních bodech. Na prvním místě je to práce v polehlém porostu. S automatickým naváděním je pro obsluhu radost přenechat vedení směru na spolehlivé navigaci a věnovat svou pozornost kvalitě vysekávání. Výsledkem je méně zastávek a plynulejší sklizeň. Druhou nespornou výhodu GPS navádění je možnost rozdělení si pozemků na vždy stejně velké záhony. Od prvního proseknutí už jedete stále na plný záběr. S minimem času stráveného otáčením na souvrati. O tom, že satelitnímu signálu nevadí ani prach ani práce do časného rána, netřeba mluvit. Žluté přijímače navíc obsahují tři gyroskopy schopné účinně korigovat náklon stroje ve všech osách. Bez zásahu obsluhy tak fungují stejně přesně na rovinách i v kopcích. A ani v nejmenším není bezpodmínečně nutné u našich mlátiček řešit placený signál. I na základní SF1 naděláte parády více, než byste si kdy představili.



Zaměřeno na obsluhu
Je tu ještě faktor obsluhy, která z velké míry tvoří produktivitu kombajnu. Díky automatickému řízení jí odpadá soustředěnost na samotné řízení a může se věnovat nastavení mlátičky podle měnících se podmínek, může lépe „číst“ porost a hlídat případné překážky v něm, může v klidu sypat za jízdy i třeba při vysekávání polehlého obilí. A to všechno i za zvýšené prašnosti nebo při sklizni dlouho do noci. Jak na rovině, tak v kopcích.

Jedna rodina
V případě zvažování, zda navigaci do kombajnu pořizovat, pak může hrát roli i fakt, že její komponenty jsou rychle přenositelné v rámci rodiny John Deere, ale i mimo ni. Po sklizni ji můžete jednoduše sundat a doslova během pěti minut již bude šetřit náklady na traktoru v podmítce, setí nebo přípravě či třeba na řezačce při sklizni kukuřice. Ekonomická návratnost je tak řádově rychlejší.

Vše na jednom místě
Ještě jednu další výhodu s sebou vybavení GPS přijímačem nese. Ve spojení výnosoměru a vlhkoměru (základní výbava našich mlátiček) s přijímačem StarFire totiž dojde k automatickému vytváření výnosových map. Ty pak po dosekání pole stroj může sám bezdrátově odeslat na webový portál MyJohnDeere.com, kde se uloží k danému pozemku a je možno je dále použít jako jeden z podkladů pro následná agronomická rozhodnutí včetně případné tvorby aplikační mapy přímo na zmíněném portálu. To vše bez zdlouhavého nastavování či studování návodů.


 

Připraveni pomoci
Nebojte se, že byste na veškeré moderní technologie byli v kabině sami. Jsme tu pro vás, když nás potřebujete. Z jakéhokoli zařízení připojeného k internetu se umíme bezdrátově připojit přímo na displej vaší mlátičky a vidět tak to, co vidí samotná obsluha. Rychlou radou po telefonu bez zdlouhavého vyptávání se na aktuální hodnoty na displeji tak já, servisní technik nebo FarmSight specialista pomůže předejít zbytečným prostojům.

Někdy stačí jen dobře poradit
Tím ale možnosti „připojených mlátiček“ z Zweibrückenu zdaleka nekončí. Efektivní provoz stroje, to je také otázka jeho správného nastavení. Chybí–li cit nebo zkušenosti, otevírá se prostor pro automatické pomocníky. Jedním z nich je systém ICA (Interactive Combine Adjustment). Každá mlátička, která opustí továrnu John Deere, má tento systém v základní výbavě. Jde o interaktivní nápovědu, která umí pomoci s nastavením při konkrétních podmínkách na poli.

Pro inspiraci se podívejte na fotky níže, jak naši zákazníci umí díky navigaci využít své stroje. A to i ve více mlátičkách na jednom poli a nutné není ani mít stejné záběry.

Pásové jednotky nové generace

Délka čtení: 3 min.
 




Nízký tlak na půdu spolu s optimalizovaným pohybem mlátičky po poli díky spolehlivé navigaci znamená položení dobrého základu pro novou úrodu, potažmo hospodaření s vláhou. Doba pro sklizeň v patřičné kvalitě se díky mnoha faktorům (od změny klimatu až po používání agrochemie) zkracuje a většina hlavních plodin dozrává zhruba ve stejném období. Proto požadavek stále větších denních výkonů a tím i cesta k používání větších záběrů je na místě. S tím ale roste i zatěžování půdy, neboť s větším záběrem jde ruku v ruce také instalace větších zásobníků zrna i nárůst hmotnosti adaptérů, potažmo celé mlátičky. Řešením rozložení hmotnosti mohou být pásové podvozky. Novou generaci pásů pro firmu John Deere exkluzivně vyvinul a vyrábí specialista na tuto problematiku – kanadská firma Soucy.

Jednoduchá cesta k ideálnímu kopírování povrchu
Nejde ale jen o rozložení hmotnosti. Pásy mají navíc výhodu stability lišty, neboť nerovnosti většího či menšího rázu nemají na mlátičku příliš vliv, a kopírování nemusí reagovat na drobné, ale znatelné „houpání“ stroje, všem tak dobře známé z kolového provedení. Důležitá je nejen kontaktní plocha, ale i správné odpružení pásů. To musí být, vzhledem k vysoké hmotnosti, která je na přední nápravu soustředěna, jednak mechanicky jednoduché, aby sneslo vysokou zátěž a dlouho vydrželo, jednak dostatečně komfortní pro celodenní práci obsluhy, ale také musí být schopno ideálně kopírovat povrch pole, aby byla hmotnost stroje vždy co nejrovnoměrněji rozložena. Nové pásové jednotky jsou postaveny na principu kopírování pomocí pěti otočných bodů a pouze jednom, horizontálním, pístu tlumiče. Umístění těchto otočných bodů a kinematika i zdvih opěrných kol (stále nejvyšší hodnota na trhu) jsou ve schopnostech kopírovat reliéf vynikající.


Vydrží mnohem víc, než byste čekali
Na první pohled očekávanou nevýhodou pásových podvozků by se mohla jevit potenciální tendence k rychlejšímu opotřebení. Zejména při dlouhých přejezdech po silnicích. Jak se ale zdá, vývojáři od Soucy na to našli účinný lék. Je to kombinace několika konstrukčních řešení. Tajemství tkví v délce samotného pásu, v principu tahu pomocí záběrového kola, tvaru šípového vzorku, ale také v použití „materiálu budoucnosti“ IPX 2000 na povrchu opěrných kol (což je polyetylen s ultravysokou molekulární hmotností). Ten patří do rodiny polymerů, které se používají na výrobu neprůstřelných vest a helem. Trojúhelníkový design se skutečně obrovským záběrovým kolem, které zabírá pouze pomocí příček, tedy s minimálním kontaktem s povrchem pásu a otevřená konstrukce i snížení povrchového tření mezi pásem a vodicími koly vedou k vynikajícímu odvodu tepla. Z provozu námi dodaných strojů, ale také z rozsáhlého srovnávacího testu, víme, že tyto pásy vydrží až o 50 % více, než byste střízlivým odhadem očekávali.


Ještě něco navíc
Odpadla také denní údržba. Žádné denní mazání čepů. Nyní se pouze mění olej po 500 Mth. Další výhodou pásového podvozku je pak přepravní šířka mlátičky. Na výběr je ze dvou variant pásů – šířka pásu 62 cm a 76 cm. I při širší variantě se například s mlátičkou řady S dostanete při přepravě těsně pod 3,8 m. A v této variantě už kontaktní plocha obou pásů přerůstá 3 m2! Obě varianty jsou dostupné jak pro mlátičky řady S, tak pro řadu T. Skutečnost, že průchodnost v náročném terénu je v případě pásové varianty oproti kolové zcela jinde, je zřejmá na první pohled.

pohled do budoucnosti a další krok k plné automatizaci

Délka čtení: 2 min.
 



První mlátička, která vidí víc, než vy
Dnes používané asistenční systémy plnění sklízecích mlátiček jsou většinou reaktivního charakteru – reagují na množství materiálu, který již vstoupil do mlátičky. Tyto systémy ale nevyužívají mlátičku optimálně, ne vždy svou funkci plní dobře a někdy vedou až k zacpání kombajnu. To vše ve výsledku snižuje produktivitu. A tak, i když je mlátička vybavena regulací pojezdu na základě množství materiálu, který do ní vstupuje, mnoho obsluh tyto systémy ani nezapíná. Například kvůli předchozím špatným zkušenostem, kdy zejména v náročnějších podmínkách tyto systémy nereagovaly správně. Na druhou stranu je pro obsluhy, dokonce i pro ty s mnohaletými zkušenostmi, velmi těžké soustředit se celý den na maximum a udržet tak mlátičku blízko jejího výkonové potenciálu. Proto bylo potřeba přijít s novým řešením.

Přichází doba skutečně chytrých mlátiček
Na Agritechnice nově představený a Stříbrnou medailí DLG zde oceněný systém prediktivního plnění sklízecích mlátiček John Deere využívá krom stávajících běžně používaných čidel také stereoskopické sensory mapující stav porostu před mlátičkou a data výnosového potenciálu na základě informací ze satelitů. Takováto kombinace umožňuje dosáhnout doposud nevídané úrovně automatizace řízení pojezdové rychlosti s výrazně zlepšeným komfortem práce za jakýchkoli podmínek. Nová automatická regulace pojezdu mlátičky jako první na trhu zohledňuje dodatečné informace o stavu porostu a to s jediným cílem – maximalizace využití potenciálu stroje, což jde ruku v ruce s produktivitou.

 

 

Jak to celé funguje
Senzorický systém stereo kamer umístěných v úrovni střechy kabiny zjišťuje aktuální stav a vlastnosti porostu. Satelitní data s vysokým rozlišením obrazu zaznamenaná během různých fází růstu plodiny zase poskytují informace o stavu biomasy na celém poli. Systém kombinuje oboje tato data a jejich prolnutím určuje přesný stav toho, co je přímo před mlátičkou. Optimální rychlost sklizně se nastavuje automaticky na základě kombinace výše uvedených dat a standardních senzorů mlátičky (zatížení motoru, zatížení mláticího a separačního ústrojí, ztrátoměry, …). Systém se navíc také sám učí. Umí se naučit manuální zásahy kombajnéra například při sklizni polehlého porostu nebo v náročných svazích a v budoucnu je používat.

jedna z možných cest regulace používání herbicidů

Délka čtení: 3 min.
 

 



Jednou z novinek, které John Deere v segmentu sklizňové techniky nedávno představil, je "mlýnek na semínka". Pod obchodním názvem Seed control unit se skrývá systém přesně obrobených protiběžných kol, kterými prochází veškerý obsah z čisticího ústrojí mlátičky. John Deere se v tomto směru spojil se specializovanou kanadskou firmou Redekop, která na tomto projektu už dlouhou dobu pracuje, a vzniklo řešení, které lze plně (a to včetně ovládání v displeji) integrovat do sklízecí mlátičky řady S700 modelových roků 2018 a výše. Účel je jednoduchý – až 98% destrukce semen plevelů a případných zrn – tedy výrazné snížení nutnosti používání herbicidů.

Na počátku cesty
Tlak na snižování dávek herbicidů je v poslední době stále silnější. Mechanické narušení až destrukce semen plevelů je ale také možným řešením problému jejich resistence vůči účinným látkám. Samozřejmě ne 100%, neboť tímto drtičem prochází sice kompletní, ale stále pouze materiál z čištění. Projekt je zatím na začátku. A jak mi řekli chlapi z Redekop na Agritechnice, už teď se pracuje na další vylepšené verzi. Na druhou stranu i v této podobě má jistě své opodstatnění. Aktuální nevýhody bychom mohli spatřit v relativně velkém odběru výkonu (nějakých 60 kW), ceně, omezení rejdu mlátičky a nemožnosti tahat při přepravě podvozek s lištou… To ale nejsou věci neřešitelné. Výhody lze naopak spatřit v jednoduchém mechanickém provedení pohonů, v integraci s mlátičkou, ale hlavně v rozhozu plev v celém záběru. Materiál ze Seed control unit letí totiž do deflektoru drtiče. A jednou z klíčových vlastností mlátiček řady S je velmi rovnoměrný rozhoz.

Žací lišty 700X
univerzál s nejdelším výsuvem

Délka čtení: 1 min.
 

Ihned po svém nástupu na trh v roce 2016 se lišty řady X s plynulým výsuvem dna staly v Česku nejprodávanější variantou v portfoliu. Prvotní dětské nemoci se podařilo rychle odladit a lišta se jednoznačně projevila jako nejlepší univerzální řešení. Kdykoli si délku stolu přizpůsobíte konkrétním podmínkám a stavu plodiny. Vysunout jej můžete až na 1,2 metru. To je nejvyšší hodnota, kterou na trhu naleznete, a výsledek poznáte zejména v řepce. Se sklizní řepky souvisí také extrémně rychlá přestavba a fakt, že i s nasazenými děliči (s mechanickým pohonem, tedy bez dalších potenciálních starostí o hydrauliku či elektriku) můžete stůl zasunout i do nejkratší polohy.

Pro letošek vstupuje na trh její inovovaná verze s označením 700X. Co konkrétně se změnilo, to se dozvíte ve videu, které jsme pro vás natočili.

Tak flexibilní
jak jen FlexDraper může být

Délka čtení: 3 min.
 


„Zasloužený úspěch na našich polích sklízí nová lišta 700FD. Koncepce ale zcela nová není. V zámoří se používá již od roku 2012. Jde tedy doslova o léty prověřenou konstrukci. V nové řadě byla přizpůsobena hlavně evropským podmínkám. A nejde pouze o vyšší výnosy zrna či slámy, ale také sklizeň řepky a dalších drobnozrnných plodin. „Ta lišta mě hodně překvapila a to ve všech podmínkách. Sklízeli jsme klasické plodiny jako pšenice, řepka, ječmen, ale i mák a sóju. Pracovala perfektně i při sklizni porostů s vysokým výnosem, při kterých pás skvěle plnil mlátičku a naopak při sklizni ležáků a sóji jela ve flexi módu, pro co nelepší vysečení porostu,“ tak hodnotí lištu 735FD například její první český uživatel, poskytovatel služeb pan Lukáš Krejsa.“


Univerzál se zaměřením na nízkorostoucí plodiny
Konstrukčně velmi jednoduchá lišta se shazovacími pásy velmi dobře plní zejména axiální mlátičky řady S. V této kombinaci dokáže zvýšit výkon stroje až o 10 %. Na výkyvných ramenech, kdy každé druhé je jištěno hydraulickým pístem, může kosa sekat klasicky v pevném režimu „na hmatače“, nebo plynule v celém záběru doslova holit terén s výškou strniště 3,8 cm. Pojistný tlak lze přímo z displeje nebo z loketní opěrky plynule regulovat podle aktuální potřeby. Mezi plovoucím a pevným režimem lze přecházet, což je výhodou zejména při místy prolehlém porostu. Samozřejmostí je kompletní výbava pro sklizeň řepky s přestavbou v řádech minut. Sami jsme lištu během našeho předvádění řádně otestovali na vašich polích v mnoha různých plodinách. Schopnost plynule kopírovat terén pak nejvíce oceníte jak v polehlém porostu, tak při sklizni inkarnátu, nebo hlavně hrachu a sóji. A jak nám při demo tour ukázalo přímé srovnání se zavedenou konkurencí přímo na poli, díky plynulému sledování povrchu lze při zachování špičkové kvality vysečení dosahovat vyšší pracovní rychlosti, a tím i vyššího plošného výkonu.



Zelená na zelenou
Ideální je pak spojení s hydraulickým naklápěním na šikmém dopravníku. Velmi podstatná je také konstrukční jednoduchost a integrované ovládání. Na liště není nutné žádné mechanické nastavování a díky absenci mezirámu je do lišty dobře vidět. Rychlost pásů lze plynule regulovat podle potřeby přímo z displeje mlátičky a velmi užitečná je například pouhým stiskem tlačítka použitelná redukce vkládání při dojíždění líchy na část záběru, díky které se eliminuje riziko vtahávání materiálu pod protilehlý pás. Vkládací pásy jsou jedním z nových prvků řady 700FD. Jsou vyrobeny v kuse, což snižuje jejich namáhání, a v případě opotřebení je lze otočit. Životnost tak narostla doslova násobně. Speciální design středového pásu se žlábkovou strukturou velmi dobře podává i drobná zrna a hlavně je nemá tendenci vyhazovat z lišty. Lišta je také vybavena automatickým stop systémem při detekci prokluzu, tedy přetížení, kteréhokoli z pásů, čímž se předchází škodám a opotřebení.



Více než slova řeknou někdy obrázky. Vybral jsem pro vás tedy několik fotogafií, které vám dají pohled na některé detaily konstrukce.

kukuřičné adaptéry Geringhoff
spojení mistrů svých řemesel

Délka čtení: 1 min.
 



Před třemi lety skončil John Deere s výrobou vlastních kukuřičných adaptérů pro Evropu a spojil se s německou firmou Geringhoff. V loňském roce si tento výrobce absolutní špičky v kukuřičných adaptérech se stočtyřicetiletou tradicí vybral STROM Praha jako českého dodavatele svých adaptérů pro mlátičky John Deere. Nabízíme tedy kompletní portfolio hned pěti různých variant zpracování stonků a strniště.

Přijměte mé pozvání a nahlédněme společně skrze fotografie, které jsem ve výrobním závodě Geringhoff pro vás pořídil, přímo do kuchyně, kde vznikají nejen špičkové kukuřičné adaptéry, a prohlédněte si některé detaily, které je odlišují a díky kterým jste o kus blíže k úspěšné sklizni.

Nepodceňujte výběr podvozků
my jsme vybrali Ziegler harvesting

Délka čtení: 3 min.
 




„Výběr podvozku pod žací lištu bývá někdy podceňován, respektive nevěnuje se mu už tolik pozornosti, jak by si jistě zasloužil. Převáží ale lištu někdy i za několik miliónů v plném silničním provozu. Když jsem nastupoval do STROM Praha na pozici produkťáka pro sklízecí mlátičky John Deere, jedním z mých vytčených cílů byl výběr co nejlepších podvozků pod lišty. Po dlouhém vybírání z pohledu technických řešení, ale i poměru kvalita/cena, jsme se rozhodli spolupracovat s firmou Ziegler Harvesting a dnes odebíráme třetinu jejich produkce.“

Sázka nad rodinnou firmu

Čeho si velmi cením, není jen vysoká kvalita zpracování a robustní řešení, ale samotný přístup. Tato německá rodinná firma s poměrně širokým podnikatelským záběrem, od automotive až po půdozpracující techniku, na svých produktech neustále pracuje. Jednou z nesporných výhod je česká pobočka v Nýřanech, kde úzce spolupracujeme i přímo s konstruktéry a ladíme podvozky podle vašich/našich zkušeností. Za již čtyři roky spolupráce jsme tak na základě připomínek samotných kombajnérů a našich demo jezdců společně na podvozcích provedli řadu konstrukčních změn vedoucích zejména ke zvýšení uživatelského komfortu, ale i vedení podvozku.

Když zatáčí všechna kola

Podle záběru a typu lišty dodáváme jak jednoosé podvozky, podvozky s pevnou zadní nápravou a točnou, tak i podvozky se všemi zatáčecími koly. Právě tato varianta s sebou nese tolik výhod, že dnes již v záběrech nad 10 m prakticky ani nenabízíme jiné řešení. A poslední dobou se větší část zákazníků nakonec pro tuto variantu rozhoduje i pro devítimetrové lišty, přestože je logicky o něco dražší. Manévrovatelnost se ale posouvá o tolik úrovní dál, že se snadno protáhnete i tudy, kudy s klasickým podvozkem ne, a to se penězi v tu chvíli nedá vyčíslit. A stočit se prakticky na jakýkoli nájezd nebo projet kruhový objezd je také hračka. Synchronizace zatočení všech kol je řešena mechanicky. Zpočátku si musí obsluha nejdříve osahat nový styl jízdy, kdy není dobré si nadjíždět jako s klasickým podvozkem. Pro někoho by mohlo být komplikací couvání, ale i to se dá s trochou cviku naučit. Podstatné je, že při jízdě podvozek kopíruje stopu mlátičky.


Myslíme na komfort při používání

Zejména často při vyjíždění na silnici přijde vhod vyšší světlá výška rámu i vysoko umístěná rampa s osvětlením (což je třeba jedna z námi zapracovaných připomínek oproti původní konstrukci). Při lištování zase obsluha ocení V-systém zajišťování lišty, kdy není nutné najetí na centimetry přesně a lišta si sama i tak najde správnou polohu. Široké podpěrné desky zase chrání hmatače kopírování. Na přání dodáváme podvozky i ve variantě 40 km/hod, kdy jsou bržděné obě nápravy a všechna kola jsou kryta blatníky. Od letošního roku navíc v základní výbavě dodáváme pneumatiky s 22 plátny na všechny typy podvozků. Nově lze také objednat integrovaný držák včetně rezervního kola.

velkorysý kombajnový balíček jako bonus

Délka čtení: 1 min.
 

Neustále pracujeme na zlepšování našich služeb a záleží nám na tom, abyste se s našimi mlátičkami cítili dobře. Připravujeme stroje ve specializovaných kombajnových centrech, pořádáme školení obsluh, vytváříme týmy sklizňových specialistů, kteří vám pomáhají v době sklizně. A s novou mlátičkou dodáváme také kombajnový balíček oblečení a nářadí, abyste u sebe měli vše, co potřebujete.

Naši spokojení zákazníci.
Děkujeme Vám!

O pořízení nové mlátičky rozhodlo její vyzkoušení
Na základě úspěšného předvádění sklízecí mlátičky řady S v roce 2017 se ve společnosti Agropodnik Mašovice, a.s. rozhodli pro nákup vlastní sklízecí mlátičky John Deere S785i s lištou 635X o záběru 10,7 metru. Novou sklízecí ...
Číst více
Pět sklízecích mlátiček řady S v ZD Senice na Hané
V Zemědělském družstvu Senice na Hané využívají od roku 2000 sklízecí mlátičky John Deere. K letošnímu roku jich zde pracuje celkem 8 kusů – pět strojů řady S, dva řady Z a jeden model C. Celkem v Senici obhospodařují více než 5...
Číst více
„Výkon se přece neudělá rychlostí, ale záběrem,“ říká Zdeněk Moc ml.
Od roku 1993 hospodaří pan Zdeněk Moc v okolí Starého Vestce na Nymbursku. Spolu se dvěma syny a několika zaměstnanci obdělávají výměru bezmála 1000 hektarů. Přestože se Mocovi zaměřují hlavně na pěstování zeleniny, věnují se i...
Číst více
První rok se sklízecí mlátičkou S770i
Touto formou bychom se s Vámi rádi podělili o osobní zkušenosti Sikorových z Třanovic, kteří od loňského roku provozují sklízecí mlátičku S770i vybavenou lištou o záběru 9,15 metru. Zde je jejich první sezóna očima Marka Sikory.
Číst více
Více než 100 tisíc sklizených hektarů
Společnost Terrako, s.r.o. patří mezi dlouholeté uživatele sklizňové techniky John Deere. Založil ji v roce 1995 pan Stanislav Žák a k loňskému roku má za dobu svého působení na českém ...
Číst více
7. sklízecí mlátička v ZD Mečeříž
Letos první novou předanou sklízecí mlátičkou se stala T670i HillMaster s lištou 630X, tedy s plynule výsuvným dnem o záběru 9,15 metru. Dnes si ji spolu se zástupci vedení společnosti převzala obsluha ZD Mečeříž. V České...
Číst více
„Rozhodla telematika a přístup lidí,“ říká pan Krejsa
Pan Lukáš Krejsa hospodaří na výměře 200 hektarů zemědělské půdy v podhůří Orlických hor. Mimo rostlinné a živočišné produkce se zabývá také poskytováním služeb v zemědělství, především pak v oblasti sklizňových prací. Dva...
Číst více
První rok provozu rozhodl o nákupu druhé mlátičky
Zemědělské družstvo Pojbuky hospodaří na rozmezí Jihočeského kraje a kraje Vysočina. S roční produkcí více než 5 mil. litrů mléka patří mezi jeho významné producenty v jižních Čechách. V jejich strojovém parku mají aktuálně...
Číst více

Akce,
které by Vás mohly zajímat

 

  JDF-png.png

S financováním na 6 let můžete
ušetřit třeba 374 348 Kč

Skvěle vybavená sklízecí mlátička John Deere řady T se svahovým vyrovnáváním - modelový příklad    7 545 000 Kč
Měsíční splátka       113 794 Kč
Celkové náklady na pořízení stroje při financování s John Deere Financial vč. započtení dotace PGRLF    7 653 403 Kč
Celkové náklady na pořízení stroje v hotovosti vč. nákladů na pojištění    8 027 751 Kč
Celková úspora při financování s John Deere Financial       374 348 Kč



Tato nabídka je pouze indikativní, není návrhem na uzavření smlouvy a nelze z ní proto dovozovat povinnost společnosti uskutečnit jakékoli transakce.
Případné uzavření smlouvy nebo uskutečnění transakce je vázáno na získání potřebných interních schválení v rámci společnosti a na podepsání příslušné smluvní dokumentace.
 

Zaujalo Vás něco? Chcete si domluvit předvedení na své farmě?
Napište mi. Rád se s Vámi spojím.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Soutěžní příspěvky
z Vašich farem.
Nahrávejte a vyhrajte!

2x JD S680i v pásové verzi aneb Adélka Amálka, sestry v pásu 😃 Jako pomocník na mlátičce v pravo jsem ocenil snadný a rychlý přechod z pšenice na řepku (a obráceně) nejen díky s adaptéru 630x.
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Za mě je tato Téčková řada a konkrétně T560 jedna z nejlepších vytřásadlových mlátiček, kterou může trh nabídnout. Své uplatnění najde nejen v menších podnicích, ale i u soukromníků nebo službařů, o čemž jsme se už dávno přesvědčili. Tento konkrétní kombajn sklízí na menší soukromé farmě a myslím, že svojí obratností, průchodností a čistotou zrna všechny přesvědčil, že kup "John Deera" se vyplatil.
Hlasovat Sdílet na Facebooku
JD S780i za mna výborný kombajn do služieb, tak isto aj na veľké podniky, zaručená kvalitná sklizen, čistota a priechodnosť, kabina je komfortná.
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Dle mého názoru, sklízecí mlátičky značky John Deere patří ke špičce v oboru. Jmenovitě T670, v kombinaci s lištou 630X a podvozkem se všemi zatáčecími koly, je skvělou kombinací nejen pro podniky, ale také pro službaře. Třešničkou na dortu je 40km/h Prodrive převodovka, s kterou jsou přesuny snadné a rychlé. Co se kvality výmlatu a čistoty zrna týče, tak nová generace řady T je na špičce. Mám možnost porovnat zkušenosti z loňské sezony, kdy jsem stál proti konkurenci od CNH, Claasu, ale také starší modelové řadě Tserie. Co se týče kvality výmlatu, čistoty, průchodnosti, minimálnímu množství ztrát, tak nová generace Tserie je na úplné špičce a mohu jen doporučit.
Hlasovat Sdílet na Facebooku
S770i slouží ke sklizni obilovin, řepky a kukuřice. S770i jsme zatím vyzkoušeli v pouze kukuřici z důvodu, že v létě kombajn jezdil po republice DemoTour. I v kukuřici kombajn dělal kvalitní sklizeň s dobrou průchodností. Stroj pro začátečníky, jako jsem já, s automatikou HarvestSmart je jednoduchý, a to já velice ocenuji😊
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Sklizen slunecnice s adapterem domaci vyroby :)
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Mlátičky se využívají hlavně při sklizni obilovin např pšenice,ječmene a nebo řepky,hráchu a kukuřice. Na mlátičce oceňuji šetrnost,pohodlí a také předělaní z obilovin na řepku.
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Daňhelova S780i Hillmaster při sklizni pšenice v náročných podmínkách kyjovska.
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Do sklizně sladovnického ječmene se u nás na farmě zakousla T660i z Daňhel služeb. Téčko sklidilo sladovnický ječmen s minimálními ztrátami a bez poškození zrna nalámáním. Kvalitní rozprostření posklizňových zbytků usnadnilo následné zpracování půdy i založení porostu řepky.
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Kosime hlavne obilie a kukuricu.Páčisa mi komfort v kabine
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Mlátička je používána ke sklizni všech zrnin, vč. množitelských porostů luskovin, jetelovin a kukuřice na CCM.
Hlasovat Sdílet na Facebooku
S tímto kombajnem jsem naprosto spokojen. Jednoduché ovládání, velká šetrnost k zrnu. Velká bezporuchovost a když už se něco pokazí, tak pohotový servis.
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Jako pomocník jsem na tomto kombajnu trávil 3 sezóny. A nejvíce se mi na tom líbila kvalita čištění,komfort pro řidiče,jednoduché nastavení mláticího ústrojí.
Hlasovat Sdílet na Facebooku

1. Nahrajte

Fotku která bude obsahovat stroj John Deere z kategorie dnešního tématu eTechagra a napište, co se Vám na něm nejvíce líbí.


2. Sdílejte

svůj příspěvek a sbírejte hlasy na stránce eTechagra. Každý může rozdat 5 hlasů!


3. Vyhrajte

10 příspěvků, které během dnešní otevírací doby veletrhu eTechagro (9:00-21:00) získá nejvíce hlasů, vyhrají:


1. Originální tričko John Deere:

Tricko-s-eskem.jpg


2. Sadu piv ze Zichoveckého pivovaru
(ležák 12°, American Pale Ale 12°)

Piva.jpg
 
Detailní podmínky soutěže najdete na konci stránky.

Nebo nám napište a my
Vám prospekt zašleme vytištěný!

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Plné znění pravidel soutěže eTechagro:

1. Pořadatel

Pořadatelem soutěže pořádané pod názvem „eTechagro“ (dále jen soutěž) je společnost STROM PRAHA a.s. se sídlem Lohenická 607, 190 17 Praha 9 Vinoř, IČO: 2575 1069 (dále jako „pořadatel“ nebo „STROM PRAHA a.s.“).
 
2. Termín soutěže
Soutěž probíhá každý den v době od 14. 4. 2020 do 18.4. 2020 od 9:00 do 21:00 na území České republiky.
 
3. Účastník soutěže
Soutěže se může zúčastnit každý, kdo splní podmínky soutěže dle bodu 4 a 5 (dále jen „soutěžící“ nebo „účastník“) a má doručovací adresu na území České republiky.

4. Zapojení do soutěže
Účastník se do soutěže může zapojit jedním způsobem: Vložit soutěžní příspěvek na webové stránky www.StromPraha.cz/eTechagro. Příspěvek se zařadí do příslušného kola soutěže dle svého data nahrání.

5. Podmínky soutěžního příspěvku:
 a)      Soutěžní fotografie musí obsahovat: stroj dle tématu, který vybraný den prezentuje veletrh eTechagro,  jméno, příjmení, email, model stroje a citaci co se vám na stroji nejvíce líbí.
b)      Soutěžní příspěvky, které nebudou splňovat tyto požadavky, budou ze soutěže vyřazeny.
c)      Pořadatel si také vyhrazuje právo odstranit jakýkoliv soutěžní příspěvek, a to bez předchozího udání důvodu nebo upozornění.
d)        Provozovatel si vyhrazuje právo ze soutěže vyřadit příspěvek a soutěžícího, u kterého bude podezření, že hlasoval automat.
 
6. Výhry (ceny)
Cena pro vítěze  je uvedena v textu soutěže výše.

Pořadatel soutěže si vyhrazuje právo nahradit deklarovanou výhru výhrou obdobného typu.

7. Soutěžní kola
Soutěžní kolo probíhá každý den veletrhu eTechagro (14.-18.4. 2020) v době od 9:00 do 21:00

8. Hlasování
Hlasování probíhá na webové stránce soutěže formou přidělování hlasů. Každý uživatel může rozdat 5 hlasů denně.

9. Výherce soutěže
Výherci soutěžních kol se stává 10 soutěžících, kteří splní bod 3, 4 a 5 a získají v daném soutěžním kole největší počet hlasů.
Výherce vzejde z formy hlasování na webové stránce www.StromPraha.cz/eTechagro
 
10. Vyhlášení výherců
Oznámení výhry výherci bude prostřednictvím soukromé zprávy a na sociální sítí Facebook popř. na webových stránkách StromPraha.cz.
 
11. Předání výhry
Předání ostatních cen proběhne po individuální domluvě - poštou, nebo na našem prodejně-servisním místě.

12. Odpovědnost soutěžících
 a)       Soutěžící odpovídá za to, že zasláním soutěžního příspěvku a jeho následným zveřejněním na sociální síti FACEBOOK nebudou porušena práva třetích osob. Zejména, že nebude zasaženo do autorských práv třetích osob.
 
b)       Soutěžící zároveň svou účastí v soutěži uděluje pořadateli bezplatně celosvětovou licenci k užití veškerých autorských děl, které vytvoří v souvislosti se soutěží, a to v neomezeném rozsahu (tj. zejména všemi způsoby dle ustanovení § 12 odst. 1 a 4 autorského zákona), včetně práva takové autorské dílo kdykoliv v průběhu soutěže nebo po jejím ukončení upravit, pozměnit nebo užít spolu s jiným dílem, a to po celou dobu trvání majetkových práv, s právem udělit právo dalšího užití (podlicenci) autorského díla třetím osobám v celém rozsahu udělené licence.
 
c)      Pořadatel není povinen udělenou licenci využít.
 
d)      Pro vyloučení pochybností platí, že pro účely udělení licence představuje vložení jakéhokoliv autorského díla do soutěže soutěžícím návrh na uzavření licenční smlouvy ve smyslu § 2373 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (v platném znění), přičemž přijetí tohoto autorského díla pořadatelem, bez ohledu na to, jestli byl o tomto přijetí soutěžící vyrozuměn nebo nikoliv, přestavuje souhlas pořadatele s tímto návrhem na uzavření licenční smlouvy ve smyslu § 2373 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb.
 
13. Soutěžící svou účastí v soutěži souhlasí se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu poskytnutých osobních údajů (dále jen „údaje“) a s jejich zařazením do databáze společnosti STROM PRAHA a.s. se sídlem Lohenická 607, 190 17 Praha 9 Vinoř, IČO: 2575 1069, jakožto správce, a s jejich případným zpracováním prostřednictvím zpracovatele, tj. nabízení produktů a služeb, informování o marketingových akcích, jakož i pro zasílání obchodních sdělení prostřednictvím elektronických prostředků dle zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a to na neomezenou dobu, popř. do odvolání souhlasu.
 
14. Zapojením do soutěže uživatelem poskytuje pořadateli právo k marketingovému využití soutěžních příspěvků. Soutěžící bere na vědomí, že má práva zaručena zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění, zejména ustanoveními § 11, § 12 a §21, tj. zejména že poskytnutí údajů je dobrovolné, že svůj souhlas může bezplatně kdykoliv na adrese správce odvolat, že má právo přístupu k osobním údajům a právo na opravu těchto údajů, blokování nesprávných údajů, jejich likvidaci, atd. V případě pochybností o dodržování práv se může obrátit na správce nebo i přímo na Úřad pro ochranu osobních údajů. Zpracovávané osobní údaje: jméno, příjmení, věk a adresa. Osobní údaje se zpracovávají zejména k evidenci soutěžících na dobu od vyhlášení výsledků soutěže až do případného písemného odvolání souhlasu. Osobní údaje jsou od účastníka soutěže získávány na základě elektronického formuláře na FACEBOOKových stránkách prostřednictvím které je subjekt údajů sdělí pořadateli soutěže. Osobní údaje účastníka soutěže budou zpracovány ve výše uvedeném rozsahu v elektronické databázi správce, popř. zpracovatelem, se kterým správce uzavře příslušnou smlouvu. Veškerá data jsou ukládána v digitální formě. Požádá‐li účastník soutěže o informaci o zpracování svých osobních údajů, je mu správce a případně i  pracovatel povinen tuto informaci bez zbytečného odkladu předat. Správce má právo za poskytnutí informace požadovat přiměřenou úhradu nepřevyšující náklady nezbytné na poskytnutí informace. Každý účastník soutěže, který zjistí nebo se domnívá, že správce provádí zpracování jeho osobních údajů, které je v rozporu s ochranou soukromého a osobního života účastníka soutěže nebo v rozporu se zákonem, zejména jsou‐li osobní údaje nepřesné s ohledem na účel jejich zpracování, může požádat správce nebo zpracovatele o vysvětlení nebo požadovat, aby správce nebo zpracovatel odstranil takto vzniklý stav (blokování, provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů). Účastník soutěže má dále právo se svými oprávněnými žádostmi obracet na správce, a pokud jim správce nevyhoví, tak na Úřad pro ochranu osobních údajů, na který se však muže účastník soutěže obrátit i přímo. Tento souhlas může účastník kdykoliv písemně odvolat. Odvoláním svého souhlasu účastník ztrácí nárok na výhru v soutěži.
 
15. Pořadatel soutěže je oprávněn jednostranně bez náhrady změnit pravidla soutěže v průběhu jejího trvání, soutěž zkrátit, odložit, přerušit nebo kompletně zrušit.
 
16. Účast v soutěži ani výhry není možné vymáhat právní cestou ani alternativně plnit v penězích.
 
17. Případné námitky s průběhem soutěže lze pořadateli zaslat písemně prostřednictvím emailu marketing@strom.cz do 3 pracovních dnů od ukončení soutěže. Námitky podané později nebudou brány v potaz.
 
V Praze dne 10. 4. 2020